Efecte pozitive? sau negative? prin adaugarea de turte la fam cu miere suficient

Creat de rusu marius mircea, Ianuarie 12, 2014, 01:11:55 PM

« precedentul - următorul »

rusu marius mircea

D-lor apicultori cu experienta! care este parerea d-vostra legat de aceasta problema? dam sau nu turte familiilor care au miere suficienta ?nu ma refer la stimulari. consider acest aspect  foarte important, iar apicultorii incepatori sunt derutati dupa ce citesc atatea pareri pro si contra, exprimate de persoane mai mult sau mai putin avizate.
Va rog pareri argumentate, cu situatii din propria experienta.
va multumesc,
marius

Marius-ursulakhe

Marius in primul rand sunt de cel putin doua feluri :din zahar pudra si turtele de miere cristalizata
Eu sunt de pareria ca turtele de zahar ar cam trebui sa ne ferim pe cat posibil sa le folosim pt ca se uziaza mult albina
Turta de miere cristalizata se poate adminisra oricand numai atentie daca matca a inceput ponta si este caldut sa nu se decristalizeze si sa curga prin stup si peste albine

rusu marius mircea

intrebarea mea este simpla? dam sau nu turte sau alta hrana indiferent de care,( nu ma refer la stimulari) daca familia are miere suficienta?
dau un exemplu: unii spun ca daca albinele au ajuns la suprafata ramelor, trebuie neaparat o turta in cap, ca daca nu poate vine un ger, si daca matca incepe sa ponteze mor cu mancarea langa ele, desi  au miere inca pe 75%  din faguri.
am sa postez si un filmulet ca material didactic, dar acesta este un roi pe patru rame, d-voastra considerati ca este o fam puternica pe 8 rame.
marius

kamy

Raspunsul e la fel de simplu orice le-ai da le stimuleza si produce uzura care e mai de preferat decat sa moara de foame asa ca alege raul cel mai mic pe care sa-l faci albinelor!

tassevasi

Citat din: marius mircea din Ianuarie 12, 2014, 01:11:55 PM
dam sau nu turte familiilor care au miere suficienta ?.

   Pai  daca au miere  suficienta  ce rost  are sa le dam ,asa cum spune Kamy  stimularea tot se face , daca are suficienta  hrana le dam in feb  cind incepem  stimularile .
   Numai bine .

  PS nu pot vedea  filmul ,treb instal un progr.

D006

1)  ce inseamna cantitativ "miere suficitnta " ?
2) La  familia din film daca incepe ouatul si vine frigul ea nu se va mai deplasa in spate si va muri cu mierea langa ea.  Daca continua sa fie o iarna calda va supravietui.

rusu marius mircea

sa va fie de bine dupa masa de pranz si dupa siesta, dar acum as vrea sa aud parearea d-lor bucovineanu, romichele, stefani,mape, sima, pharaonu, etc. nu vreau sa va insir pe toti cei cu tolba plina de cunostinte apicole, pentru ca oricum as uita pe cineva si s-ar supara asa ca curaj, hai la hora! intrbare simpla-raspuns ))/ fara  :blah:
marius

rusu marius mircea

d-le dragos, ce inseamna miere suficienta? sa presupunem ca ai o familie puternica care ai restranso la maxim pe 8 rame. toate cele 8 rame au miere in proportie de 80%. o rama contine aprox 3kg m ori 8=24 kg. in luna ianuarie abinele ajung la suprafata in partea din fata a ramelor. ii dam o turta sau nu este necesar?
marius

bucovineanu

Tinand cont de faptul ca iarna nu a fost deloc pana acum, situatia e schimbata fata de alti ani. Acum multe familii  au deja puiet in toate stadiile, chiar daca unii vor zice ca nu e adevarat.  Daca vremea calda va continua si familiile au destula miere in stupi, nu e nici o problema daca nu intervenim. Insa daca temperaturile vor scadea si va veni iarna cu adevarat, familiile mai slabe din stupii in care albinele nu ocupa toate ramele vor avea probleme. Albinele nu vor parasi puietul pentru a lua hrana de pe ramele neocupate. Oricum se poate interveni preventiv cu turte, tinand cont si de faptul ca aproape peste tot albinele au avut zboruri de curatire si si-au golit intestinul.

rusu marius mircea

Raspuns de diplomat de cariera. dv ati pus turte la albine acum d-le bucovineanu?
daca da de care?
marius

bucovineanu


rusu marius mircea

multumesc! asta vroiam sa aud. si daca nu este cu suparare, de ce nu puneti niciodata?
va doresc multa sanatate!
marius

apivasmob

La roiul respectiv cad prinzi o zi calduroasa scoate o rama mai goala (scuturand albina) ca chemul sa se mareasca, albina sa aiba contact cu mai multa miere ca altfel (oare de mi-au murit cu mierea la nas?)
Sanatate tuturor apicultorilor

bucovineanu

Asa am invatat de la inceput, asa am continuat si acum nu ma pot schimba.

D006

Nu comparati metabolismul unei colonii pe 8 rame cu a uneia pe 4.
Acum ce inseamna pentru voi o familie pe 8 rame ? ca eu am intalnit asta primavara un pinguin care sustine ca are familiile pe 10 rame !! dar in final sa spuna ca in lada are 10 rame si albina cam asa pe 3 intervale ...