Folie

Creat de Viorelalbinaru, Septembrie 27, 2012, 06:18:48 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Si eu sunt de aceeasi parere. E bun polistirenul vara in capac pt ca soarele nu incalzeste asa rau. Insa de cum vine toamna apar picaturile de apa pe plolistiren. Imi place insa polistirenul folosit ca diafragma. Umezeala depinde si de ce iarna e. Daca ploua mult sau da lapovita in nestire e umezeala mare. Daca ninge rar dar mult si apoi e frig nu vezi umezeala deloc in ei. Folosesc fund fix si podisor de lemn plus ziare si carton deasupra. Am incercat si cu folie anticondens in capac si tot mi-a aparut apa.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

joohny

Va salut.Nu stiu cum e la altii insa la mine primavara am mult mucegai si pe rame si pe peretii stupului.Eu astept sugestii de la apicultorii care ierneaza model clopot si au vatra intr-o zona umeda Eu am vatra in Lunca Prutului si este f. multa umiditate .Sanatate.

dan sebastian

Am stupii la 70 m de albia raului Tismana. Anul acesta am revenit la metoda clasica, fara folie. Am pus peste podisorul de blana, ziare si carton si pt ca aveam podisorul in falt am mai dat cate o gaura de 20 mm cu freza in laterala capacului sa aibe loc aerul sa iasa. Nu incerc sa-i tin ermetic inchisi ca anm observat ca e mai rau. Chiar daca consuma un pic mai multa miere mai bine asa decat cu mucegai.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

#33
folia nu are ce cauta la stupii cu fund plin
la stupii cu aerisire in partea de jos folosesc folia 
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Dorine, explica-i detaliat de ce si cum, pt ca altfel va intelege ca toti avem secrete. Exista 2 metode, horn si clopot. Fiecare are avantaje si dezavantaje. Folia am folosit-o anul trecut peste podisorul de blana sa nu intre apa prin imbinarea capacelor. insa nici vaporii din cuib nu au avut pe unde sa evadeze. mai e si problema cu cat de mic sau mare sa fie urdinisul ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

,,Folia am folosit-o anul trecut peste podisorul de blana sa nu intre apa prin imbinarea capacelor''=mai bine o asezai peste capac shi era rentabilitate garantata
urdinisul , la mine cu cit e deschis mai mult cu atita e mai bine indiferent pe cite rame e format ghemul de albine. dar repet , asta in zona mea  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

joohny

Citat din: dorindafi din Noiembrie 11, 2014, 05:54:15 PM
,,Folia am folosit-o anul trecut peste podisorul de blana sa nu intre apa prin imbinarea capacelor''=mai bine o asezai peste capac shi era rentabilitate garantata
urdinisul , la mine cu cit e deschis mai mult cu atita e mai bine indiferent pe cite rame e format ghemul de albine. dar repet , asta in zona mea  :hi:

Va salut.Dorine da mai multe detalii.Mai pe scurt spune cum pregatesti stupii  cu fund AV pt. iernare .Multumesc.Sanatate.

dorindafi

 :hi:  joohny
nu folosesc stupi cu FA
folosesc acest model iar impachetarea dupa cum se vede
consumul redus de mucegai nici vorba
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

z
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

roi_ag


filip

Citat din: roi_ag din Decembrie 27, 2014, 09:47:32 PM
Priviti ce face folia iarna!
https://www.youtube.com/watch?v=_PkbufEn_pE
Gandeste-te ca albina moarta se datoreaza multelor grade cu minus.In al doilea rand ,stupul are fund antivaroua,deci iernarea tip clopot cu folie e corecta.
Stupul respectiv are puiet ,apa de pe folie ajuta.
Inainte de a pune verdicte,e bine sa analizam.
Romania nu a mai avut ierni cu ger prelungit in care cad 1-2 intervale cu albine cad si mor..............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

roi_ag

Citat din: filip din Decembrie 27, 2014, 10:03:04 PM
Stupul respectiv are puiet ,apa de pe folie ajuta.
Si apa de pe peretii stupului si cea care curge la urdinis?

filip

Cand afara sunt minus 20-30 grade cum sunt iernile in Rusia ,caldura degajata de albine se transforma in abur care inghiata.
Totus stupul respectiv avea destule intervale de albina.
Deci apicultorul a procedat corect.
Condensul se datoreaza cresterii de puiet,puietul are nevoie de apa care e luata de pe folie.
A nu se uita de un start bun la inceputul primaverii.Cum il ai daca afara e zapada si minus 20 de grade?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kiwi Bee

Are subarul pus complet. Acel plasitc alb pe carel misca cu degetul la urdinis si iese ceva apa maronie. Daca nu ar fi avut subarul si umiditatea ar fi fost mai mica. Albinele moarte sint dupa diafragma. Cert este ca de la umiditatea ridicata are mucegai pe faguri si puiet mort. Cum zice si Filip iernile de acolo sint de stiut mai lungi deci folia ar fi fost mai bine daca era mai etansa si fara subar. Daca folia este etansa atunci albinle sint sus la caldurica si umiditatea iese pe jos la sita.....daca nu este subar care so opreasca.

Roi ag, dasa doresti mai multe informatii despre iernarile cu folie si sita la clima si conditiile din RO atunci intreabal pe Romikele care de citiva ani la rind asi ierneaza stupii astfel si este multumit.
Totodata avem mai mule topice pe aici cu acest subiect(fund antivarroa, iernarea cu fundul gol, ....).

apivasmob

Citat din: roi_ag din Decembrie 27, 2014, 09:47:32 PM
Priviti ce face folia iarna!
https://www.youtube.com/watch?v=_PkbufEn_pE
Este corect cu folia dar gresit este introducerea siberului si ventilatie nu se face corect.
Sanatate tuturor apicultorilor