Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

Cristel

Asta da relaxare prin munca! Arata super tot ce faceti! Puteti sa imi spuneti de unde se pot cumpara arcele metalice de la solar? Folia este rezistenta mai multi ani? Am tot luat teapa de la diversi comercianti, garantandu-mi ca e tratata UV si ca rezista 3 ani, si dupa primul an se face pulbere. Spor in toate!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

oroles

Eu vorbeam despre o lucrare publica. E un pod destul de mare nu un pod peste un parau. Betonul iarna era tufacut cu apa calda. Se adauga un aditiv lichid la preparare. La turnare se mai adauga un aditiv praf la punga care intarea betonul foarte repede. Intr-o ora aveai dificultăți de spargere cu barosul. Pe condiții de vara betonul atinge duritatea maxima in 30 de zile. Daca faci o reteta ca la carte cu pietris spalat si sortat rezistenta creste.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Citat din: Cristel din Decembrie 10, 2016, 07:46:54 PM
Asta da relaxare prin munca! Arata super tot ce faceti! Puteti sa imi spuneti de unde se pot cumpara arcele metalice de la solar? Folia este rezistenta mai multi ani? Am tot luat teapa de la diversi comercianti, garantandu-mi ca e tratata UV si ca rezista 3 ani, si dupa primul an se face pulbere. Spor in toate!
https://www.facebook.com/constructiisolare/
https://www.facebook.com/events/1435060676504172/
http://constructiisolare.ro/

Firma e din Craiova, contact Giovanni Danciulescu, tel. 0724 585 956
Foarte seriosi!
Transport gratuit pana la resedinta de judet.
Se pot solicita numai arcadele, sau kitt complet, la care mai sunt necesare stachetii din lemn si sarma pentru suportul foliei.
Folia este foarte buna, sunt solarii care au folia de 5 ani si inca nu necesita schimbare.

Kiwi Bee

Citat din: oroles din Decembrie 10, 2016, 08:07:26 PM
Eu vorbeam despre o lucrare publica. E un pod destul de mare nu un pod peste un parau. Betonul iarna era tufacut cu apa calda. Se adauga un aditiv lichid la preparare. La turnare se mai adauga un aditiv praf la punga care intarea betonul foarte repede. Intr-o ora aveai dificultăți de spargere cu barosul. Pe condiții de vara betonul atinge duritatea maxima in 30 de zile. Daca faci o reteta ca la carte cu pietris spalat si sortat rezistenta creste.

.... dupa 30 de zile devine apt pt uz/folosinta dorita.

Constructiile mari cum spui tu si printre altele si blocurile, etc au fost si sint proiectate pt 100 de ani de aceea betoanele in cauza atind o duritate maxima in 60 de ani apoi au inca 60 de ani pina asi pierd duritatea. Vasa-zica constructia in cauza are o garantie de cca. 20 de ani peste virsta predestinata de 100 de ani. Dar cred ca si tu stii asta doar ca teai referit la duritatea cind ansamblul este gata/bun de folosinta.

Kiwi Bee

Mihai daca faceai solarul putin mai inalt atunci puteai intra cu pavilionul si uite asa iernai si tu stupii la interior  :)
Avansezi tare fain. Bafta la toate. Si sati mai lasi din energie si pt sarbatori.  :hi:

romikele

Citat din: Kiwi Bee din Decembrie 10, 2016, 11:26:43 PM
Mihai daca faceai solarul putin mai inalt atunci puteai intra cu pavilionul si uite asa iernai si tu stupii la interior  :)
Avansezi tare fain. Bafta la toate. Si sati mai lasi din energie si pt sarbatori.  :hi:
:thanks: :hi:

