Stupul lambriat cu izolatie din polistiren

Creat de Marek, Iulie 04, 2012, 08:22:51 PM

« precedentul - următorul »

Marek


nelu65


Marek

Nici eu nu inteleg stati linistit  :D
Cei mai important este ca se vede stupina  :cool:
Cehii folosesec rama (pe langa alte tipuri) de 39x24 astfel stupul pe 10 rame devine la ei patrat la fel ca la noi cel pe 12 rame.
Soclul cu pivnita din cate am observat este folosit de mai multi apicultori decat soclul standard sau cel av clasic.


Marek


Marek

Poze noi.

silvius

Poti sa dai mai multe detalii te rog despre modul de iernare - avantaje/ dezavantaje fata de un stup normal, dezvoltarea in primavara etc
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

petru.atudorei

sincer eu nu ii gasesc vreun avantaj. iar un dezavantaj este greutatea..care este mult mai mare decat a unui stup simplu.

romikele

Citat din: petru.atudorei din Ianuarie 08, 2014, 12:02:23 PM
sincer eu nu ii gasesc vreun avantaj. iar un dezavantaj este greutatea..care este mult mai mare decat a unui stup simplu.

Avantaje sunt la iernile lungi, iar greutatea nu este chiar asa de mare, polistirenul care aduce un aport suplimentar nu e asa de greu.
Coeficientul termic oferit este echivalentul unui material lemnos gros de circa 15 cm.
Este folosit pe scara larga prin Polonia, Cehia... nu cred ca de nebuni  utillizeaza apicultorii de acolo acest tip de stup.

sorinma

Ca dezavantaj eu vad manopera mare,cuibarirea daunatorilor in acel sadvis,eventual daca ajunge apa intre straturi probabil iar e mai complicat sa usuce...nu am folosit, vorbesc teoretic
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

romikele

Bine zis, teoretic.... dar praftica ne omoara  :razz: :P

dan sebastian

Micile detalii conteaza. Tebuie sa fie facut intr-un fel care sa-i confere avantajele de care vorbiti. In plus nu cred ca cei din Polonia il folosesc de ani de zile fara probleme doar ca sa chinuie albina. Sigur pretul e mai mare decat la stupul clasic. Motivul pt care-l folosesc trebuie sa fie intemeiat. Eu cred ca se compara cu stupul de poliuretan de la noi si ca bune si ca rele.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

Pretul de cost mai mare este compensat de consumul sensibil mai mic de hrana pe timpul iernarii.
Dezvoltarea familiei e itr-adevar comparabila cu cea din stupii de poliuretan, insa pretul este mult sub acestia.

Marek


dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Marek

Si dezavantajele
Cu sprijinul unui apicultor din zona, sper sa reusesc sa leg un sezon apicol.