Invertirea zaharului

Creat de D006, Martie 11, 2014, 11:08:09 PM

« precedentul - următorul »

pad3

eduard nu cunosc sistemele de codare de care vorbesti tu. cunosc doar EAN 13 insi nici unul din supermarketurile la care am listat sute de articole nu mi-au cerut altceva. nu trebuie sa te shifonezi; daca stii ce presupune listarea unui cod de bare intr-o retea de magazine vei intelege ca agrana nu se poate juca de-a codurile dupa cum le casuna pe materia prima. scuze pt of topic, nu voi mai continua
somnul ratiunii naste monstri

bucovineanu

Dl Dumitriu vorbea candva despre aceste diferente intre zaharul din trestie si zaharul din sfecla si cum pot fi identificate dar nu mai retin ce a spus.

D006

Dl. Dumitru nu este o sursa de incredere deoarece el are niste interese strict comerciale .

cipriene

pana la urma zaharul se inverteste la temperatura sub actiunea acidului?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bio

Citat din: dragos2006 din Martie 11, 2014, 11:51:37 PM
Daca esti pe subiect , raspunde la intrebare ! daca nu stii , facem gargara in  paginile 3 - 4

...

Deschizi tema cu numele "INVERTIREA ZAHARULUI" si cind colo intrebi  de ce face zaharul clabuci ....

Puneai titlu la tema "De ce face  zaharul clabuci? " si era cred mai aproape de ce vrei sa aflii .

..auzi,... de ce face zaharul clabuci ? .....  =))....

albinasebes

 o fabrica asa cum e Bod-ul se risca sa comercializeze zahar de provenienta incerta sub denumirea clara : zahar de Bod produs din sfecla de zahar? scrie clar pe sac.
pana la urma noi consumam zaharul sub diferite forme. care este mai nociv, cel din sfecla sau cel din trestie?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Eduard Rotaru

Dar esti sigur ca e din trestie?!!!!...Baieti, au ramas 4 fabrici de zahar in romania care la ora actuala nu proceseaza la capacitate maxima pentru ca vine ffff mult zahar din import a carui materie prima nu se cunoaste...

yulian

Citat din: dragos2006 din Martie 11, 2014, 11:08:09 PM
  In aceasta iarna am avut rabdarea sa cumpar toate felurile de zahar de pe piață si sa le invertesc. Unele in momentul cand fierb si torn sarea de lamaie se umfla enorm , altele abia fac doar cativa clabuci . Cum explicati  fenomenul ? Astept pareri !
Foarte interesanta intrebarea. Si eu am observat acest lucru. Anul trecut am avut Coronita la punga de hartie si se umfla de numa. Anul asta am luat LeMarco (care au vandut fabrica catre Agrana si au dat drumul la promotii sa scape de stocuri) si tot asa... 2-3 clabuci si gata.

D006

  Lemarco la punga de hartie umfla bine .

yulian

Punga de plastic...a fost cu 2.89 la Carrefour...bula, bula si...gata  :uimit:

cristi_vidican

În toamnă, la fabrica de zahăr din Oradea, stăteau tirurile cu sfeclă de zahăr la cozi kilometrice ca să fie cântărite.
Deci, a intrat ceva sfeclă.
E drept că produsul lor nu e cel mai ieftin - Zahăr Diamant

ciucur

Citat din: dragos2006 din Martie 12, 2014, 09:55:02 AM
  Coronita la punga de hartie s-a umflat , coronita la punga de plastic nu s-a umflat deloc .
Si mie mi s-a intamplat exact la fel. As zice ca cel la punga de hartie s-a umflat mai mult si mai lent, cel in punga de plastic s-a umflat putin dar 'reactia' a fost mai rapida. Cantitatile facute de mine sunt insa mici. Cate 10 kg din fiecare tip de zahar.
Sunt curios si eu care poate fi motivul.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

mph

Probabil este vorba de un compus chimic care intra suplimentar in componenta zaharului.
Un chimist pe domeniul alimentar sau un laborant dintr-o fabrica de zahar  ar putea sa ne lamureasca.

Sorcyo

Invertirea zaharului prin hidroliza(adica in prezenta apei la o temperatura X) este posibila atat cu un catalizator (acid citric sau ascorbic de obicei sau alti acizi alimentari in dilutie ca acidul acetic) cat si fara(doar prin mentinerea temperaturii peste un prag de minim 60 de grade pentru o perioada de timp - ineficient)
Acidul este in solutie ca si catalizator . Probabil de valoarea ph-ului este legata eficienta procesului de invertire.
In ce priveste clabucii - saharoza este si in zaharul de trestie cat si in cel de sfecla. ce difera sunt procesele de rafinare si reactivii folositi pentru albirea zaharului(dioxid de sulf, fosfat de calciu, dioxid de carbon, hidroxid de calciu) de unde rezulta ce substante chimice sunt ca reziduuri in zahar.
Zaharul este in mod natural galbe/brun - a nu fi confundat cu zaharul brun din comert care este un produs secundar al procesului de rafinare(o parte din zahar devine alb si o mica parte pastreaza impuritatile care dau culoare)
Surse = sora-mea(absolventa chimie industriala POLI Buc) + Wiki -procesul de rafinare a zaharului
Numai bine
eu sunt mic....nu stiu nimic......dar am o opinie  :)

mph

Rafinarea se produce folosind substante chimice (acid fosforic, hidroxid de calciu, dioxid de sulf si carbune activ.
Dupa acest proces de rafinare se pierd multe dintre minerale, enzime, proteine, nutrienti si vitamine, continute in mod natural in zaharul provenit din trestie si sfecla.
Zaharul brut din comert, despre care credeam ca este natural, este de fapt zahar prelucrat

..atat am reusit sa aflu azi