Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu


Pustu

Dupa ce a plouat toata ziua , pe la ora 19  m-am uitat pe geam si nu mi-a venit sa cred . Ninge ca-n povesti la Targoviste.

edward_w92

Dupa mine, ai stupii frumos amenajati, imi place, doar cateva sugestii, fiind urdinisul unul cu fundul stupului, inclina stupii un pic in fata, spatele mai ridicat cu 3-4cm comparativ cu fata stupului, asa nu intra apa in stup si nu ramane pe urdinis.
Alta treaba, daca dai zapada de pe stupi, o mana pe stup si cu cealalta dai zapada, daca zdruncini stupii s-ar putea sa ai surprize. Alt lucru, mavrirolul, nu folosi doze mari la stupi mici pentru un contact mai eficient....daca stupul e puternic, 2 benzi, daca e mai slabut, o banda....am vazut intr-un video de la inceput, 5 rame si 2 benzi mavrirol....mie mi se pare mult. Lipsa podisorului s-ar putea sa coste, asa ca recomand folosirea podisorului ( eu folosesc sita cu PFL in ea pentru inchidere....).Nu recomand folosirea foliei etansa sus dar nici fara podisor.

Cum sunt albinele, sunt mai blande fata de cum spuneai in primele filmari?

bio

Citat din: edward_w92 din Ianuarie 25, 2015, 11:35:52 PM
....... fiind urdinisul unul cu fundul stupului, inclina stupii un pic in fata, spatele mai ridicat cu 3-4cm comparativ cu fata stupului, asa nu intra apa in stup si nu ramane pe urdinis.
.........

..ce te invata Edward i-ti va prinde bine si la primavara deoarece astfel ajuti familia de albine sa-si faca singurica curatenie in stup.

Pustu

Citat din: edward_w92 din Ianuarie 25, 2015, 11:35:52 PM
...........................
Multumesc mult pentru sfaturi .
Albinele sunt mult mai blande . Am observat ca cu cat au mai multa mancare in stup cu atat sunt mai blande .Si incerc sa le tin cat mai ghiftuite .
Sa traiesti nea Edward

Pustu

Citat din: bio din Ianuarie 26, 2015, 12:47:05 AM
..ce te invata Edward i-ti va prinde bine si la primavara deoarece astfel ajuti familia de albine sa-si faca singurica curatenie in stup.
Multumesc pentru sfat .
Are baiatu' . Mai trebuie sa rezolv cu opturatoarele de urdinis  de care nu sunt multumit . Adica se agata albinele moarte in tablele mele .
Sa traiesti nenea Bio

Pustu


Pustu


Pustu


Pustu



Pustu


Pustu

Aici am vrut sa vad pasarile care s-au cam speriat de aparat si toaca doar la primul stup care e cel mai departe .


http://www.youtube.com/watch?v=xlAzgmcSybo

gore

Era bine sa nu deranjezi albinele daca stiai ca ai mancare suficienta. In primul film am vazut ca in mjlocul familiei era un uluc, parerea mea este ca nu trebuia sa fie acolo pe timpul iernarii, cuibul sa fie cat mai strans fara gol intre rame.Ulucul se pune la marginea cuibului acum dupa un zbor de curatire mai intens, unde vei adauga apa calduta.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

mmacreanu

Daca nu ai gasit puiet pe rama unde era regina, nu mai avea rost sa cauti in alta parte, regina nu oua pe ramele reci si nici nu se plimba la vremea asta!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.