Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Teiul se lasa asteptat anul acesta. cred ca avem de asteptat cel putin 2 sapatamani  :hi:

Sparlici

Îndrăznesc să vă contrazic. Cred că florile din fotografie plesnesc în 4-5 zile.
Du sublime au ridicule n`il y a qu`un pas.
(De la sublim la ridicol nu e decât un pas.)
Napoleon Bonaparte

calmusdaniel

Citat din: Sparlici din Iunie 04, 2015, 05:12:29 PM
Îndrăznesc să vă contrazic. Cred că florile din fotografie plesnesc în 4-5 zile.
Eu zic ca e ca mine,teiul va inflori cam in jurul datei de17-18 iunie,dar peste 5 zile am sa pun din nou o poza si vom vedea. :hi:

Eugen B

Teiul asta in ce zona e?

tiberiusss21

Buna ziua....sunt un incepator si tot citesc pe net si incerc sa trag concluzii....multi apicultori din cate am vazut nu duc stupii la tei fiindca nu este bine pentru albine....pe dumneavoastra DL Daniel va urmaresc si chiar am invat cate ceva...ce pute-ti sa-mi spune-ti despre tei este bine sa-i mutam la culesul de tei sau nu? Va multumesc

MOTANUL

Citat din: Sparlici din Iunie 04, 2015, 05:12:29 PM
Îndrăznesc să vă contrazic. Cred că florile din fotografie plesnesc în 4-5 zile.

Pai in Bucuresti eu am vazut tei la care florile sunt deja uscate (au trecut 7-10 zile de la inflorire); Sunt si specii car nu au inflorit (tot din Bucuresti);
La Cernica in padure inca nu au inflorit.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

calmusdaniel

Citat din: Eugen B din Iunie 05, 2015, 10:05:38 AM
Teiul asta in ce zona e?
Teiul e la mine acasa,e tei argintiu si infloreste cu doua zile inaintea celui din padure.

calmusdaniel

Citat din: tiberiusss21 din Iunie 05, 2015, 11:08:43 AM
Buna ziua....sunt un incepator si tot citesc pe net si incerc sa trag concluzii....multi apicultori din cate am vazut nu duc stupii la tei fiindca nu este bine pentru albine....pe dumneavoastra DL Daniel va urmaresc si chiar am invat cate ceva...ce pute-ti sa-mi spune-ti despre tei este bine sa-i mutam la culesul de tei sau nu? Va multumesc
Sunt ani in care teiul devine toxic datorita ploilor si albinele fac diaree,si se depopuleaza,dar asta e,nu se intampla in toti anii.
De ex in 2012 la Snagov s-a intamplat acest fenomen si s-au depopulat familiile f tare.

Dan Pașca

Nea Daniel,tot o intrebare de incepator,La Tei cresc albinutele fagurii cu aceeasi intensitate ca si la salcam?

calmusdaniel

Citat din: Dan Pașca din Iunie 05, 2015, 10:04:32 PM
Nea Daniel,tot o intrebare de incepator,La Tei cresc albinutele fagurii cu aceeasi intensitate ca si la salcam?
Cladesc la fiecare cules masiv.Eu la salcam nu le dau la cladit,dar la tei le voi da cate doua rame. :hi:

calmusdaniel

www.youtube.com/watch?v=zUvAZCS8aZE       De la anu nu o mai iau pe nevasta-mea la descapacit, imi iau doi turci deastia  =)) =))

tuturicius

Daca totusi nu reusesti sa iti iei turci barem sa arunci cu ramele cum arunca ei  :D

Cristel

Halat turci!Nu pateste nimic puietul capacit dat in centrifuga? Vad ca astia scot coronita de miere de la ramele din cuib. Am evitat intotdeauna sa ma bag in rezervele strategice ale familiei, ba chiar le-am lasat in plus.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tuturicius

Eu de fapt nu mai comentez nimic. Acum m-am gandit ca Turcia este a doua producatoare de miere in lume dupa China, sau cel putin dupa unele rapoarte. Oricum sunt pe tz..tza lor la miere. Poate turcaletii din film o tin asa o saptamana si scot miere din vreo stupina de vreo mie doua de stupi, umplu vagonul si noi radem de ei ....  :D

calmusdaniel

Eu nu rad de ei,ca ei i-si fac treaba acolo cum stiu ei mai bine,dar noi suntem in UE si ai nostri i-si iau linii de extras,centrifugi cu motor,aparate de batut albina la fund si la finalul extractiei pleaca cu trei bidoane de miere! :hi: