Cum fac un capac din tabla ?

Creat de caesar, Octombrie 22, 2012, 07:20:59 PM

« precedentul - următorul »

gaby

indoirea tablei se face foarte simplu cu un faltuitor pt tabla

crisian-nicolae


vranceanul

unul care-l folosesc tinichigii (cei care bat tabla pe case) nu-i bun? eu asa ceva folosesc, sii facut de mine. nu costa mii de euroi.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

mosunick

Aici gasiti o sugestie de mod de indoire a tablei:

[jwp=425,344,image][/jwp]siber fund AV ascindura de zbor 1;2 redus 007

Aici una de montare a capacelor

[jwp=425,344,image][/jwp]montat tabla capace 003

Multumim Stefan Orban!!!! :hi: =D> :bzz:
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

vranceanul

Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

dan sebastian

Ai o sugestie si pt capacele de tabla facute din 2 imbinari (tabla din capac nu e dintr-o bucata)? Cand se topeste zapada ma trezesc cu apa in interior. Nu mai vorbesc de faptul ca pt ca  indoitura tablei e de numai 1 cm se prelinge apa si in sens invers.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

mosunick

Nu stiu cum e facuta imbinarea, dar nu ar trebui sa ai probleme, daca faci intre cele doua table cate o indoitura la 180 de grade si le "imbuci". Daca vrei sa fii 100% sigur ca nu iti intra apa printre ele, (desi nu cred ca e cazul) foloseste la imbinare un mastic negru folosit la izolarea acoperisurilor caselor.
E numai o sugestie nu trageti in pianist!!!!  :rotfl:
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

vranceanul

Imbinarea tablei la minim 2 cm., e bun si masticul dar cand 'bati' faltul e posibil sa iasa afara. Eu am folosit (din diverse motive) putina vaelina.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

dan sebastian

Daca faltul respectiv, este sub 2 cm nu vad decat 2 variante.
1. sa schimb tabla cu totul (sa-mi iasa capacul complet dintr-o singura tabla, fara imbinari)
2. sa caut din nou un meserias bun si sa refolosesc jumatate din tabla existenta si sa cumpar jumatate.
Momentan am pus o folie care are rolul sa nu intre apa din exterior in interior.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

marius_vfp

Citat din: vranceanul din Decembrie 21, 2013, 12:07:35 PM
Eu am folosit (din diverse motive) putina vaelina.
vaselina e buna pe timp de iarna , vara cand bate soarele se incinge tabla si sigur vaselina curge , ori cei faci la un capac facut din 2 bucati de tabla singura solutie pe care o vad mai plauzibila ar fi cositorirea imbinarii , dar si aceasta va ceda dupa cativa ani tabla sub efectul razelor solare se dilata si se contracta , iar cositorul din imbinare pocneste (am niste burlane la casa care curg mereu ori ce le-as face , cat cositor am baagt in alea dar degeaba .)

apropo cate capace de stupi pe 10 sau 12 rame acoperiti cu o singura coala de tabla ?
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

vranceanul

marius-- dintr-o coala acopar 3 capace intregi si una din 2 bucati la stupi 12r, mai ramane ceva tabla pt. alte intrebuintari. vaselina pun numai stearsa nu strat gros, la temperatura ridicata vara nu se vad urme. cositorit pe tabla zincata sau galvan nu tine. intodeauna intre tabla si capac pun carton de ambalaj (ajuta la reducerea zgomotului cand ploua, reduce temperatura vara, iarna invers ....)
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

marius_vfp

salut domnule vranceanu, daca cositoresc 2 bucatele de tabla , si trag de ele , tine sudura , mai intai trebuie putin smilgheruite si date cu pasta decapanta , problema e ca in timp sudura cedeaza ,

uite chiar nu m-am gandit sa pun sub tabla ceva carton , ploaia daca se aude nu cred ca ar fi o problema atunci cand ploua ele sunt active deci nu ierneaza , insa e foarte bun cartonul vara cand tabla se incinge rau de tot ,si iarna cand avem nevoie de caldura , eu ma gandeam la o cola de isopren izolator din cel care s epune pe sub parchet , soric ii mai zicem noi prin zona dar ma gandesc ca o sal topeasca soarele vara.

spor la treburi sarbatori fericite la toti.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

vranceanul

nu-i bun 'soricul' se faramiteaza vara, am incercat mai multa variante si cel mai bun e cartonul, tine tabla putin bombata si apa se scurge usor
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

marius_vfp

multumesc mult de informatii , am sa tin cont la viitoarele capace , voi folosi cartonul gofrat cel din care se fac cutile .

sarbatori fericite : sampanie:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Aurelian A.

Ce parere aveti in legatura cu tabla din tipografii? am luat din dedeman cea mai subtire tabla si tot se indoaie destul de greu...
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga