stupi din POLISTIREN de Inalta densitate

Creat de crutescu.marin, Ianuarie 07, 2012, 07:14:05 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Pana la urma cu ce se poate vopsi polistirenul extrudat ? Dar chit exista ?

jonny_it

Polistiren sub forma de placi cu densitate peste 32kg/metru cub exista pe la noi? Adica undeva pe la 50-60kg/metru cub?

Sa isi faca si fratele Jonny niste nuclee de imperechere ca parca astea de lemn nu mai sunt la moda  :)

jonny_it

Inca o mica problema, polistirenul contine clorofluorocarbonații(CFC), poate de aia nu este acceptat nici la BIO.  :wink:

Calin Bondaru

si eu am ceva experienta la polistirenul extrudat de 3 cm si pot sa zic ca e foarte bun pentru roinite!
am roinite de 3 rame si pana acum o duc foarte bine, dar totusi apar niste probleme!
1)albinele rod urdinisul, dubland marimea lui
2)in parte de sus, la contactul cu folia(asa folosesc eu) rod polistirenul
3)prin expunerea indelungata la soare se faramiteaza(nu am gasit o vopsea adecvata)
4)trebuie sa lucrezi foarte finut cu el!
Dar nu cred ca poate fi folosit cu succes la familiile puternice!

jonny_it

Citat din: Calin Bondaru din Ianuarie 31, 2012, 09:55:19 AM
si eu am ceva experienta la polistirenul extrudat de 3 cm si pot sa zic ca e foarte bun pentru roinite!
am roinite de 3 rame si pana acum o duc foarte bine, dar totusi apar niste probleme!
1)albinele rod urdinisul, dubland marimea lui
2)in parte de sus, la contactul cu folia(asa folosesc eu) rod polistirenul
3)prin expunerea indelungata la soare se faramiteaza(nu am gasit o vopsea adecvata)
4)trebuie sa lucrezi foarte finut cu el!
Dar nu cred ca poate fi folosit cu succes la familiile puternice!

Solutia ar fi polistiren cu densitate mai mare. Unde gasim sa cumparam?  :)

Calin Bondaru

daca doriti cu adevarat scarpinatura gasiti informatii la www.btools.ro
am studiat de mult problema poliuretanului, dar...

In urma solicitarii dumneavoastra va transmit mai multe date despre produsul spuma poliuretanica:  (+ fisa in atasament). Dupa cum vedeti produsul poate fi atait injectat cat si turnat manual.

 

Produsul ( PU 126 si PU 131) este format din 2 componente – A si B ambalate fiecare la 5 kg. Pretul este de:

 

·         Spuma Poliuretanica - Componenta A  / 5 kg ( se mixeaza cu componenta B, raport 100:100) – 38.36 euro + TVA

·         Spuma Poliuretanica - Componenta B  / 5 kg – 38.36 euro + TVA

Spuma la turnare isi mareste volumul de cca 10 ori.

 

De mentionat ca aceasta spuma are o densitate de 0.69 g/cm3, deci este o spuma dura consistenta.

Calin Bondaru

si daca facem cateva calcule simple, obtinem...
sa presupunem ca 1 kg din acea substanta este egala cu un litru
din cei 10 litri obtinem 100 000 centimetri cubi spuma poliuretanica
un corp 3/4 de 10 rame are cam 6 600 cm cubi
100 000:6 600=15,15 corpuri 3/4
pentru toate astea avem nevoie de forme bine calibrate!

jenica67

        Din cate stiu, spuma este si f aderenta. Deci trebuie si o tehnologie de turnare, sa putem sa o desprindem, de matrita de turnare.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

D006

  Acum construiesc nucleele de imperechere din polestiren extrudat dar imi trebuie o vopsea pentru a vopsi peretii in culori diferite .
   Cunoasteti vreo sursa de autocolant colorat ieftin ?

jonny_it

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 31, 2012, 06:58:16 PM
  Acum construiesc nucleele de imperechere din polestiren extrudat dar imi trebuie o vopsea pentru a vopsi peretii in culori diferite .
   Cunoasteti vreo sursa de autocolant colorat ieftin ?

hehe, am gasit si model pentru nuclee din polistiren  :) .. totusi eu le fac doar pt 2 nuclee ca sa pot face capacul dintr-o bucata.

O vopsea ar fi buna si pentru a da in interior sa nu mai roada albinele... dar ce vopsea?

D006

  Are dimensiunea de 34 /36 cm asa ca si capacul iese tot dintr-o bucata deoarece placa are 60 cm . latime .
  Exista inainte un tapet autocolant pentru rafturi , nu stiu daca se mai gaseste.

Calin Bondaru

vopseaua pe baza de apa nu merge?
teoretic ar trebui sa mearga!

Obombo

Citat din: Calin Bondaru din Ianuarie 31, 2012, 09:55:19 AM1)albinele rod urdinisul, dubland marimea lui
2)in parte de sus, la contactul cu folia(asa folosesc eu) rod polistirenul
3)prin expunerea indelungata la soare se faramiteaza(nu am gasit o vopsea adecvata)
S-ar parea ca suntem singuri carora albinenele rod polistirenul  :) . Pentru vopsit am folosit o vopsea pe baza de apa, aceeasi folosita la stupi din lemn.
Citat din: Calin Bondaru din Ianuarie 31, 2012, 10:52:00 AMIn urma solicitarii dumneavoastra va transmit mai multe date despre produsul spuma poliuretanica:  (+ fisa in atasament). Dupa cum vedeti produsul poate fi atait injectat cat si turnat manual.
Aici este vorba de polistiren HD, care se poate obtine doar industrial printr-un procedeu foarte diferit de acesta.
Un sfat pentru cei care construiesc lazi din extrudat: unde se aseaza ramele faceti o taietura mai adanca cu 10 mm si lipiti o sipculita 10x10 in asa fel in cat ramele sa se sprijine pe lemn, nu pe polistiren.

jenica67

          Eu am facut unul pentru un roi anul trecut, l-am dat pe exterior cu 3 straturi de vopsea de ulei, dar pana in decembrie mi l-a ros o pasare in lateral, l-am bansajat cu o table si pana prim februarie, l-a ros la urdinis si mi-a omorat roiul. L-am gasit cazut, pe fundul stupului, mort.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Calin Bondaru

Aici este vorba de polistiren HD, care se poate obtine doar industrial printr-un procedeu foarte diferit de acesta.[/quote]

pff...nu stiu ce sa zic
ei zic ca e spuma poliuretanica si ca se poate lucra foarte usor.
dar nu am incercat sa aflu prea multe din cauza pretului
la pretul ala fac  80 de corpuri din lemn :wink2: