STUPI PE 10 RAME SAU 12

Creat de cocobeny, Aprilie 08, 2011, 09:58:57 PM

« precedentul - următorul »

Obombo

Citat din: pharaonu75 din Aprilie 26, 2011, 12:17:58 AMNu o spun eu, o spun altii mult mai destepti decat mine intr-ale apiculturii!
Idem.
Deci sa inteleg ca tu nu folosesti gratia Hanemann si nici nu ai puiet in magazii?
Am avut anul trecut pe forum un caz in care cineva a gasit puiet in cat cu toata gratia Hanemann, fara sa poata gasi o explicatie.

pharaonu75

Citat din: Obombo din Aprilie 26, 2011, 12:32:10 AM
Am avut anul trecut pe forum un caz in care cineva a gasit puiet in cat cu toata gratia Hanemann, fara sa poata gasi o explicatie.

Prin gratia hanemann mai poate trece o matca mai subtire, pipernicita, iar daca gaseste locul prielnic, adica o celula pe masura, depune oul!
Insa daca nu poate atinge fundul celulei, nu poate lipi oul si astfel nu il mai depune, cautand in continuare celule potrivite!
Si unde le gaseste?
Jos in cuib!
Asta este, dupa unele pareri, logica ramelor mai late!
Si sa stii ca da rezultate!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

#32
Citat din: orbanstefan64 din Aprilie 25, 2011, 11:54:42 PM
rama ingrosata sau nu, descapacirea se face la fel de bine .daca rama este cladida mai groasa matca nu mai depune oua in ea gratia hanemann ii buna dar ramii fara cerarese
nu e prea buna nici gratia haneman , citeodata cuibul se blocheaza cu miere(atunci cind sunt culesuri puternice)  iar matca mai urca si sus si oua o rama doua ,dupa un timp albinele fac loc in cuib(probabil ca scade si mierea ca volum datorita evaporari apei din ea) ,iar pe masura ce iese puietul din ramele de sus imediat sunt umplute cu miere, daca punem gratia matca nu mai gaseste loc de ouat iar familia intra in friguri de roit.Am vazut o situatie cind un Apicultor a pus grati haneman la toti stupi nu prea a avut timp de ei iar pina la floare toti stupi erau roiti , erau slabi fara matci sau cu matci neimperecheate . Poate ma insel dar asta e ce am observat .

Obombo

In cazul fara explicatie de spre care am scris, matca era normala iar catul era pe 9 rame. Cu puietul respectiv s-a facut un nucleu.

milu56

Citat din: orbanstefan64 din Aprilie 25, 2011, 11:54:42 PM
rama ingrosata sau nu, descapacirea se face la fel de bine .daca rama este cladida mai groasa matca nu mai depune oua in ea gratia hanemann ii buna dar ramii fara cerarese

http://www.99poze.ro/p/82e9cd87465cc36b6ecb78e8f1c76361.jpg

cocobeny

Stupul pe 12 rame cu fundul mobil, mai are avantajul ca prin intoarcerea cuibului peste funfundul detasabil, ramele sant in pozitia, pat cald, nu prea stiu care este avantajul ramelor in pat cal si doresc cei care folosesc ramele in aceasta pozitie sa explice avantajul. :hi: :bzz:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

cocobeny

Din cate am observat eu, apicultorii incepatori prefera stupii pe 12 rame si apicultorii profesionisti pe 10 rame, de ce nu imi dau seama poate unii dintre voi stiti...  :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

cocobeny

Pentru iernat stupii pe 12 rame au si un avantaj ca se poate ierna 2 familii intr-un stup, ce ziceti ar fi mai bine pentru albine doua familii intr-un stup? :roll: :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

pharaonu75

Bineinteles ca este ma bine daca se ierneaza 2 familii intr-un stup!
Fiecare familie isi formeaza ghemul langa peretele ce o desparte de familia vecina, iar in timpul iernii se incalzesc reciproc, trecand mai usor peste conditiile vitrege!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristi ciuc

Citat din: cocobeny din Mai 25, 2011, 08:35:22 PM
Din cate am observat eu, apicultorii incepatori prefera stupii pe 12 rame si apicultorii profesionisti pe 10 rame, de ce nu imi dau seama poate unii dintre voi stiti...  :hi:
Cine are suficient timp dedicat albinelor, foloseşte cu succes şi cu randament economic stupul pe 10 rame, altfel, stupul pe 12 rame rămâne ideal, fie pentru stuparii începători, fie pentru cei care practică apicultura ca hobby şi care sunt sunt nevoiţi să aloce mai puţin timp acestei pasiuni. Dar şi mulţi dintre stuparii profesionişti au adoptat definitiv stupul pe 12 rame.
Eu am şi de 10 şi de 12 şi am avut ocazia să fac comparaţii. Îi dau dreptate lui Dragoş, am văzut ce randament poate avea un stup de 10, dezvoltat oportun pentru cules, dar şi ce randament au şi cei de 12.
Recunosc, am constatat cu decepţie, că cei pe 10 urcă mai repede în pom, dacă lipseşti de lângă ei în mai-iunie.
Oricum, pe  viitor, îmi propun să respect calendarul apicol şi să nu mai lipsesc de lângă stupi în perioadele importante din mai până la sfârşitul lui august.
Dacă te apuci de apicultură trebuie să înţelegi şi să respecţi albinele!

gmisu62

faine poze mar interesa si pe mine ,cine ii face
sa ne ajute bunul dumnezeu in tot cea ce facem

PricopArthur

Citat din: cocobeny din August 10, 2011, 09:37:17 PM
Pentru iernat stupii pe 12 rame au si un avantaj ca se poate ierna 2 familii intr-un stup, ce ziceti ar fi mai bine pentru albine doua familii intr-un stup? :roll: :hi:
Buna. Intervin si eu cu o precizare, privitor la iernare. Am stupi cu 10 rame, cat 3/4. Iernez foarte bine deasupra stupului de baza, in cat un roi.
Miere multă şi inimă curată!

gore

Am stupi numai pe 10 rame in pat rece. Se comporta foarte bine atat iarna cat si vara. D e stoparea roirii, greu dar ma descurc, umblu in ei pe timpul sezonului la 7-10 zile. Asa cum spuneau colegii mai sus, am si gratie Haneman, dar nu mi s-a intamplat sa oua matca sus, largirea cuibului o fac neaparat urcand rame cu puiet capacit sus in corpul 2. Este adevarat ca si timpul imi permite sa ma ocup de stupi.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

cocobeny

Citat din: gore din Septembrie 11, 2011, 10:05:20 PM
Am stupi numai pe 10 rame in pat rece. Se comporta foarte bine atat iarna cat si vara. D e stoparea roirii, greu dar ma descurc, umblu in ei pe timpul sezonului la 7-10 zile. Asa cum spuneau colegii mai sus, am si gratie Haneman, dar nu mi s-a intamplat sa oua matca sus, largirea cuibului o fac neaparat urcand rame cu puiet capacit sus in corpul 2. Este adevarat ca si timpul imi permite sa ma ocup de stupi.


Si totusi de ce nu optati pentru stupii pe 12 rame daca se lucreaza mai usor cu acest model?  :bzz: :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

mellificus

dl Gore , inseamna ca aveti cu cat de 1/1 ?? sau folositi ME ? va multumesc.