vertical pe 10r sau pe 12

Creat de brianoo_bz, Septembrie 30, 2012, 09:17:04 AM

« precedentul - următorul »

dorindafi

            ,,Se poate pune despartitura pentru 7 si 5 rame.''

stupii pt 12 rame sunt pt familii de albine
pt ceilaltzi sunt cutii mai mici
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

exarhu

Da aveti perfecta dreptate M-am referit la familiile mai slabe pentru iernat impreuna ... dar si la o problema pe care voi incerca s-o pun in practica adica 2 familii - un cat. Nu stiu voi vedea. Astept recomandarile si parerea domniilor voastre car priveste aceasta... a ridicat aceasta problema parca  Milu din Spania.....! :nod:
Sanatate si numai bine! :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
da

dorindafi

familiile slabe e bine sa fie unificate shi eu cred ca e mult mai bine
iar daca altzii fac experientza ,o fac deoarece ei au trecut de anumite nivele in apicultura
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

exarhu

Da D-l Dorin aveti dreptate vom vedea cum vom iesi in primavara si vom experia pe un stup sau doi sa vedem cum va merge!
Sanatate si numai bine!
PS Aveti informatii despre targa apicol la Galati in urmatoarea perioada? :bzz: :bzz: :hi:
da

galbeaza

pe 12 r ai mai multe posibilitati  de ex sa pui diafragma si 2 matci iar la un moment dar vei avea 12 r cu puiet si rezolvi verticalizarea mierii dat trebuie o gratie haneman si 2-3 caturi. trebuie sa fi atent sa nu roiasca dar daca dupa salcam ii iei 2-3 rame cu puiet  din fiecare compartiment ai rez treaba si faci si 2 roi mai slabuti sau unul bun pe 4-6 rame ,alt dezavantaj cu mierea pentru iernat e f putina ca ai cuibul blocat cu puiet
eu am 140 lazi pe 12 din care 40 ,2 in 1
cu toate aceste anul viitor vreau sa fac 50 lazi pe 10 ,

exarhu

ce diferente vedeti dvs galbeaza intre cel de 12 rame si cel de 10 rame. eu merg pe 12 poate din experinta dvs ma convingeti sa trec pe 10
sanatate si numai bine
:hi: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
da

dorindafi

nu este neaparat nevoe sa te convinga cineva pe ce model de stupi sa lucrezi
totul depinde de alegerea ta , cum crezi ca-tzi este mai ushor  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

D006

  stupul vertical pe 12 rame este un orizontal ratat .  :wink2:

  Oriunde in lumea apicola evoluata se foloseste verticalulu pe 10 rame . Modificari se aduc la inaltimea ramelor si nu la numarul ramelor din cuib. Numai in Romania gasesti o groaza de "profesionisti" (folosesc termenul ca e la moda  :) ) care cred ca au inventat apa cald si vin cu fel si fel de variante care in fapt ingreuneaza modul de lucru cu stupul vertical.

pharaonu75

Sau un vertical supraponderal! =))
Eu doar d-astia obezi am!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006


pharaonu75

Asta-i viata! Dar mie imi este bine asa! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

roi_ag

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 12, 2013, 06:21:54 PM
  stupul vertical pe 12 rame este un orizontal ratat .  :wink2:
Mai dai o sansa  .Merge pe pavilion  .

D006

 :) ...  pavilionul este pentru batrani si amatori .  :rotfl:

orbanstefan64

pavilionul ?........ inca, un ascunzis bun pt ulcica  :P

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 12, 2013, 07:34:39 PM
:) ...  pavilionul este pentru batrani si amatori .  :rotfl:

Dragose..:)).. te astept la vara poate i-ti schimb parerea...:))...sau poate ai dreptate, cred ca am inceput sa imbatrinesc..:(