Cristel

Citat din: Kiwi Bee din Decembrie 10, 2016, 11:26:43 PM
Mihai daca faceai solarul putin mai inalt atunci puteai intra cu pavilionul si uite asa iernai si tu stupii la interior  :)
Avansezi tare fain. Bafta la toate. Si sati mai lasi din energie si pt sarbatori.  :hi:
Iernarea in solarii nu e viabila ca solutie, Kiwi! Stiu ca a fost o gluma, dar sa nu creada cineva (dintre novici) ca se ierneaza in solar albinele! In solar creste temperatura in timpul zilei- chiar si in  timpul iernii e soare- ies albinele la zbor si mor pe langa folie pentru ca ele au tentatia de a zbura spre lumina si obosesc incercand sa treaca de folie. Nici gand sa revina in stup. Iernarea la interior se face la intuneric!
Solarul arata perfect, imi place tare mult cum e facut. Ai mei il au facut din lemn si fier beton, in fiecare an trebuie indreptat cate ceva la el. Multumesc pentru informatii Romikele! Sanatate si o duminica frumoasa, cu zbor de curatire la albine!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

romikele

 :thanks:  :hi:
Solarul e si frumos, dar si foarte rezistent.
Din cate stiu pana acum doar 2 sau 3 au avut probleme in iarna cu cele mai mari zapezi, dar pentru ca au fost montate gresit de catre proprietari.
Echipa de la Craiova a remediat insa problemele si de atunci n-au mai fost incidente.
Acei stacheti din lemn trebuie montati corespunzator, inclusiv sarma care sustine folia.
Atasez schita primita, cu indicatiile de montare...

vulpea

ca sa fiu si eu un 'pesimist' : exista,in constructii, betoane si retete cu PRIZA RAPIDA pe timp friguros(asta nu tine de metodele vechi=e solutie relativ noua / moderna).oricum,BRAVO TIE,pentru noua lucrare mai ales daca e facuta si in regie proprie !

romikele

Sunt doua situatii distincte:
1. turnarea betonului pe timp friguros (nu e cazul meu, temperatura a fost circa 12 grade cu plus...) si
2. conservarea betonului dupa turnare in cazul temperaturilor negative, incepand chiar de la zero grade.
Nici legat de punctul 2 nu-mi mai fac griji, deoarece perioada critica de 72 de ore a trecut.

MOTANUL

Am un amic care a lucrat la materialul asta (cu testare, tot ce trebuie); Ajustezi aproape toata reteta betonului + mai multa malaxare ca ai mai putina apa + vibrare mecanica obligatorie + decofrare mai tarzie. Majoritatea inginerilor stiu ca pui cativa aditivi si gata...
In realitate lucrurile se complica destul de mult.

http://www.holcim.ro/uploads/RO/Holcim_Brosura_betoane_timp_rece_A5_finalal05le.pdf

• este recomandat\ utilizarea cimenturilor cu c\ldur\ de
hidratare ridicat\ (ex. CEM II A-S 32.5R, CEM II A-LL 42.5R,
CEM I 52.5 N sau R etc)
• adoptarea unei re]ete a betonului cu o cantitate redus\ de ap\
• este indicat\ utilizarea aditivilor reduc\tori de ap\, acceleratori
de priz\ [i anti-^nghe]
• prelungirea duratei de malaxare cu 50...100% fa]\ de
amestecarea ^n condi]ii normale
• temperatura betonului la punerea ^n oper\ trebuie s\ fie mai
mare de +5°C
• la dozaj de ciment mai mic de 240 kg/m3 temperatura
betonului trebuie s\ fie mai mare de +10°C
• este obligatorie compactarea prin vibrare mecanic\
• tratarea betonului se va face imediat dup\ turnarea betonului
prin metoda conserv\rii c\ldurii sau prin ^nc\lzirea artificial\ a betonului
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Masurile de prevedere de mai sus se refera la PREPARAREA BETONULUI PE TIMP FRIGUROS.
La mine temperatura a fost de circa +11...12 grade celsius la preparare, s-a mentinut la peste +6 grade peste 72 de ore, azi am decofrat doar exterior, la interior abia dupa minim 21 de zile.
Totul este perfect, poate sa vina orice ger, nu se mai intampla nimic.

MOTANUL

De timp friguros vorbeau colegii...

In Bucuresti sunt temperaturi mici noaptea de o lunga perioada de timp (negative de vreo 3 saptamani). Vremea buna e cea mai buna solutie...
Arata excelent betonul - avand in vedere ca este "home made" e cu atat mai laudabil cum a iesit. Eu nu am fost in stare sa fac niste amarati de suporti...
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Bună treabă !

PS: Faine urme de pisică sau căţel !
=))

romikele

Un drac de mâță, după ce am plecat... se vor astupa, oricum acolo va fi izolație cu vată de sticlă, dar mă enervează urmele...  :razz: