stupi din poliuretan

Creat de bee_lover, Mai 03, 2007, 12:24:47 AM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Daca e in jurul a 300 lei, e mai bine sa iei stupi din poliuretan decat din lemn. Daca ii confectionezi, nu.
Miere multă şi inimă curată!

D006


PricopArthur

Pretul e undeva peste 300 lei.
Miere multă şi inimă curată!

crombra

Iata cateva imagini proaspete facute azi....
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

...si ceva mai de aproape, se observa la urdinis gratia antichitzchitz..
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

....si pe tatal albinelor...
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

....multumit de cum ierneaza fetele lui.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Citat din: crombraStupii din pozele de mai sus erau la un cules de salcam in Clisura Dunarii.
...
Eu am primit din partea firmei producatoare un film documentar cu tehnologia in stupi din poliuretan care se aplica in Germania. Este in engleza si nu are subtitrare. Lucrez la el sa-l subtitrez in putinul timp liber pe care i-l am. I-l pot pune la dispozitie fara probleme, gratis.Este f.f. interesant.Si profesionist.
Dureaza 51:19 minute si ocupa 150MB.Dati-mi o idee cum as putea sa-l uploadez undeva unde accesul sa fie limitat si sa poata fi descarcat numai de cei avizati.(copyright).
Domnule Crombra ar fi foarte bun filmul...Imi doresc sa il pot viziona ...cred ca atit eu cit si multi colegii de aici, dupa forum...Asteptam cit mai multe detalii legate de acesti stupi.
  Cu toate ca nu imi pot permite achizitionarea unui nr mare de astfel de stupi ...pt toate familiile de albine, poate o sa reusesc achizitionarea unui nr mai mic, pt a putea face o comparatie, in primul rind al cantitatii de miere consumata de o familie de albine pe timpul iernii, comparativ cu o familie iernata in mod traditional...
  Dvs. a-ti observat consumul familiior iernate in astfel de stupi...ce fel este?-- la cantitatea de miere...

crombra

Am iernat doua familii in ei iarna la noi in judetul Braila nefiind foarte rece.
Fata de un stup vertical din cu familie de aceeasi putere, aceeasi cantitate de hrana pentru iernat am constatat urmatoarele:
1. Lipsa condensului in stupii din poliuretan
2. Hrana ramasa dupa iernat mai multa cu aprox. 30% mai multa in stupii din poliuretan.
3. La controlul de la inceputul lui Martie am gasit cu 25% puiet mai mult in poliuretan.
4. Familiile din stupii din poliuretan s-au dezvoltat mult mai mult fata de cele din stupii din lemn.
5. La culesul de rapita am avut mai multa miere ( cam cu 26%) in poliuretan.
6. Un avantaj ar fi ca propolizeaza foarte putin, prectic nu prea pot colecta propolis de la acesti stupi din poliuretan.
7. La caldurile care au fost asta vara (la noi chiar 42-43 grade) cu aerisirea din fundul stupului complet deschisa familiile s-au comportat foarte bine datorita coeficientului de transfer termic al poliuretanului.
8. Pregatirile pentru iernat in toamna asta (2007) s-au redus doar la scoaterea ramelor cu hrana putina si organizarea cuibului. Fara impachetari suplimentare.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

maximus

comparativ,folosesc stupi tip ME din lemn,iernez cu folie pe toata suprafata si plasa complet libera pe fund:
      -consum f. mic de miere,practic ghemul a ramas nemiscat in acelasi loc unde s-a stabilit acum o luna si jumatate,cand au scazut temperaturile
      -mortalitate nesemnificativa,inaintea primului zboir de curatire de acum cateva zile am tras 10-15 albine de familie de pe fund,in medie
       -iesire la zbor la temperaturi de 8-10 grade,simt mult mai bine temperatura de afara si acesta este un lucru mai mult decat benefic.din acest punct de vedere nu pot spune despre poliuretan acelasi lucru.
      -nu exista condens
       -la caldurile de asta vara nu am avut albine care sa ventileze la urdinis,nu am umbrit stupii cu nimic
      -productiile sant subiective,e inutil sa spuneti ca un poliuretan produce mai mult cu atat %,precum ca si cantitatea de puiet din primavara este mai mare.matca depune atat puiet cata albina de acoperire are,deci cu cat familia e mai puternica bagata in toamna,cu atat vom avea mai mult puiet in primavara si familii mai puternice,si productii mai mari.sa lasam deci poliuretanul,ca nu e elementul cheie in stuparit.
     in rest voi mai continua la primavara.

crombra

Daca ati citit posturile mele vis-a vis de stupul din  poliuretan ati observat ca am facut comparatie intre familii cu aceeasi putere, materialul stupului find diferit. Si cel din poliuretan are aerisire pe aproape toata suprafata fundului.
Eu nu mi-am propus sa fac reclama acestui tip de stup, am venit cu argumentari di experienta proprie si comparativ am spus ca pe mine ma satisface mai bine decat celelalte tipuri de stupi.
In fond fiecare este liber sa faca stuparit in ce stupi ' vrea muschii lui" daca asta i-l satisface.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Citat din: crombraAm iernat doua familii in ei iarna la noi in judetul Braila nefiind foarte rece.
Fata de un stup vertical din cu familie de aceeasi putere, aceeasi cantitate de hrana pentru iernat am constatat urmatoarele:
1. Lipsa condensului in stupii din poliuretan
2. Hrana ramasa dupa iernat mai multa cu aprox. 30% mai multa in stupii din poliuretan.
3. La controlul de la inceputul lui Martie am gasit cu 25% puiet mai mult in poliuretan.
4. Familiile din stupii din poliuretan s-au dezvoltat mult mai mult fata de cele din stupii din lemn.
5. La culesul de rapita am avut mai multa miere ( cam cu 26%) in poliuretan.
6. Un avantaj ar fi ca propolizeaza foarte putin, prectic nu prea pot colecta propolis de la acesti stupi din poliuretan.
7. La caldurile care au fost asta vara (la noi chiar 42-43 grade) cu aerisirea din fundul stupului complet deschisa familiile s-au comportat foarte bine datorita coeficientului de transfer termic al poliuretanului.
8. Pregatirile pentru iernat in toamna asta (2007) s-au redus doar la scoaterea ramelor cu hrana putina si organizarea cuibului. Fara impachetari suplimentare.
Ialomita,...Braila, pe aproape ...vecini..
  Au foarte multe avantaje acesti stupi...sunt foarte buni pt viitor--parerea mea...
  Ofera atit de multe avantaje deoarece sunt bine izolati termic datorita materialului din care sunt confectionati...pierderi mici de caldura --consum redus, uzura redusa a albinelor....Toate se leaga.

D006


Cristian IONITA

accesoriile se vand si separat? pe mine ma intereseaza chingile si eventual manere
ar fi de folos ceva poze cat mai detaliate

D006

Ce greutate au complet achipati, pt cuib de 10 si 2 mag de 1/2 ?