O noua specie de albine

Creat de MiereaNaturala, Iulie 14, 2011, 09:06:37 AM

« precedentul - următorul »

MiereaNaturala

CitatPotrivit oamenilor de stiinta, noua specie de albine va fi obtinuta prin imperecheri succesive. Insectele rezultate vor fi mult mai rezistente la temperaturile scazute din timpul iernii. in Europa, doar 46% din albine supravietuiesc vremii aspre de iarna. Noua specie are o rata de supravietuire de 75%.

Cele mai mari scaderi ale numarului de albine au fost consemnate in emisfera nordica, mai ales in statele puternic industrializate. Un inamic misterios si putin cunoscut, alaturi de poluare, ucide aceste insecte, esentiale in procesul de polenizare, mai ales al culturilor de fructe si legume. In Orientul Mijlociu numarul albinelor s-a redus cu 85%, iar in Europa cu pana la 30%.


Cauzele declinului, potrivit Organizatiei Natiunilor Unite (ONU), sunt foarte multe: folosirea de pesticide, poluarea aerului, un parazit care ataca numai albinele din emisfera nordica, disparitia unor specii de flori, dar si lipsa eforturilor de incurajare a apicultorilor.

"Problema este ca din 100 de specii de plante, care ofera 90% din alimentele necesare lumii, 70 sunt polenizate mai ales de albine", se arata intr-un raport ONU.
sursa : www.manager.ro

Nu cred ca po putem considera noutate faptul ca albinutele salveaza omenire prin polenizare...
Dar vreau sa vedeti ce am citit pe manager.ro

Deci... nu sunt indeajuns chimicalele care trebuie sa le inghita zilnic... acum se vor confrunta si cu  o alta specie de albine .
Nu credeti ca ne baatem cuie in talpa singuri prin astfel de "experimente" ?!

pharaonu75

Am mai spus-o si o spun in continuare:
OMUL ESTE CANCERUL PLANETEI!

Nu se simte bine pana nu modifica, vatama sau distruge ceea ce Natura a creat.
Iar in cazul albinelor, Natura a lucrat milioane de ani.
Ele au aparut pe aceasta planeta inaintea noastra... noi suntem nou-venitii, factorul perturbator, poluant, nociv!

Se vorbeste de OMG-uri peste tot asa ca nimic nu mai reprezinta o noutate!
Efectele se vor vedea in timp si este pacat ca vor avea de suferit copii si nepotii nostri, care nu au nicio vina ca noi le lasam o astfel de "mostenire"!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

MiereaNaturala

CitatSe vorbeste de OMG-uri peste tot asa ca nimic nu mai reprezinta o noutate!
Efectele se vor vedea in timp si este pacat ca vor avea de suferit copii si nepotii nostri, care nu au nicio vina ca noi le lasam o astfel de "mostenire"!

Se pare ca drept mostenire le vom lasa o specia de albinute-mutant .

OMUL ...
Omul care face orice pentru profit...ORICE.

Kov iulian

In final Cred ca natura va supravietui si se va regenera , ea are legile ei dupa care se guverneaza , noi ne-am facut legile noastre (legea banului) cred ca singuri ne vom face de petrecanie cu prostiile noastre .

liviu1965

" Am mai spus-o si o spun in continuare:
OMUL ESTE CANCERUL PLANETEI! "


In principiu Da , intotdeauna exista un DAR
Deci, daca ar aparea ( si se pare ca se incearca acum asa ceva - vezi media internationala) un control la nivel global de consumare a resurselor am fi si noi oamenii precum toate fiintele de pe planeta.
Mai concret , populatia umana ar fi in raport cu resursele planetare.
Exemplu : furnici ( nr.furnicilor > nr.oamenilor ) , ele sunt cancerul planetei?

pharaonu75

Cand am spus ca omul este cancerul planetei nu ma refeream la numarul fiintelor umane ci la capacitatea distructiva a omului, la  lacomia acestuia!

