MER de 8-9-10-11 sau 12 rame

Creat de pedro, Octombrie 19, 2010, 10:31:47 PM

« precedentul - următorul »

kiloz

 xxx
Sa fii drept si scrie adevarul.

kiloz

Sa fii drept si scrie adevarul.

kiloz

Sa fii drept si scrie adevarul.

kiloz

Sa fii drept si scrie adevarul.

dumi

Salut , nu am mai postat nimic pana acum pe acest forum , nu am experienta in domeniu si nu vreau sa vorbesc in necunostinta de cauza .
Am 8 stupi verticali cu 11 rame + 1magazin de 1/2 , dar as dori sa ma extind pe un sistem de MER tip Antonescu (9 rame de 316/216 , sau un model tot MER tip Layens pastoral cu 9 rame 326/207 . Leatul de sus nu depaseste grosimea de 14mm iar distanta intre corpuri 6-7mm pentru a inlesni accesul albinelor la corpul de sus iarna  - in acesti stupi familiile ierneaza pe 2 corpuri , ghemul de iernare are forma eliptica, trece mai usor peste iernile reci si lungi datorita formei aprox.patrata a stupului, primavara familiiele au o mortalitate mai mica chiar daca consuma mai multa miere pese iarna, iar intretinerea se face mutand corpul si nu rama - asta o spun din ce citesc in manuale) .
1. Daca cineva foloseste unul din sistemele acestea poate ne spune si noua ce greutati intalneste sau daca avantajele sunt cele expuse in manuale.
  2. Doresc sa accesez masura 112 si nu stiu daca acesti stupi MER (care nu sunt pe rama Dadant si nu respecta STAS-ul din Romania ) sunt eligibili . 

bucovineanu

 Pentru a accesa masura 112 nu conteaza cu ce stupi se lucreaza, important e sa fie familii de albine in ei. Totusi e bine de folosit stupi cat de cat standardizati pentru ca ttrecerea de la un sistem la altul e destul de dificila. Mai ales atunci cand vrei sa vinzi, daca stupii si ramele nu sunt standardizati e greu de gasit cumparator. In carti sunt scrise multe. Daca vrei totusi sa faci comparatie fa cativa asa cum ai citit si vei compara rezultatele. Un lucru e sigur: stupul ideal nu exista. Mai importante decat  stupii sunt familiile de albine  care ii populeaza, felul cum sunt dirijate de apicultor si sursele de nectar de care benificiaza.

D006

Citat din: dumi din Decembrie 01, 2010, 08:32:34 PM
Salut , nu am mai postat nimic pana acum pe acest forum , nu am experienta in domeniu si nu vreau sa vorbesc in necunostinta de cauza .
Am 8 stupi verticali cu 11 rame + 1magazin de 1/2 , dar as dori sa ma extind pe un sistem de MER tip Antonescu (9 rame de 316/216 , sau un model tot MER tip Layens pastoral cu 9 rame 326/207 . Leatul de sus nu depaseste grosimea de 14mm iar distanta intre corpuri 6-7mm pentru a inlesni accesul albinelor la corpul de sus iarna  - in acesti stupi familiile ierneaza pe 2 corpuri , ghemul de iernare are forma eliptica, trece mai usor peste iernile reci si lungi datorita formei aprox.patrata a stupului, primavara familiiele au o mortalitate mai mica chiar daca consuma mai multa miere pese iarna, iar intretinerea se face mutand corpul si nu rama - asta o spun din ce citesc in manuale) .
1. Daca cineva foloseste unul din sistemele acestea poate ne spune si noua ce greutati intalneste sau daca avantajele sunt cele expuse in manuale.
  2. Doresc sa accesez masura 112 si nu stiu daca acesti stupi MER (care nu sunt pe rama Dadant si nu respecta STAS-ul din Romania ) sunt eligibili .
Pentru MER Layens incearca sa il contactezi pe valy_cot.

balanescuadrian

Citat din: dumi din Decembrie 01, 2010, 08:32:34 PM
  2. Doresc sa accesez masura 112 si nu stiu daca acesti stupi MER (care nu sunt pe rama Dadant si nu respecta STAS-ul din Romania ) sunt eligibili .

n-are nici o legatura tipul cutiei folosite cu eligibilitatea...important este sa ai nr de familii! :hi:

kiloz

Citat din: dumi din Decembrie 01, 2010, 08:32:34 PM

Am 8 stupi verticali cu 11 rame + 1magazin de 1/2 , dar as dori sa ma extind pe un sistem de MER tip Antonescu (9 rame de 316/216 , sau un model tot MER tip Layens pastoral cu 9 rame 326/207 . Leatul de sus nu depaseste grosimea de 14mm iar distanta intre corpuri 6-7mm pentru a inlesni accesul albinelor la corpul de sus iarna  - in acesti stupi familiile ierneaza pe 2 corpuri , ghemul de iernare are forma eliptica, trece mai usor peste iernile reci si lungi datorita formei aprox.patrata a stupului, primavara familiiele au o mortalitate mai mica chiar daca consuma mai multa miere pese iarna, iar intretinerea se face mutand corpul si nu rama - asta o spun din ce citesc in manuale) .
La multietajat pt o iernare si o dezvoltare de primavara corespunzatoare in conditiile climatice ale noastre trebuie sa fie ramele mai mici de 200mm. La rame mai mari doua suprapuse creaza un spatiu prea mare si necesita o cantitate de hrana de peste 25kg. In schimb pe un cat nu se poate ierna din cauza proviziilor mici.
  Unu n-ajunge , doua prea mult. Forma ghemului de iernare seamana mai mult cu ciorchinele de struguri-cite variante de ciorchine atata forme de ghemuri-.
                 MER tip Antonescu 9 rame de 316/216 , -rame prea inguste ,ar trebui turnuri de corpuri ,instabilitate.
Sa fii drept si scrie adevarul.

milu56

e efrumos stupul patrat:

sebi_t_astian

salutare Am stupi pe modelul acesta pe care i-am facut initial ca si nuclee de imperechere dar pot sa va spun ca cel putin la dezvoltare in primavara sunt fruntasii stupinei.Stupii ierneaza pe 2 corpuri patrate(dim interioare 33.5x33.5cm) de 9 rame la pomii fructiferi pun un magazin dedesubt si la salcam cel de-al patrulea.Dupa salcam se ia un corp cu puiet si se face un roisub care se pune un corp cu faguri artificiali.Am gasit deasemenea mai multe referiri in literaturacu marimi similarede rama
warre cu rama 32x20,delon30x20.kuntzsch32x25,freudestein34x20,layens pastoral(model j Hupin)33x21,stupul sasilor din banat 32x24.Personal folosesc rame de 32x23*(dim exterioara)pt ca pot folosi integral fagurii artificiali de multietajat :hi:

stefan1

  Salutam pe Sebi, care se pare ca a vizitat de mult forumul, dar doar acum s-a hotarat sa si posteze. Asteptam mai multe, si interesante lucruri.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Bambucha

Citat din: sebi_t_astian din Aprilie 17, 2011, 08:14:43 PM
Personal folosesc rame de 32x23*(dim exterioara)pt ca pot folosi integral fagurii artificiali de multietajat :hi:
Servus, intr-adevar se apropie cat mai aproape de dimensiunea unei scorburi, nu aveti probleme cu stabilitatea la 4,5 astfel de corpuri? La un cules de mare intensitate adaugati c6 ? Faceti cu ei pastoral?
LA fiecare rama rezulta o treime de fagure ramasa. Probabil ca le uniti pentru a folosi integral fagurii.  :hi:

sebi_t_astian

#28
intradevar inaltimea e o problema eu am folosit numai 4 corpuri(egal 1metru) ceea ce inseamna 20,25 rame dadant echivalent ceea ce pt stationar cum fac eu e suficient.avantajele sistemului sunt dezvoltare buna se lucreaza cu corpul rame nu tii in mana numai la stors si nu trebuie restrangere de iarna si impachetare :D

milu56

Citat din: pedro din Octombrie 19, 2010, 10:31:47 PM
Va salut pe toti

As dori o parere despre o problema CAPITALA pt mine:

corpurile de MER pe cate rame 8,9,10,11, sau 12.

Daca se poate si cateva consideratii,comentarii .
http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=3925.0


cu stima