Constructie stupi

Creat de standdupp, Noiembrie 06, 2013, 10:26:38 AM

« precedentul - următorul »

standdupp

Salut,

M-am gandit ca ar fi frumos sa imi construiesc si eu un stup in loc sa cumpar, folosind scandura cu imbinare de tip nud-feder.
Am gasit si schite cu dimensiunile si sa spunem ca toate sunt bune si frumoase is ca m-as descurcat la partea de imbinare, insa problema mea cea mai mare apare la acea tesitura de pe interiorul lazii unde vor fi puse ramele si pe care nu stiu cum as putea sa o fac dat fiind faptul ca nu sunt tamplar si dispun doar de firez, boloboc, cuie, si ciocan.

Aveti voi ceva idei in acest sens? Sunt sigur ca si altii s-au batut de aceasta problema si au rezolvat-o intr-un fel sau altul.
Un apicultor incepator

D006

  daca tii la degetele tale abandoneaza ideia ! Un deget valoreaza mai mult decat o lada de stup.

standdupp

Pai daca tai cu firezul si bat cuie cu ciocanul nu cred ca as putea ramane fara degete, avand in vedere ca nu e pentru prima data cand tai un lemn cu firezul si bat un cui cu ciocanul.
Un apicultor incepator

RazvanTi

in primul rand...  :uimit: CE-I ALA "FIREZ"?!?!?!?!?  :uimit:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

jenica67

    Pragul acela unde se aseaza ramele, poti sa il faci manual, cu o rindea de geamuri. Nu stiu daca ai vazut, probabil ca nici nu o sa mai vezi, ca nimeni, sau apropape nimeni, nu mai lucra manual. Cel mai ieftin, este sa iti cumperi un circular de mana, pe care sa il prinzi sub o masa, si sa iti faci un lateral. Si faci taieturi succesive, pana obtii taietura. Eu mai nou nu mai fac asa, ci fixez lateralul la cota de 17 mm, reglez inaltimea la 11 mm, si tai taie o taietura, mai tai cateva indepartand usor materialul (fara sa mut lateralul, numai conducand materialul din mana), apoi ma bag din lateral, jucand materialul pana la disck si in spre exterior, pana ia cu lateralul dintilor, tot surplusul de material. Desi pare greu, merge foarte usor si iese dupa cateva incercari foarte bine frezat.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

gaby

ti-as recomanda sa rogi un vecin care are abric sa i-ti faca cu freza falturile de care ai nevoie la scandurile din care vrei sa faci stupii si apoi te descurci tu
     apropo nut-feder cu ce lai facut?

bucovineanu

Citat din: RazvanTi din Noiembrie 06, 2013, 01:53:06 PM
in primul rand...  :uimit: CE-I ALA "FIREZ"?!?!?!?!?  :uimit:
E vorba de fierastrau manual.  :smile:

standdupp

Mersi mult pt raspunsuri. O sa imi cumpar si niste scule daca o sa fiu hotarat sa ma apuc sa imi fac eu lazile.
Un apicultor incepator

standdupp

Citat din: gaby din Noiembrie 06, 2013, 02:19:02 PM
ti-as recomanda sa rogi un vecin care are abric sa i-ti faca cu freza falturile de care ai nevoie la scandurile din care vrei sa faci stupii si apoi te descurci tu
     apropo nut-feder cu ce lai facut?

Am gasit scanduri de cumparat cu nut-feder.
Un apicultor incepator

Hermannstadt

#9
Si eu am vrut sa cumpar scandura gata finisata si nut si feder, insa au niste scoruri  :rusine:

asa ca am mai cautat si am gasit scandura uscata de 3.2 grosime si lungime de 2000mm, iar latimea undeva intre 17-22mm, este drep ca sunt calitatea a 2-a insa la 20 de lei 10 scanduri din astea cred ca merita.

am un prieten tamplar la care pot sa tai scandura si sa o finisez.

La finalizarea primei lazi o sa va arat (poze) cum a iesit.

Si la mine este test, sa vedem ce iese  :)

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

standdupp

La fel si eu am zis ca vreau sa testez. Daca iese ceva ok, continuam, daca nu, apelam la altii care se pricep la asta si evident platim :)
Un apicultor incepator

Obombo

Citat din: standdupp din Noiembrie 06, 2013, 02:50:53 PM... apelam la altii care se pricep la asta si evident platim :)
Nu te gandi ca daca ii faci tu sunt gratis. Si timpul costa, nu doar materialele, iar daca nu ai uneltele indispensabile pierzi si mai mult timp iar rezultatul nu va fi satisfacator.

orbanstefan64

sandule da o fuga pina la mine si le facem aici impreuna .....ce zici???
:hi: :hi: :hi:

sandupop

Sper ca si eu sunt binevenit.... la facut... =)) =))
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

PricopArthur

Sandu, primul stup facut de mine a fost facut cu scule manuale. Fierastrau normal si fertzing, rindea si gealau, dar nu m-as mai intoarce acolo.
Miere multă şi inimă curată!