Descriere cultura facelia

Creat de gheco, Aprilie 15, 2010, 02:16:02 PM

« precedentul - următorul »

gheco

Asteptam ce va spune cantarul
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Din pacate facelia, ca si alte plante sau arbori, pe timp de ploaie nu este de ajutor pentru albine.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Am simtit totusi gustul mierii de facelia. Seamana la culoare cu cea de tei, dar nu are miros de tei. Este placuta la gust si nu are aciditate crescuta.Am pastrat o sticla sa vad cat de repede cristalizeaza.
Urmeaza sa recoltez samanta si voi semana si la anul care vine cu o saptamana mai devreme.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

  Pana la urma ati mai ierbicidat pentru pir sau alte buruieni?

gheco

Nu am erbicidat si nu a fost bine. Pentru viitoarea cultura voi aplica un erbicid total in august, voi face aratura de toamna si voi erbicida preemergent si in primavara. Ca orice cultura pentru a obtine rezultate trebuie sa o ingrijesti.
Cu stima
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Trebuie neaparat sa subliniez efectul benefic al culturii de facelia care sa infloreasca intre salcam si floarea soarelui. Desi nu am scos prea multa miere de facelia, in schimb familiile au avut o dezvoltare constanta, fara tendinta de roire si la floarea soarelui au purces la un cules foarte intens. Dupa 5 zile sunt necesare caturi goale, au 7-8 rame cu puiet in cuib si o activitate foarte intensa.
Sigur voi semana si anul viitor.
Numai bine.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

clucian

Reinvii un subiect.

Anul asta aveti de gand sa mai plantati facelia ??? Ceva noutati ??  Puteti sa ne spuneti daca ati scos ceva miere de la cultura de facelia ??

In legatura cu ierbicidele am gasit un articol interesant pe net despre ierbicide http://agricultura-sustenabila.blogspot.com/2011/02/metodele-agricole-ale-lui-masanobu.html

Shiva

Are rost insamantarea cu facelia acum? Mi-ar place sa le mai ofer albinelor un cules inainte de iarna, chiar daca terenul nu e asa mare ...
Joy, frustration, excitement, madness, aha's, headaches ... codito ergo sum!

Fiecare are un spirit care poate fi slefuit, un corp care poate fi antrenat si o cale pe care sa o urmeze ...

gheco

Un cules bun in septembrie este minunat.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

badguy_goodguy

Referitor la norma de 6kg/hectar ti-au iesit foarte bine pentru ca ai avut seminte de calitate.
Anul acesta m-am fentat, am avut eu ceva seminte dar am mai si cumparat. Ce sa zic, semintele de comert, frumoase, fara coaje/goz pe ele... si au iesit pe unde si pe unde. Ale mele pline de goz au iesit de se incaleaca una pe alta :(

Dar nu e nimic, la anul culeg un sac de seminte cu mana si rezolv problema , sunt satul de cei care vand seminte care nu germineaza (si aici nu ma refer doar la facelia)  :)




reformistul

#25
Pe mine facelia m-a ajutat sa acopar perioada de cules de la terminarea salcamului pana la tei. Mierea are un gust deosebit, placut. Am cultivat cca 0,4 ha. Cred ca ajuta. Sunt la prima incercare...Am gresit putin ca am bagat prea multa samanta, si a iesit cam des, deoarece nu am gasit o semanatoare potrivita si tractoristul era putin pe langa in ce priveste o astfel de cultura. Era o treaba aproape identica ca la lucerna, dar nici acolo nu prea le potrivea :)

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

gheco

Citat din: gheco din Iulie 06, 2011, 05:01:10 AM
Un cules bun in septembrie este minunat.

Cu toata seceta a fost un cules bun in septembrie si cateva zile din octombrie. Nu au mai fost necesare completarile de hrana. Voi semana 2ha si in anul viitor.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

orbanstefan64

bine a ti revenit !!!!
cite kg de seminte trebuie la hectar?

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube