Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Gata si poza promisa.

mape 48-petru manea

Stupina model-bravo.Vad ca ai si vreo 4 MER,te bate gandul sa treci pe MER ?

G. Iulian

Nu am de gand să trec pe MER. Am si 5 ME si 10 Layens, mi-a placut sa am din fiecare cu plusurile si minusurile lor dar baza sunt dadant de 10 rame cu 3 caturi in cules.

Closcutz

Faceți si pastoral sau nu?

G. Iulian

Doar la salcâm, dar nu in fiecare an, depinde daca este salcam sau nu, La mine in judet nu este decât salcâm unu. Am cules la rapiță dar de obicei lanul este mai departe de 1,5 km, salcâmul din sat și o pădure lângă sat de 20 ha, apoi am sălcioară destul de multă dar nu neapărat și producția de miere. Cel mai important cules este floarea soarelui.

dan sebastian

Daca inainte doar la rapita te puteai baza pe ea, acum ultimul mare cules, floarea soarelui este cel mai constant si de bine de rau da si pt noi si pt mierea de iernare.
Mai glumeam cu un prieten in anii dificili ca miere vedem cu siguranta doar in floarea soarelui.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Bravo Iuliane !
Frumos !

Eugen B

La mine in ultimii 3 ani FS nu prea a mai secretat nectar si vremea a fost foarte urata.
La stupine care nu sunt f mari poti planta si ceva baza melifera diversa in zona, macar pentru polen daca ai putea

G. Iulian

Anul acesta a fost un an bun apicol. La salcam am prins o fereastra bună ca temperatură și ploi. Dar facând staționar mierea de salcâm nu iese așa de transparentă ca la alții ci mai gălbuie. La floarea soarelui media a fost in jur de 30 kg, Am lucrat cu 3 caturi de 1/2 si albinele nu au blocat cuiburile si m-au scapat de o muncă in plus. Iernare uscata tuturor. Am sa pun și o poză curând, întâi să o fac.

dan sebastian

Presupun ca ai paducel mult in zona. Din cauza asta o coloreaza. Sau ceva faneata. Polenul din plante coloreaza foarte mult. Nu cred ca culoarea fagurilor (cei negrii, inchisi la culoare) influenteaza atat de mult culoarea mierii.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

G. Iulian

Si paducel dar si salcioara. Pe la jumatatea salcamului infloreste salcioara.

dan sebastian

Doar daca schimbi zona cu ceva mai sus la munte sunt sanse sa iti iasa alba, transparenta. Am avut clienti care comentau cand vedeau culoarea. Insa gustul e inconfundabil. I-am retinut si le dau de care prefera. Cu explicatiile nu ii convingi. Exact cum e cu poliflora si cristalizarea. Intreb cum o vrea lichida sau ... , dar evit sa spun cristalizata. Cu educatia stam foarte greu in tara asta.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pistol28

Guvernul a aprobat miercuri Hotărârea privind schema ,,Ajutor de minimis pentru compensarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice nefavorabile manifestate în perioada martie – mai 2021 asupra sectorului apicol", care prevede ajutoare de 23,7 lei pentru o familie de albine. Ajutoarele merg la 2.246.866 familii de albine.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Perioada de depunere a cererilor şi documentelor însoțitoare este cuprinsă între a doua zi lucrătoare după intrarea în vigoare a prezentei hotărâri și 26 noiembrie 2021. Schema se derulează prin centrele județene ale Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, iar termenul de plată este 31 decembrie 2021.


https://www.digi24.ro/stiri/economie/agricultura/10-milioane-de-euro-pentru-sectorul-apicol-schema-de-ajutor-a-fost-aprobata-in-sedinta-de-guvern-1739323
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

G. Iulian

Cam asa arata stupina mea. Este si o parte din inventarul nefolosit in imagine.

MirceaCalin