Stup

Creat de nx-01, Aprilie 17, 2013, 10:53:10 AM

« precedentul - următorul »

PARINTELE

cypryanu,
Rachita sau salcia, precum si lemnul de pluta, putrezesc foarte repede.
Mult mai repede decat cel de la rasinoase.

pistol28

Citat din: cypryanu din Decembrie 07, 2013, 12:18:27 PM
am o intrebare!sunt incepator si am niste scandura de rachita de 4cm!Am dat deja la facut nijte stupi si multi mi-au zis ca nu e bun lemnul de rachita!nu e bun...dar de ce?emoale am inteles dar alta cauza?moale e si teiul!


O baie fierbinte cu 75% ceara (parafina) si 25% sacaz (colofoniu), mai prelungeste viata stupilor.

sau

3 sau 4 maini (straturi) de ulei de in sicativat.

Prima varianta se face interior, exterior, a doua varianta NUMAI exterior.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

SPYKAL

.......dar de putrezit, tot putrezeste si inca foarte repede oricat de tratat ar fi. Lemnul de rachita este mult mai slab calitativ chiar decat si teiul. Stima si respect!!!

ioanardelean55


Ai dreptate Spykal.

crisian-nicolae

stupi ce asteapta albinele.

crisian-nicolae

....

stefanst

Buna seara! As avea si eu o intrebare , de m-ar putea lamuri cineva. Sunt incepator , deocamdata nu am decat doi stupi , insa anul acesta am de gand sa-mi mai fac inca vreo 10(verticali 12 rame cu mag de 1/2). Practic cum voi face , sa ies si eu mai ieftin: imi va da un prieten 10 matci de anul asta puse fiecare in cate un micronucleu de imperechere (3 rame 1/6 - ~12X12cm) cu cate o ,,ceasca" de albine fiecare. In situatia in care , avand doar 2 stupi , nu voi avea de unde sa-i ajut cu rame cu puiet , chiar si daudu-le stimulare toata vara nu cred ca voi intra in iarna cu mai mult de 3-4 rame pe stup , ma gandeam , pentru a le fi mai bine , sa fac stupii in felul urmator(abia acum ma voi apuca de cutii): fund mobil si , in loc de corp 1/1 , anul asta sa pun cate un cat de 1/2 , in ideea ca ghemul va sta mai bine pe 6-8 rame 1/2 decat pe 3-4 rame 1/1. Ce spuneti?

mmacreanu

poti ierna foarte bine un roi pe 4 rame daca la intrare in iarna ai cele 4 rame pline cu miere. Le stimulezi in toamna sa intri cu albina tanara, mergi pe 1/1 nu te mai incurca sa faci cuib pe rame de 1/2.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

stefanst

Multumesc pentru raspuns! Avand in vedere ca inca nu am facut stupii , si ca oricum trebuie sa fac 10 funduri , 10 corpuri 1/1 si 10 mag 1/2 nu m-ar incurca cu mimic daca in loc de corp pun anul asta magazia.Eu sunt din Bucovina stau cam la 850m altitudine si aici iarna-i cam frig , motiv pentru care ma gandeam sa fac astfel. Daca-i vorba doar de putina munca in plus , asta nu ma deranjeaza , materiale nu pierd de nici un fel , vreau doar sa fac cum le-ar fi lor mai bine sa treaca prima iarna.

jenica67

   Mai eu asi face stupii de 10 rame, cu canal de diafragma in fiecare corp si fund, (daca faci FAV, pui un leat la mijloc cu canal de diafragma). In stilul asta, anul asta o sa iernezi cate 2 stupi in fiecare cutie, cu sanse mult mai mari si sigure, de a trece iarna viitoare. La anul ii lasi sa se dezvolte pana ai 8 rame de puiet (4+4), moment cand scoti o rama cu o matca si una cu mancare. Cu stupii puternici vei culege miere, urmand ca dupa cules sa intaresti pe cei slabi si sa eviti roitul. Acum in functie de evolutie, poti sa intaresti stupii slabi si inainte de cules.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

G. Iulian

Uite aici o poză cu ce a spus Jenică67

crisian-nicolae

S-au poti sa folosesti orizontali pe 16 rame impartiti in 2 s-au 3 compartimente( vezi foto la postarile de mai sus).

stefanst

Mi-s neclare , totusi , niste lucruri in legatura cu iernatul a doua familii intr-un stup; In primul rand , in situatia mea , sa mut matcile in cate un stup mare (1/1) pana-n toamna si abia atunci sa le pun cate doua intr-un cuib?( daca le aduc in micronuclei de cate 3 rame de 1/6 asta ar insemna ca abia am albina ptr jumatate de rama 1/1 - plus ca le voi da faguri necladiti pentru ca deja claditi nu am) In al doilea rand , in situatia in care sunt atat de apropiati unul de altul nu creste riscul de furat sau migrat? Cu stupi orizontali nu m-as mai incurca , ptr ca vreau sa am doar un singur tip de cutii (vertical)

crisian-nicolae

Eu facdoar stationar,orizontali i-am construit special pentru a face roiuri ,fiind al doilea an de stuparit doresc sa inmultesc cit imi permite cele 4 famili pe care le am la iernat.Am sa folosesc nuclee pe 4 rame ,jumatate de rama1/2 ( model Batrinul) si metoda Miller de producerea matcilor,si cea a lui Liviu padureanu.

jenica67

    Cu nucleu 3 rame de 1/6, sa nu speri ca vei construi mai mult de maxim 2 rame dadant si aia cu noroc si stimulari mari. Iernarea pe rame scunde, are sanse mici de izbanda. Atunci mai bine fa-ti 3 cuti D10, impartit in 4x2R si asa ii iernezi in primul an. Sau 2 stupi de 3x3R si 1 stup de 4x2R.   
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?