Nu am vazut furnici arogante, orgolioase, ori care sa polueze, sa distruga sau sa extermine din pura placere!
In lumea animala si vegetala totul se face dupa un algoritm bine stabilit, algoritm pe care omul il ignora cu buna stiinta!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

liviu1965

Citat din: pharaonu75 din Iulie 15, 2011, 10:26:35 AM
Cand am spus ca omul este cancerul planetei nu ma refeream la numarul fiintelor umane ci la capacitatea distructiva a omului, la  lacomia acestuia!

Nu am vazut furnici arogante, orgolioase, ori care sa polueze, sa distruga sau sa extermine din pura placere!
In lumea animala si vegetala totul se face dupa un algoritm bine stabilit, algoritm pe care omul il ignora cu buna stiinta!

Aceeasi idee dar cu alte cuvinte
Ai talentul sa te exprimi in putine cuvinte cu un maxim de informatie. Sunt invidios pe tine.
Eu daca nu o iau cu Decebal si Traian........ , deformatie profesionala

Toate bune

Mircea77

Citat din: liviu1965 din Iulie 15, 2011, 08:11:51 AM
" Am mai spus-o si o spun in continuare:
OMUL ESTE CANCERUL PLANETEI! "


In principiu Da , intotdeauna exista un DAR
Deci, daca ar aparea ( si se pare ca se incearca acum asa ceva - vezi media internationala) un control la nivel global de consumare a resurselor am fi si noi oamenii precum toate fiintele de pe planeta.
Mai concret , populatia umana ar fi in raport cu resursele planetare.
Exemplu : furnici ( nr.furnicilor > nr.oamenilor ) , ele sunt cancerul planetei?

Controlul s-ar realiza in functie de interesele meschine al unuia sau altuia. Dezvoltarea naturala permite extinderea doar atat cat permit resursele locului si nimic mai mult. Tocmai pe asta se bazeaza si echilibrul in natura. Cand ai alterat acest echilibru se duce naibii tot.
Noi oamenii avem samanta distrugerii adanc infipta in ADN. De ce ?! Pentru ca intotdeauna vrem mai mult si mai mult si mai mult si mai mult..................n+1 mai mult.

Ca si exemplu aplicat, am respectat ceea ce mi-a spus stuparul batran de la care am cumparat stupii mei: niciodata nu le-a dat siropuri sau alte inventii moderne in ce priveste hrana albinelor.
Concluzia: desi am avut probleme cu 2 din matci (erau batrane) si a trebuit sa le schimb + amatorismul meu din primul an de apicultura, tot am reusit sa obtin 60 kg de miere - stuparit stationar pe 3 familii de albine.

MiereaNaturala

CitatCa si exemplu aplicat, am respectat ceea ce mi-a spus stuparul batran de la care am cumparat stupii mei: niciodata nu le-a dat siropuri sau alte inventii moderne in ce priveste hrana albinelor.

Daca toti stuparii ar face la fel n-ar mai fi nevoie de atatea si atatea inventii...

In anul 1923, filosoful,pedagogul austriac  Rudolf Steiner  prezicea ( ca o continuare la cele spuse de Einstein ) ca apicultura comerciala va conduce catre disparitia albinelor intr-o suta de ani.
Vremurile de azi par sa confirme pe deplin aceste lucruri !

cucubau

Albina a trait in salbaticie de la aparitia ei si pana in prezent  si nu vad de ce n-ar face-o in continuare acolo unde mai exista salbaticie...
In ultimii ani principali dusmani al albinelor in afara de cei cunoscuti sunt plantele modificate genetic , care singure isi secreta fungicidele si pesticidele necesare .
.http://www.urbaniulian.ro/2011/01/11/porumbul-modificat-genetic-elibereaza-substante-chimice-insecticide-care-polueaza-acum-raurile-si-paraurile
Deci cauza disparitiei albinei ca specie cred ca ar trebui cautata in alta parte si nu in aparitia unei concurente.
Daca considerati ca am spus o prostie imi cer scuze , dar aceasta este parerea mea si o sustin.
Cu respect.....un stupar sarac !