Cati stupi putem face dintr-un mc. de scandura ?

Creat de dragos2006, Iulie 18, 2010, 10:02:18 AM

« precedentul - următorul »

nicomico

Flavius ti-ai facut singur sablonul pt frezat sau l-ai cumparat?Spui ca nu ai destule prese....pai incearca sati faci niste prese rudimentare cu pene de lemn,daca nu intelegi ce vreau sa spun o sa revin cu desene. :hi:

flavius

@romikele: da, imi foloseste, si inca din plin...
sablonul este cumparat, marca wolfcraft, din pacate nu are dinti reglabili, ca mi-ar fi placut sa lucrez pe dinti mai mari...asa cum este acum, dimensiunile maxime sunt de 10 mm latime, adancime maxima in functie de lungimea frezei...ei recomanda, in general, freza cu diametrul de 10 mm si adancime de lucru de 25 mm, din pacate niciunul dintre producatorii prezenti pe piata romaneasca nu au o asemenea dimensiune de freza...solutia mea a fost sa scot mai mult freza din prezon si sa frezez in 2 etape: prima la o adancime de 12-14mm, a doua pana la 22-23 mm...asta fiind grosimea scandurii...daca vreau sa lucrez in 25 mm, nu am cum, pentru ca nu am freza potrivita...solutie exista, da' presupune ceva munca in plus: bricolarea unei mese de frezat, in care sa montez freza verticala de jos in sus, cu un canal de ghidaj, si sa folosesc una din frezele de 25 mm lungime pe care le am (da' cu diametru de lucru de 12.7mm sau 14 mm...o sa vad pe viitor...)

@ioanardelean: eu am spus acelasi lucru, lemnul lucreaza la uscat pe latime si grosime...daca rindeluiesti inainte de uscare, o sa obtii, DUPA uscare, scandura mai subtire decat initial...plus inele mai proeminente, in locul unei suprafete plane, deci se va impune o NOUA rindeluire...concluzia: munca multa in plus...si degeaba...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Citat din: nicomico din Iulie 20, 2010, 12:10:43 AM
Flavius ti-ai facut singur sablonul pt frezat sau l-ai cumparat?Spui ca nu ai destule prese....pai incearca sati faci niste prese rudimentare cu pene de lemn,daca nu intelegi ce vreau sa spun o sa revin cu desene. :hi:

Am destule modele, nicomico...asa cum am spus, inainte sa ajung la stuparit, am trecut (si inca mai trec...( printr-o acuta faza de "tamplarita"...  :zzz: :) :nebun:...sunt abonat la reviste americane si canadiene de tamplarie (http://www.finewoodworking.com/ sau http://www.popularwoodworking.com/GeneralMenu/ ) de vreo cativa ani buni, am stranse diverse materiale on-line (cam 20 de giga de hdd...), plus scule de vreo 5000 de euro...

Problema a fost si este in continuare timpul...de care duc lipsa...am atatea proiecte, si intotdeauna trebuie sa reconsider diverse prioritati...plus ca spatiul dedicat acestei activitati este sopronul pe care l-ati vazut in pozele anterioare...executat, asa cum am spus, de mine, abia in primavara asta...pana acum, tamplaria a insemnat numai vreme buna, intrucat a fost o activitate outdoor...las' ca vine el si atelierul acoperit...sa vezi atunci activitate hibernala...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

planul pentru presele alea suna cam asa: luat 2-3 rigle de 80X80mm sectiune, taiat cateva bucati pe la 2000 mm, pus un stop intr-o parte, pe urma dat gauri cu diametrul de 25 mm din 100 in 100 de mm, in care sa intre alt stop (cu aceeasi sectiune cu rigla...), in care mortezez bucati de bara strunjita la grosimea de 25 mm (se gaseste pe la magazinele de bricolaj de-a gata...gen galerie de perdele...), sa intre in gauri, iar perpendicular pe ele o sa montez cate un surub M12, cu piulita pusa pe interior, cu o placuta, ceva, pusa in capul lui, sa pot strange la bormasina...surubul destul de lung sa acopere cei 100 de mm dintre gauri, plus latimea stopului din lemn...e mai usor sa va pun pozele dupa ce le fac, decat sa explic ce vreau...intr-un fel, e exact ce exista in magazin, da' din lemn, mai mari si muuuuult mai ieftine... :dinti: :dinti:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pistol28

pentru FLAVIUS
Acest model de imbinare s-a dovedit in timp mai REZISTENT.
http://www.apitamplarie.ro/index.php?categorie_id=4&subcategorie_id=2#inceput_pagina
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

D006

Am cativa inbinati asa si sunt cei mai subrezi.
Am construit cativa dupa metoda lui Dick si sunt ff solizi.
Lateralele sunt mai lungi cu 2 cm in ambele directi.
Acolo unde vine fatza si spatele am facut in laterale doua santuri adanci 1 cm si de latimea scandurei.
La asamblare am pus lipici in santuri si a intrat scandura frumos.
Am strans cu doua prese si pus holsuruburile.
La marginea de sus in fatza si in spate am pus un lemn ca maner care se prinde de prelungirea lateralelor perfect si mareste rigiditatea mult.

flavius

am citit ce ati scris si, sincer, desi imbinarea e mult mai usor de realizat asa cum spuneti voi, parca as ramane tot la dintii mei...ma mai gandesc, v-am spus, sunt deschis la sugestii...imbinarea direct pe cant nu are rezisnteta mecanica decat de la suruburi, intrucat adezivul nu are prea mare rezistenta atunci cand e pus perpendicular pe fibra...dintii mei ofera o suprafara mult mai mare de contact in lungul fibrei, de unde si rezistenta mecanica superioara, fara suruburi...

oricum, ma mai gandesc...poate fac doar niste caneluri simple si bag direct lateralele in ele...

ma mai gandeam la o varianta: chertarea la jumate din latime...acolo sigur as avea o super-rezistenta mecanica, precum si rigiditate sporita, da' cutia nu ar mai fi "curata" la exterior...vedem...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

nicomico

Flavius iti multumesc pt raspuns ,succes in continuare  :hi:

flavius

sarut-mana de urari, sa fie la toata lumea...ne mai auzim...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

cristi ciuc

Frumoase jucării ai Flavius. Este bine că te şi pricepi, pentru că mulţi dintre cei care decid să-şi construiască singuri stupii nu se hazardează să facă o asemenea îmbinare la cutii (chertarea care am observat-o la ai tăi, care mie mi se pare una profesională şi de rezistenţă). Şi mie mi se scurg ochii după o maşină combinată de tâmplărie Andromeda Super, din Italia, dar o asemenea investiţie (950 Euro) este păcat să nu "producă" şi, dacă nu ai timpul necesar, parcă nu-ţi vine să o ţii piesă de muzeu. Însă, cu toate astea, visez la ziua când o să am timpul dar şi spaţiul şi sculele pe care le-am văzut la tine.

gheco

Citat din: cristi ciuc din Iulie 21, 2010, 05:37:25 PM
...Şi mie mi se scurg ochii după o maşină combinată de tâmplărie Andromeda Super, din Italia, dar o asemenea investiţie (950 Euro) este păcat să nu "producă" şi, dacă nu ai timpul necesar, parcă nu-ţi vine să o ţii piesă de muzeu. Însă, cu toate astea, visez la ziua când o să am timpul dar şi spaţiul şi sculele pe care le-am văzut la tine.

Sfatul unuia care a achizitionat o combinata Andromeda Super: o masina combinata are minusuri in utilizarea facilitatilor si nici nu confera robustete utilajului.
Freza nu are posibilitati mari de variatie a dimensiunilor de frezare, iar sistemul de tractiune la trasul la dimensiune nu mai functioneaza corespunzator doar dupa 4 mc de scandura trasa.
Mai bine masina specializata pe fiecare operatie, iar pentru cutiile pentru o stupina trebuie un abricht si un circular cu reglajul panzei pe vertical.
Dar face fiecare cum crede ca este mai bine si cum are posibilitate.
Numai bine
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

 Postari foarte frumoase si educative ! Dar acum se impune intrebarea de baraj :  EXISTA UN PRODUCATOR DE CUTII DE STUP IN ROMANIA CARE SA ACORDE GARANTIE LA  LUCRAREA FACUTA ?? Garantie atat la dimensiuni cat si la calitatea lemnului , sa nu crape , sa nu-i cada nodurile etc .

flavius

Dragos, nu cred ca gasesti asa ceva...eu as vrea sa ajung la un asemenea nivel, da' mai am de lucru... si ce nu am inca e spatiul pentru amenajare si fondurile necesare pentru achizitionarea de bustean/dulap netivit, direct din gater, si pe care sa-l usuc eu asa cum vreau si cum stiu mai bine...

Si aici ating o alta chestie legata de lemn: uscarea...in toate tratatele de specialitate din lumea anglo-saxona, se zice ca uscarea se face pe principiul: un an pentru fiecare inch grosime...la noi e un an pentru fiecare cm grosime...un an are 2.54 mm...oare cine sa aiba dreptate...eu am prelucrat scandura de 25 mm pusa la uscat de mine, dupa numai 4 luni de la achizitie (da' nu stiu cat timp trecuse de cand fusese ea trasa in gater...), si am gasit-o uscata peste tot...rasinoasele, daca sunt depozitate bine, se usuca repede si frumos...lemnul mai tare/dens are nevoie de mai mult timp de uscare (stejarul pentru mobila/ambarcatiuni, daca e in forma pe care terminologia straina o denumeste "boule" - adica un bustean intreg, tras in gater si aranjat in aceeasi forma in care era inainte de taiere - poate sa stea si cate 8-10 ani la uscat inainte de prelucrare)...

Eu consider ca scandura de 25 mm grosime, din rasinoase, pusa la uscat primavara/vara asta, poate fi foarte bine prelucrata la anul, in vara...si fara probleme...dar, in ultima perioada, am incercat sa cumpar cherestea in general in lunile reci, de iarna, pentru ca atunci lemnul este, de la natura, mai uscat, si se usuca mai repde, plus ca nu pierzi la gater asa de mult (cine a taiat lemn verde in banzic stie la ce ma refer...ceaprazul unei panze de banzic pentru lemn verde "taie" in carne vie, si destul de lat, pe cand una pentru lemn uscat e alta mancare de peste...)...

PS Nici mie nu-mi plac combinatele...iti limiteaza optiunile...mai degraba o MUT, da' una buna trece de 2000 - 2500 de euro...si aici nu vorbesc de branduri, ci de firme mai mititele...un Felder bun costa la 10 000 de euro, tocmai prin prisma faptului ca desi sunt 3 masini combinate, se pot separa, sunt 3 motoare diferite, si se pot folosi independent...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

  Vreau sa cumpar un circular bun , de unde ma sfatuiti sa-l cumpar ?

razvanconstantin

Citat din: ioanardelean55 din Iulie 18, 2010, 04:44:13 PM


Aveti dreptate nu orice timplar fece o lada perfect mai intai trebuie sa cunoasca apicultura mai mult decit timplarie ,astfel va sti stassurile si pretentiile albinei apoi trebuiesc scule de precizie ,si profesionale ,iar in legatura cu jumatatea de mm . eu am mai spus ca la lazi si accesori se lucreaza cu subleru nu cu metru . in ce priveste meserasul care il cauti si nu crezi ca e posibil sa-l gasesti in romania fa cumva si trimite-mi o cutie , rea si veche vei primi alta noua in schimb si gratis dar FARA a urma vreo comanda dupa aceea .

Salut,
Scuze nu sunt de acord .
Daca scandura este trasa la grosime ( un abrich costa cam mult ) pentru ca sa faci stupi nu ai nevoie de cine stie ce scule scumpe sau profesionale .
Iti trebuie in schimb sa ai cel putin o mana DREAPTA ( adica sa nu ai ambele maini stangi ) si DRAGOSTE pentru ceea ce faci.
Schite pentru stupi este plin internetul de ele asa ca nu ai nevoie sa faci tu proiectul .
Eu imi fac singur stupii si folosesc urmatoarele scule :
1. Circular de banc cu masa si ghidaje pentru distanta - il am pe cel mai ieftin model posibil
2. O rindea electrica cumparata de la moldoveni
3. un sistem de prese pentru ca sa tina scandurile una lanaga alta alunci cand le lipesc cu aracet
4. Am achizitionat de curand un "pistol" cu aer comprimat pt impuscat cuie si capse . Dar pana sa=l am foloseam sfantul CIOCAN
5. O masina de gaurit si insurubat electrica pentru dibluri

astea sunt TOATE sculele si cu ele imi fac stupii si ramele .
Deci fara freze sau alte nebunii.

Ref la cati stupi se fac din 1 MC de cherestea eu far 10 stupi cu rame cu tot .
Este vorba de stupi Verticali cu cuib de 1/1 si 2 magazii de 1/2 .
Dintr-o foaie de tabla fac 6 capace - aici duc dorul unui abcant pe care-l simulez cu 2 platbande de fier prinse in doua menghine pe banc ( este incomod, dar altceva nu am
razvan