Invertirea zaharului

Creat de D006, Martie 11, 2014, 11:08:09 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Citat din: sorinma din Aprilie 20, 2014, 10:13:09 PM
Nu o ajuta...dar ii face rau?sau doar nu se justifica sa pierdem timpu cu invertirea primavara
Face rau doar la buzunarul apicultorului.

D006

Citat din: Din lanul de fasole din Aprilie 20, 2014, 11:54:01 PM
, neştiind, nu cred că i-a dus vreodată la salcâm 4
Nu stiu daca era salcam 4 dar am fost la salcam pe valea  Caregnei  mai sus de Panciu spre Soveja unde zici ca esti in balada Miorita.

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

teoalbina

Hristos a Inviat!
A facut cineva un calcul cu privire la folosirea eficienta a zaharului invertit, comparativ cu produsele gata invertite gen apiinvert, apimera etc. care au marele avantaj ca pot fi administrate la orice ora? Daca da, care ar fi diferenta de cost luand in calcul 1 kg de produs finit administrat la albine? Si inca o intrebare: din postarile anterioare cu privire la spuma care apare la unele sortimente de zahar, sa inteleg ca abundenta acesteia este unul dintre indiciile care ar garanta ca invertirea s-a facut corect?

jenica67

  Adevarat a inviat !!   
        S-au facut nenumarate calcule in dicutiile dintre Gica si domnul Dumitriu si puteti sa faceti calculut si singur, in functie de cu cat cumparati zaharul, avand in vedere ca din 5 kg de zahar, obtineti 5.6-5,7 l de sirop 2:1. Deci la pretul mediu actual al zaharului, pretul siropul este in jur de 3 lei, unde cumparati siropuri la pretul asta ? Si siropul de zahar, daca nu puneti ceaiuri si folositi zahar cristal, puteti sa il dati la orice ora. Eu folosesc ceaiuri si vitamine si il dau la fel la orice ora, totul tine de tehnologia de administrare.
     Dovada disparitiei spumei arata ca procesul s-a finalizat. Daca nu va apare spuma, insemna ca ati avut o neregula in modul de preparare.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

bionut

Va salut,

am gasit pe internet reteta domnului Romanescu pentru invertirea zaharului inainte sa aflu pe forum cine a fost dansul.
Aici am citit-o prima data: http://www.miere-bucovina.ro/reteta-invertire-zahar-pentru-albine.html si antepenultimul paragraf m-a pus pe ganduri:
"...se poate adauga la acest amestec protofil sau o combinatie de ceaiuri (sunatoare, musetel, pelin, etc). In acest ultim caz trebuie luate toate masurile pentru a preveni furtisagul care odata declansat este foarte greu de combatut (cu efecte dintre cele mai grave)."

De ce siropul care s-a facut cu ceai de plante ar instiga la furtisag mai mult decat cel cu apa goala? E vorba de mirosul pe  care il da siropului?
Am impresia ca si domnul jenica67 in postarea de mai sus s-a referit la acelasi lucru cand zice "daca nu puneti ceaiuri si folositi zahar cristal, puteti sa il dati la orice ora".

Scuzati-mi intrebarile de incepator  :thanks:

mmacreanu

Citat din: bionut din Iunie 03, 2014, 07:57:27 PM
Va salut,

am gasit pe internet reteta domnului Romanescu pentru invertirea zaharului inainte sa aflu pe forum cine a fost dansul.
Aici am citit-o prima data: http://www.miere-bucovina.ro/reteta-invertire-zahar-pentru-albine.html si antepenultimul paragraf m-a pus pe ganduri:
"...se poate adauga la acest amestec protofil sau o combinatie de ceaiuri (sunatoare, musetel, pelin, etc). In acest ultim caz trebuie luate toate masurile pentru a preveni furtisagul care odata declansat este foarte greu de combatut (cu efecte dintre cele mai grave)."

De ce siropul care s-a facut cu ceai de plante ar instiga la furtisag mai mult decat cel cu apa goala? E vorba de mirosul pe  care il da siropului?
Am impresia ca si domnul jenica67 in postarea de mai sus s-a referit la acelasi lucru cand zice "daca nu puneti ceaiuri si folositi zahar cristal, puteti sa il dati la orice ora".

Scuzati-mi intrebarile de incepator  :thanks:

zaharul cristal este recomandat pt sirop pt ca nu are nici un fel de miros, siropul doar din zahar si apa nu o sa atraga albinele, daca pui plante deja o sa miroasa si apare riscul pt furtisag. Eu mai pun putin otel (o lingura la 2l) in sirop ... mirosul de otet nu atrage albinele dar cel din hranitor o sa fie luat cad ele dau de gust.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bionut

Asta inseamna ca daca dau sirop cu apa pot sa il administrez si in timpul zilei fara sa imi fac griji pentru furtisag? Sau sa astept totusi seara ca sa fiu sigur?

mmacreanu

Citat din: bionut din Iunie 03, 2014, 09:18:13 PM
Asta inseamna ca daca dau sirop cu apa pot sa il administrez si in timpul zilei fara sa imi fac griji pentru furtisag? Sau sa astept totusi seara ca sa fiu sigur?

daca nu pui nimic in el se poate da oricand ... dar de preferat sa il dai seara pentru siguranta. ceaiurile de plante se pun pentru ajutorul albinelor!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

jenica67

   Daca pui ceaiuri si il administrezi in pungi, sau in galeti de smantana, poti sa il dai la orice ora, chiar daca are miros. Dar in hranitor, nu se poate da cu ceaiuri, numai seara tarziu. Gica Romenescu este un celebru si cunoscut stupar, care din pacate ne-a parasit prematur si este cel care a popularizat reteta de zahar invertit, la fel ca si turtele din zahar candi.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?