roinita

Creat de dragos2006, Octombrie 23, 2007, 01:03:55 AM

« precedentul - următorul »

Adrian Roman

Am o tufa maricica de salvie aromata, dar din pacate, nu am luat seminte.Voi recupera "neglijenta" la vara. Frunzele sunt deosebite ptr. ceai, sau tocate in sosuri, dar pe fripturi la tava..! Am sa incerc sa separ din radacina ptr. pus in ghivece. Sa nu va sfiiti a cere la momentul oportun. :hi:

albine

roinita sau iarba stupului-2008 provine de la DL.HORDAN-AUREL
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

albine

evodia la ghiveci 17-03-2009 PROVINE DE LA  DL.HORDAN-AUREL
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

REGALIAN

Citat din: bismarkPentru cei interesati de tratamentul cu plante [ roinita,salvie levantica] le spun caaceste plante se pun deasupra podisorului din momentul infloritului cind sumstantele volatile sint la maximul de parfum si se lasa acolo pina nu mai au miros.Albina ca orice fiinta simtind mirosul va cauta si in natura planta. Efectul este dat o data de apicultor si a doua oara de albina care va aduce in miere aceste esente dezinfectante si benefice pentru familia de albine.Totul vine dintrecut cind femeile de la tara puneau intre rufe flori  de leventica pentru distrugerea moliilor. Eu am observat ca in anii cind am avut asemenea plante nu am avut probleme cu gaselnita,varoua sau alte gize  furnici sau chiar viespi. Rog pe cei care au aceste plante  roinita,levantica sau salvie sa-mi trimita si mie citeva seminte pe adresa ...comuna Baleni jud.Galati. Cu tot respectul pentru toti apicultorii.
As vrea sa va ajut cu seminte, voi medita posibilitatea si spun asta deoarece eu, desi am roinita nu am strans niciodata seminte, o inmultesc prin  rasad.
Intr-adevar, aceasta planta poseda multiple calitati curative, fiind indicata in special in boli digestive(balonare), dar si ceaiul preparat din ea este deosebit de aromat si placut.
  In zona punem planta in stupul in care va fi instalat noul roi, pe fundul stupului, sau in roinita in care punem roiul atunci cand il prindem.
   Si eu cred ca are calitati care  ar putea fi folosite impotriva inamicului Varroa, tinand cont de faptul ca unele produse folosite impotriva acestui acarian au la baza uleiuri volatile de menta care este, consider eu, o ruda a roinitei.
Toate cele bune!

FP_Dan

caut si eu de ceva timp un produs tot pe baza de roinita (cred eu) dar se gaseste ambalat intr-un fel de pulverizator ca si in poza alaturata. Rezultatul acestui produs in prinderea roiurilor este garantat 100%. L-am testat vara asta impreuna cu un stupar mai batran care avea asa ceva si care mi-a demonstrat ca roiul se aseaza exact acolo unde a pulverizat el cu solutia aceea.
Daca stie cineva de unde (sau de la cine) se poate procura asa ceva va rog sa ma contactati. Multumesc anticipat

Porfy66

Citat din: FP_Dancaut si eu de ceva timp un produs tot pe baza de roinita (cred eu) dar se gaseste ambalat intr-un fel de pulverizator ca si in poza alaturata. Rezultatul acestui produs in prinderea roiurilor este garantat 100%. L-am testat vara asta impreuna cu un stupar mai batran care avea asa ceva si care mi-a demonstrat ca roiul se aseaza exact acolo unde a pulverizat el cu solutia aceea.
Daca stie cineva de unde (sau de la cine) se poate procura asa ceva va rog sa ma contactati. Multumesc anticipat
Interesant ceea ce spui! Batranul de unde avea substantza? El nu iti poate spune cum se prepara sau o tine secret? :hi:

FP_Dan

produsul nu e preparat de el ci e adus din Germania impreuna cu pulverizatorul. Ceea ce voriam eu sa aflu e daca nu se gaseste asa ceva si pe la noi; nu am vazut asa ceva si nici asemanator cu "momeala" batranului. Poate stie cineva sa ne spuna mai multe despre asa ceva . Numai bine !

Simi

Pai o fi ceva feromoni de matca prin alte parti se gaseste de cumparat, chiar dl. AndreiRN spunea ceva despre asa ceva. Nu am idee daca este si prin Romania. Cineva facea astfel de marker din matci omorate de la roi secundari, nu stiu ce eficienta are. Eu am luat cateva si le-am zdrobit in fundul cosnitei am pus cosnita in locul in care avea intentia sa se aseze roiul si a intrat imediat in cosnita. Oricum o matca nefecundata emana foarte putina substanta de matca.
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

gheco

As dori si eu seminte de roinita. Cine ma poate ajuta?
Multumesc.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Va trimit eu ,dati-mi adresa,tel 0722228988.pop

milu56

Citat din: popVa trimit eu ,dati-mi adresa,tel 0722228988.pop
Si eu doresc seminte de roinita,aici in Spania nu am vazut nici macar o planta.

sfantul spiridon

in urma unui schimb (neachitat pana acum de mine), am primit de la cineva de pe forum, roinita...am incercat sa gasesc ceva informatii despre ea si am ramas uimit de calitatile ei medicinale...am vazut ca infloreste la sfarsit de mai si tine pana in iulie...gresesc? ....am vazut ca este greu eradicabila, odata ce isi fixeaza radacini in sol...nici ca as vrea, doar ziceam asa....daca are cineva, poate ne spune mai multe...a...e, chiar asa....intra roiul in lada daca freci lada cu o mana de roinita (lamaita)
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

crombra

Pai normal ca intra ,ca de aia ii zice ROINITA.
Foarte important la cultura  roinitei este faptul ca iubeste mult umezeala. In zona Greci, judetul Tulcea unde faceam pastoral la tei prin 1995 este un izvor si in jurul lui creste roinita in tufe  inalte de 80 cm.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

sfantul spiridon

da, speram sa-mi spui mai multe, am vazut ca ai si trimis seminte cuiva....da' cand sa o plantez?...si zici ca pe langa apa..asta e cam greu....da poate ca reusesc...
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro