Micul Apicultor Ioan Ursachi

Creat de Ionut Ursachi, Iulie 28, 2013, 01:28:07 PM

« precedentul - următorul »

Ionut Ursachi

"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

MOTANUL

Citat din: Ionut Ursachi din Decembrie 05, 2015, 08:41:59 PM
Astazi cand am merg la albine .am vazut ca ies frumos la zbor de curatire . Am dat jos capacele si au zburat si mai bine . Am procedat gresit ? Am deschis un pic si urdinisele ..

Daca vrei sa stimulezi zborul de curatire exact asta trebuie sa faci (la mine am obsevat ca obtin rezultate maxime daca scot si capacul de tot); Dupa ce bate soarele in podisor ~30 de minute ies gramada afara.
La mine nu a fost cazul sa le stimulez: au avut temperaturi de iesit fara stimulare (si ieri au iesit la zbor fara nicio stimulare).
Eu anul trecut le-am stimulat doar când aveam o serie de 2-3 saptamani cu temperaturi scazute si prindeam o zi cu 10-12 grade.

Trebuie monitorizate atent ca familiile mai rezistente la frig profita de ocazie sa faca furtisag. Am vazut ca deja ai precizat ca ai deschis "un pic" urdinisele. Si anul trecut, si anul asta am familii care la 8 grade ies afara. Altele mai friguroase nu se misca pana la 12 grade.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Ionut Ursachi

Inteleg . Multumesc frumos pentru sfaturi !
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Este cineva pe forum care si-a facut nuclee din polistiren extrudat / expandat? . Recomandari ..sfaturi .? Mod de lucru ..imbinare  . Va salut si va respect !
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

oroles

Eu am nuclee din polistiren. Sunt usor de facut, usor de transportat. Din pacate iarna nu pot fi pastrate ca ciocanitoarea le gaseste imediat. Vara isi fac de cap pitigoii si incearca sa il sparga pentru a junge la albine. In rest le vad numai avantaje.

Le-am facut aerisire pe fund din plasa de tantari lipita cu silicon. Sunt vopsiti cu vopsea cauciucata la interior sa nu fie roase si la exterior ca sa devina impermeabili.



Am 10 nuclee dar nu le-am folosit pe toate deoarece nu am avut nevoie de toate.



Se construiesc usor. Materiale necesare: cutter, polistiren extrudat (preferabil din cel negru), silicon, plasa de tantari, vopsea.


Din cauza ca eu credeam ca e cam instabil l-am asezat pe o lada de bere acum doi ani. Ce-i drept ploua si cam mult si nu voiam sa intre prin plasa de pe fund. Nu s-a intamplat asa ceva anul acesta chiar daca le-am pus direct pe pamant fara sa le ancorez prea tare.




Asta a fost proiectul initial. Dupa ce l-am facut pe primul si am vazut ca e bun, l-am dezasamblat si am copiat modelul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Ionut Ursachi

Frumos ..dar ce fel de polistiren ?  Si cu ce il taiati ? Cu ce il imbinati ?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

oroles

Citat din: Ionut Ursachi din Decembrie 09, 2015, 11:59:45 AM
Frumos ..dar ce fel de polistiren ?  Si cu ce il taiati ? Cu ce il imbinati ?

Polistiren extrudat portocaliu (dar recomand negru ca e mai dens).
Se taie cu cutterul. Se imbina cu silicon si negrese (se vede in poze). Canturile pentru rame tot cu cutterul le-am facut.

Pe post de podisor folosesc nailon.

Spor la treaba!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Ionut Ursachi

"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

romikele


bismark

   Da, cel negru este mai tare, eu folosesc de ani, ca diafragme si nu la ros nici un pic.Trebuie specificat ce fel de silicon ai folosit ca nu tine orice fel.Si daca ele nu il roade am observat ca il propolizeaza ca si pe scindura asa ca nu mai trebuie vopsit la interior ci numai la exterior in culori deschise cu var lavabil de exterior colorat in diferite culori.Mai am 1/2 dintr-un pachet care mi-au ramas dupa ce am facut diafragme si voi face nuclee de 3-4 rame normale stiind ca anul acesta voi avea multe roiri.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

RazvanTi

prescurtare de la THan(ks)X! care inseamna merci'
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Ionut Ursachi

"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

romikele

Citat din: RazvanTi din Decembrie 10, 2015, 09:14:12 AM
prescurtare de la THan(ks)X! care inseamna merci'
Lasă bre, că știam... dar m-a spart ăsta micu`... prin Moldova nu se mai zice "mulțumesc", ci "thx"!  :rotfl:

NYK74

Avansați ăștia in Moldova, verry much...... :rotfl:

Ionut Ursachi

"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !