Cati stupi putem face dintr-un mc. de scandura ?

Creat de dragos2006, Iulie 18, 2010, 10:02:18 AM

« precedentul - următorul »

flavius

Apropo, mi-am dat seama de o chestie ff interesanta cu tipul de stup pe care l-am facut: datorita faptului ca podul este de forma unui soclu, si cuprinde de jur imprejur corpul stupului, precum si datorita faptului ca avem un corp patrat (12 rame...), pot sa pun cuibul in orice pozitie: pat cald sau pat rece...treaba asta conteaza? adica exista vreun avantaj daca ma joc cu cuibul pe diverse pozitii, in functie de anotimp/cules?
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Aha...eu deocamdata i-am montat in pat rece (adica rame perpendiculare pe urdinis...), da' nu e mare lucru sa ii pun invers...hihihi...

Inca nu m-am lamurit cum e cu rama claditoare, ceva link-uri catre literatura de specialitate/articole interesante pe marginea acestui subiect?
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

sarut-mana....sub speteaza probabil ca face fagure natural, nu artificial, nu?  :zzz: :zzz:

PS m-am apucat sa-ti citesc tot topicul...e de munca, nu gluma... :nebun:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

ioanardelean55


Citeva precizari Flavius daca vrei sa le iei in seama ,(ti-am mai facut o observatie dar vad ca nu ai inteles )

  1. Nu exista in vocabularul timplarilor cuvintul limba cind e vorba de meserie ci ,,LAMBA "
  2. ATENTIE la montaj (adica la asamblare ) ulucul trebuie sa fie orientat  in jos iar lamba in sus altfel exista riscul ca apa sa intre in uluc si dupa accea alte neplaceri.
  3. Scindura mai lata de 25 cm .prezinta risc mai mare de a crapa . mai bine o imbinare in plus decit o crapatura pe care cu greu o mai poti remedia.
  4. Nu e musai sa ai scindura foarte uscata ci dimpotriva umiditatea cea mai buna e intre 12-20 la% ,scindura de rasioase e ca si sucativa se regleaza in functie de umiditatea atmosferica .

flavius

1. Corect, mea culpa, lamba e termenul...

2. Asa l-am si asamblat, lamba in sus, ulucul in jos...

3. Daca e uscata in stiva, bine si lent, inainte de a lucra, nu stiu ce sa zic de crapaturi...dar am notat si parerea d-voastra, o sa tin cont...

4. Eu usuc scandura intr-un pod din lemn, unde ventilatia este naturala (toate lateralele sunt din lati foarte ingusti, bate vantul printre ei destul de ok...asa ca orice cherestea uscata acolo va fi taman la umiditatea preconizata de d-voastra...

Cu stima,
Flavius
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

apicultor.md

deci daca din o scandura de 6m si 25 latime facem un corp si mai ramane..din 3 scanduri facem 2 stupuri cu cat ..
antr-un metru cub sant aproape douazeci de scanduri
la sigur vei face 12..
SPOR LA MUNCA !!!

flavius

scandura mea a avut 4 m lungime, nu 6...de aia am zis ca-mi ies 10 stupi/mc de cherestea uscata... cu conditia sa nu avem noduri, si sa nu mai eliminam ceva din scanduri...de aici si un coeficient de pierdere de 15-20%...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

gheco

1 mc scandura = 40 mp scandura
Suprafata exterioara a 1 stup este de 1,64 mp (stup 12 rame + 2 caturi reduse + soclu antivaroa + podisor + capac)
Toate bune
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

flavius

de acord cu tine, da' nu intotdeauna poti folosi toata suprafata aia...mai sunt crapaturi, noduri, rasina, etc, etc...mai indrepti o margine, mai tivesti, ca aspectul scandurii iesite din banzic depinde foarte mult de cantitatea de "spirtoase" consumata de operator... :dinti: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

gheco

Citat din: flavius din Iulie 28, 2010, 10:03:33 AM
de acord cu tine, da' nu intotdeauna poti folosi toata suprafata aia...mai sunt crapaturi, noduri, rasina, etc, etc...mai indrepti o margine, mai tivesti, ca aspectul scandurii iesite din banzic depinde foarte mult de cantitatea de "spirtoase" consumata de operator... :dinti: :zzz:

Toate adevarate. Dar cand platesti trebuie sa vezi pentru ce platesti. In principiu scandura pentru stupi nu o cumperi cu 400 lei pe mc. Costa mai mult, dar nu are noduri, este facuta din brad cu diametru de peste 1m, taiat di padure pe timp de iarna, etc
Eu am comandat o astfel de scandura la latimea de 16 cm si pierderile vor fi sub 5%. Asta nu inseamna ca nu se poate face din orice fel de scandura. Cred ca suntem noi exagerati fata de pretentiile albinelor.
Un stup trebuie sa raspunda cerintelor de exploatare si atunci este foarte bun.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

antiopa din ardeal

Citat din: ioanardelean55 din Iulie 21, 2010, 11:18:49 PM

  In cazul acesta cheresteaua nu e suficient de uscata , iar coltarele din tabla prinse la colturi i-si au si ele rolul lor , dar din pacate acestea nu apar la niciun model de stup prezentat  de mici si mari mesteri , nici chiar cei ce -si fac stupi personal nu fac lucrul acesta intradevar  sint multe cuie de batut dar se merita . :hi: :hi:
Va rog daca se poate sa-mi explicati rolul coltarelor de metal. Cu multumiri anticipate !

ioanardelean55

  1. Tine bine incheiata lada ,(nu apar crapaturi ,)
  2. Mascheaza  cuiele s-au suruburile .
  3. Mascheaza capatul scindurilor de la corp magazie si capac ferindu-le de soare si apa (punctul slab de unde apar si crapaturile)

  4. Ca aspect  (una e sa privesti o lada cu coltare si alta fara )
Nu am avut probleme , reclamatii ZERO   :hi: :hi: :hi: :hi:
Pentru alte detali ..M.P.

antiopa din ardeal

 Si totusi teoria dupa parerea mea ne spune ca ar trebui sa apara ceva probleme.
In anotimpurile ploioase cand in atmosfera este umiditate mai mare lemnul isi mareste dimensiunile perpendicular pe directia fibrei oricat de bine ar fi vopsit fiind un material higroscopic. Nu acelasi lucru se intampla cu tabla care daca temperatura scade se contracta astfel incat la cuiele sau suruburile de lemn care fixeaza tablele apar tensiuni si ar trebui sa produca in timp jocuri . Si aici vopseaua crapa si apa daca ajunge sa intre se elimina greu si in timp lemnul putrezeste.

ioanardelean55


  Stupina mea din avatar in maomentul filmari era in pastoral la tei acele lazi sint de 3 ani nici urma de crapatura ,aici mai e un secret ,daca va uitati bine la tipul de lada pe care eu il prezint veti observa ca apa nu are pe unde sa intre sub coltar fiind -ca capacul e mai mare si are si o mica strasina (de 1cm ) pe toate laturile asa incit apa curge de pe capac fara a se prelinge pe magazie s-au corp .,iar in legatura cu contractiile nu se intimpla nimic la latimea de 30 de cm . cit are inaltimea unui cuib .

gheco

Hai sa cumparam stupi de poliuretan care nu variaza ca dimensiuni, nu muncesti sa-l construiesti, te usuca la buzunar si tot atat de multa miere obtii.
Astept sa ne spuna Combra dupa cati ani imbatraneste poliuretanul.
Numai bine
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/