Proiect Apicultori Neafiliati

Creat de filip, Decembrie 17, 2013, 09:47:48 AM

« precedentul - următorul »

D006

  Teoretic orice lege poate fi schimbata oricand .  Voi chiar nu vedeti ca pe apicultori se fac experimente pentru ca ulterior sa fie implementate la toti fermierii ?


PS. 147 forme asociative  sunt foarte putine mai ales ca 40 au acelasi stapan. Recomandarile sunt ca o forma asociativa sa aiba intre 20 si 30 membri . La asociatiile cu mai multi membri incep sa apara unele dificultati de organizare si administrare.

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006


filip

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 19, 2014, 02:00:23 PM
  Ce are sula cu prefectura ?
Are Dragos.tampenia cu cazanul oficial al satului,nu a dus bani la buget.La mine in sat nu a fost desigilat cazanul anul trecut.Deci ciuciu bani la buget.
In apicultura s-a incercat introducerea carnetului de comercializare cu fila remisa catre cumparator.Din ce am inteles eu nu va functiona.Eu nu sunt dispus ca producator sa fiu cobai pentru nici o institutie
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Pentru apicultorii mici,pinguini.Mai exista o speranta
VarujanVosganian spune:
ianuarie 31, 2014 la 8:18 pm
@ Filip g

Stai ca inca nu s-a terminat cu apicultorii. Luni, cand se reuneste Parlamentul o sa am o prima discutie la Finante in legatura cu impozitarea. Vedem si restul.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Saracul Vosganian , cred ca nu mai doarme noaptea de grija apicultorilor !  omul are treaba acum cu nominalizarea la premiul Nobel si alte alea..

dan sebastian

Legea e data inca din 24 decembrie 2013, deci pana la o modificare ulterioara trebuie respectata.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

filip

VarujanVosganian spune:
ianuarie 31, 2014 la 10:14 pm
@ Filip g

Dar sa stii ca asta e o problema complicata. Faptul ca apicultorii nu sunt uniti. Pe asta se bazeaza si cei din Ministerul Agriculturii.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

petru.atudorei

nu suntem uniti?
Ia sa ne strangem toti si ne ducem intr-o zi la guvern..ne baga in seama?

D006

Pai ori ramanem neafiliati cum vrea filip si se sterg guvernantii la cur cu noi ori ne organizam in sindicat - in fapt unica structura organizatorica recunoscuta de autoritati . Mai bine zis autoritatile sunt obligate prin lege sa negocieze cu sindicatul . In vecii vecilor guvernul nu va negocia cu alde Filip neafiliatul ! Dar un sindicat care scoate 1000 de oameni in strada este luat in seama.

bucovineanu

Dragos, te rog sa-mi dai cateva exemple de revendicari majore obtinute de sindicate pentru membri afiliati in care ramura vrei.

D006

Sotia mea e profesoara , candva i s-au luat niste drepturi salariale . Sindicatul a mers in instanta iar Laura si-a recapatat banii . Tatal meu a fost profesor , dupa ce a murit liceul unde a lucrat nu a vrut sa ne dea ajutorul de inmormantare , am apelat la sindicat si am recuperat banii.
  Ca apicultor , Agrostar organizeaza piete volante unde membrii de sindicat vin si isi vand mierea direct la consumator.

bucovineanu

In Romania membrii de sindicat sunt masa de manevra pentru ca sefii sa-si realizeze interesele proprii. Se pot da multe exemple in care sefii sindicalisti ori si-au facut averi la care nici nu visau inainte de a fi in aceste functii, ori daca erau mai incomozi pentru putere, au fost promovati in functii cu venituri grase, inclusiv in functii de parlamentari. La noi lupta sindicala  e doar mimata.

captain bee


ionel07196555

In situatia creata sa nu se inteleaga ca sint inpotriva miscari sindicale
dar ma macina citeva intrebari :
de ce sa ajuns aici ???????
Ce poate sa faca citeva mii de membri raspinditi pe un areal de citeva milioane de
Km patrati ???????
Sint asa de mari veniturile din apicultura sa poti participa la toate manifestarile si intrunirile sindicale  ??????
DE CE SA AJUNS AICI   ???????????