Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Azi am profitat de o fereastra cu soare si vant moderat, doar cu usoare intensificari, si am facut o scurta inspectie la cateva familii.

Am gasit rame de cat cladite si fagure crescut sub speteaza, cu ceva puiet de trantor capacit, dar fara "samanta" de varooa.
Dupa cum se poate vedea din primele 2 poze, hoatele au ciordit din ceara de pe leatul de jos de lene sa produca ele ceara  :razz: - la fagurii de la combinat nu se intampla asa ceva, asa de multa parafina aveau  :wink2:

romikele

Au cladit si fagurii din sectiuni, mai au sa-i umple cu miere... cand o fi de unde  :sad:

romikele

Am gasit-o si pe coana mare sa o trag in poza, dar e una puturoasa, nu prea mai are vlaga... asa ca in fisa stupului scrie: de schimbat matca  :roll:

romikele

Rame noi, puse la cladit, finalizate si ouate.

relutu

Frumos.Ramele de cat banuiesc ca au fost puse in cuib nu  ?

romikele

Citat din: relutu din Mai 26, 2012, 09:29:13 PM
Ramele de cat banuiesc ca au fost puse in cuib nu  ?

Evident ! Caturile le-am pus doar de cateva zile, salcamul a trecut fara efect, asteptam teiul poate pica ceva...  :sad:

relutu

D-nu Romikele da de ce nu aveti beculetul aprins?,ca vad ca postati prompt

romikele


relutu

ma luati in caruta pe vremea asta :rotfl: =)).La Focsani ploua,pe la Rm cum e vremea.

romikele

Si aici ploua, ma face sa-mi aduc aminte de toate datoriile  :sad:

relutu

Altceva nu trebuie  decat ploaie.Un apicultor batran spunea ca vremea buna ptr albine e atunci cand ploua noaptea si e soare ziua da de unde..

romikele

Asta asa e, numai ca acum noaptea ploua, iar ziua soarele sta pitit ca beculetul meu  :D

orbanstefan64

Citat din: relutu din Mai 26, 2012, 09:52:46 PM
Altceva nu trebuie  decat ploaie.Un apicultor batran spunea ca vremea buna ptr albine e atunci cand ploua noaptea si e soare ziua da de unde..
daca ziua ploaua iar noaptea ii luna plina ....... =)) =)) =))

relutu

Are cineva de cules tantarii si vampirii. =))

romikele

Asamblarea se apropie de sfarsit... dar treaba continua  :wink2: