Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Mierea de mana la modul general este contraindicata pt. iernare. Exceptie face mierea de mana de conifere, care contine un procent ridicat de zaharuri digestibile.
Oricum este riscant ca nu ai cum sa-ti dai seama daca toata mierea de mana este de la conifere. (poate ai in zona un stejar, sau alta specie care sa o faca toxica)

Eu nu am conifere nici la Snagov, nici la Cernica. (sunt doar asa de poza cativa copaci). Deci la mine mierea de mana = toxica pt. albine = extractie.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dorindafi

cum zice popa : sa luam aminte
-mierea de mana se produce si din struguri ,prune si altele pe care le mai stim
-peste ea daca dam cu sirop de zahar ca si peste fs , familia va ierna fara probleme

nu zic ca sa nu citim cartile dar sa nu uitam ca practica e mult mai diferita
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

calmusdaniel

Citat din: dorindafi din August 18, 2015, 08:22:21 PM
cum zice popa : sa luam aminte
-mierea de mana se produce si din struguri ,prune si altele pe care le mai stim
-peste ea daca dam cu sirop de zahar ca si peste fs , familia va ierna fara probleme

nu zic ca sa nu citim cartile dar sa nu uitam ca practica e mult mai diferita

Mierea de mana nu are legatura cu sucul recoltat de albine de la fructe,dar daca unii asa au citit in carti ca aia e mana...
Aici ai dreptate teoria ca teoria,dar practica ne omoara.

marian sima

Mierea mea de mana are gust de caramel,in vecinatatea mea sunt catva stejari seculari,cand te apropiai de ei era numai un zumzet ,la acestia probabil sau mai alaturat si alti arbori.
Mierea de struguri e mai fluida,aceasta miere are are in componenta o substanta care pe timp de iarna omoara albina.
Daca aceasta miere e consumata de albine pana la iernare nu e problema,daca albina o consuma pe timp de iarna e problema.Totul este in functie si de an,in unii anii (cum e acesta) seceta determina o coacere a boabei de strugure la o dimensiune mai mica dar se intampla sa vina ploaie abundenta si boaba crapa.

sorinma

Motane , eu zic ca te exprimi gresit cand zici ca mierea de mana e toxica pt albine
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

dorindafi

Citat din: calmusdaniel din August 18, 2015, 08:46:07 PM
Citat din: dorindafi din August 18, 2015, 08:22:21 PM
cum zice popa : sa luam aminte
-mierea de mana se produce si din struguri ,prune si altele pe care le mai stim
-peste ea daca dam cu sirop de zahar ca si peste fs , familia va ierna fara probleme

nu zic ca sa nu citim cartile dar sa nu uitam ca practica e mult mai diferita

Mierea de mana nu are legatura cu sucul recoltat de albine de la fructe,dar daca unii asa au citit in carti ca aia e mana...
Aici ai dreptate teoria ca teoria,dar practica ne omoara.
atunci spunemi si mie sucul recoltat din fructe il transforma-n dulceata ori compot ?
nu oblig pe nimeni sa creada ce spun eu dar timpul ne invata pe toti.
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

romikele

CitatMierea de mana (mierea de padure) este singura miere naturala din tara noastra care nu este produsa de albine din nectarul florilor.

Mierea de mana se mai numeste si miere de padure deoarece ea se obtine in zonele de padure care pot fi atat de conifere (brad, molid, pin, etc) cat si de foioase (artar, stejar, etc).

Aceasta poate fi de origine vegetala, cand albinele colecteaza seva direct de la suprafata frunzelor ori lastarilor tineri, sau poate fi de origine animala, cand se interpun niste insecte mici, din familia afidelor. Acestea se hranesc cu seva copacilor pe care o sug de la nivelul scoartei, retin substantele azotoase si elimina o excretie speciala(mana), cu mare continut de zaharuri. Lipsa nectarului din aria de zbor a albinelor le determină să culeagă orice substantă dulce, inclusiv mana. Spre deosebire de celelalte sortimente de miere, în mierea de mană, pe lângă alte zaharuri s-a demonstrat prezenta unui zahăr specific (melezitoza) care se presupune că ar fi sintetizat chiar în tractusul digestiv al insectelor producătoare de mană. Acest tip de zahăr are un potential de cristalizare ridicat, iar mierea de mană în a cărei compozitie melezitoza depăseste 15% poate cristaliza chiar în faguri, imediat ce a fost produsă de albine.
Mierea de mana are o culoare mai deschisa in forma cristalizata. In functie de compozitia sa (continut redus de glucoza), sunt situatii in care mierea de mana poate sa nu cristalizeze. În general, mierea de pădure are o consistentă fluidă.

Culoarea mierii de mană este brună, cu nuantă verzuie, rosiatică sau pronuntat negricioasă. Ca si intensitate, gustul mierii de mană este mult diferit de celelalte sortimente de miere de flori, iar datorită continutului crescut de substante minerale care acoperă în parte gustul dulce dat de zaharuri, gustul mierii de mană are o nuantă usor lesietică.
Mierea de mană conţine substanţe antioxidante precum fenoli, flavonoizi sau alţi pigmenţi. De asemenea, a fost  evidenţiat conţinutul mare de componente bioactive comparativ cu celelalte tipuri de miere.
Substantele minerale continute de mierea de mană sunt mai mari (de 5 sau chiar 10 ori ) decât în mierea de flori, la fel si substantele proteice si unii acizi.
Având altă origine, ea este lipsită de uleiuri volatile şi de aroma specifică mierii de flori. Mierea pură de mană are foarte putin polen, acesta provenind în special de la plantele anemofile.

Culoarea inchisa a mierii de mana (brun-verzuie inchisa) se datoreaza continutului bogat in substante minerale.

Mierea de mana are o valoare deosebita pentru consumul uman. Ea contine acizi organici, bioflavonoide, vitamina C si vitaminele grupului B, multa inhibina (bactericid) si enzime. Asa cum am mentionat anterior, ea este mult mai bogata in saruri minerale (calciu, magneziu fier, potasiu, fosfor, seleniu) decat mierea florala.

Toate aceste substante sunt asimilate mult mai bine de organismul uman decat prin consumul de produse artificiale.

Sursa

MOTANUL

Citat din: sorinma din August 18, 2015, 09:20:13 PM
Motane , eu zic ca te exprimi gresit cand zici ca mierea de mana e toxica pt albine

In carte scrie citez "... mierea de mana nu este recomandata pentru iernare deoarece provoaca intoxicatii si diaree ..."
Ai dreptate: eu m-am exprimat mai pe scurt.

In anii secetosi in care albinele au adus multa miere de mana inclusiv vara albinele s-au intoxicat. (cu cat sunt mai multe zaharuri nedigerabile cu atat neajunsurile sunt mai mari).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Cristel

Citat din: dorindafi din August 18, 2015, 09:30:28 PM

atunci spunemi si mie sucul recoltat din fructe il transforma-n dulceata ori compot ?
nu oblig pe nimeni sa creada ce spun eu dar timpul ne invata pe toti.
[/quote]
Esti amuzant! Evident ca sucul de struguri nu e miere de mana, asa cum o arata si definitia postata de Romikele!
Din sucul de fructe/struguri, rezulta o miere bogata in substante minerale, dar nu e miere de mana! Daca vrei sa-i spui asa, e strict problema personala, dar nu este conforma cu teoria.
Si asa va fi si peste 100 de ani, daca vor mai fi albine si nu vor trece la polenizarea cu robotei zburatori... :rotfl:
Timpul ne invata ca toti suntem trecatori si ca e bine sa ne insusim teoria cat mai bine ca sa ne fie bine in practica!
Leucip, cu 500 de ani inainte de Hristos spunea ca exista atomii, iar dupa mai bine de doua milenii si cateva veacuri, s-a confirmat acest lucru...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dorindafi

drept este ca m-am exprimat gresit, am am pus la un loc extrasul din fructe cu mana dar sa nu uitam ca au aceleasi efecte si asta nu o spun din carti ci din experienta
  ,,Leucip, cu 500 de ani inainte de Hristos spunea ca exista atomii, ''  :roll:  e ceva timp , nu mai tin minte   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Dacă din "zeama" de fructe ar fi făcut vin sau țuică nu era casă fără stupi !!!
:rotfl:  :hippo:
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bismark

    Asa este,daca ai plantat un pom si ai crescut un pui de om sa manince fructele, musai sa ai si un stup in gradina care mult bine iti aduce.Si daca ramin fructe sa faci si o tuica sau un vin este bine si pentru stupar si pentru albine.Eu de cind am iesit la pensie mi-am propus sa am in gradina toate soiurile de fructe si am cam 100 de pomi,unii se mai usuca ca nu le convine zona dar ii inlocuiesc cu prima ocazie.Nu m-am priceput de la inceput dar am invatat de la colegii de pe forum si chiar am reusit si altoiri.Asa ca se poate daca vrei.Numai ca nu stiu daca va urma careva din copii sa continue.Mirajul cistigurilor in alte tari a indepartat copii de parinti.Cu respect ^:)^   
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

calmusdaniel

La Bucuresti avem temperaturi de toamna,a scazut temperatura de la 38 la 19 grade,noptile vor cobori pana 13 grade,se  strange albina pe puiet. :hi:

calmusdaniel

Daca pana mai ieri gafaia nasu de cald azi a umblat dupa haine groase.  =)) :rotfl:

nmarinae

Domnule Calmus ce combustibil folositi in afumatoare?