Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Cipi

Mai sunt olteni pe acest forum si nu numai, dar scriu romaneste, asa cum au invatat la scoala, iar tu, din ce stiu eu, ai putin mai multa scoala. Sper sa nu te simti ofensat, vreau doar sa scriem corect.

Pustu

Pe pagina mea fiecare scrie ce vrea , cat vrea si cum vrea .
Dane eu te-am inteles perfect . Astept poze
Multa sanatate tuturor

Cipi

Pagina ta, e doar un topic deschis pe un forum public, nimeni nu e proprietar pe nimic, intamplarea a fost sa-i scriu aici. Eu nu l-am obligat sa scrie corect romanetste, doar i-am recomandat, daca el considera in continuare ca nu trebuie sa scrie corect pe un forum public, e decizia lui.

dan sebastian

3 zile stateam si nu gaseam greseala. E din viteza, de la tastatura. Nu ma supar. Poti sa ma corectezi oricand. Problema e ca daca vezi repede, in 3 ore, o poti modifica, altfel doar moderatorul forumului poate face corectia. Am scris batand pe tastatura, fara sa citesc si pe ecran ceea ce am postat.
Oricine mai greseste @ Mea Culpa !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cipi

e in regula, Paste fericit tuturor!

MirceaCalin

Citat din: Cipi din Aprilie 30, 2016, 12:51:07 PM
... Eu nu l-am obligat sa scrie corect romanetste...



PS: Dane, cred că ştii că e foarte important să ne păstrăm tradiţiile, limba, obiceiurile.
N-ai de ce să te scuzi; eşti printre cei care scriu foarte corect gramatical şi asta e esenţa, până la urmă !

Cipi

Tastez cu o viteza foarte mare si e normal sa mai apara grseli de tastare. Domnule Calin, inseamna ca nu stiti care este rolul scolii pe care am frecventat-o atatia ani, mai mult sau mai putin unii dintre noi, daca nici macar pe un forum nu suntem in stare sa scriem asa cum ne-a invatat profesoara de romana, inseamna ca statul a cheltuit bani degeaba cu "pregatirea" noastra, vorbitul traditional il "folosim" la birt, sau unde considerati dvs..

MirceaCalin

Stimate domn Cipi, departe de mine gândul de a stârni o polemică, mai ales în această zi.
Totuşi, aş vrea să remarc în trecere faptul că n-am lipsit la orele de limba română în şcoală; mai mult, am fost ochi şi urechi şi la perfectul simplu pe care l-am şi învăţat !
Cu alte cuvinte, crezui că remarca la postarea semnată Dan Sebastian fusese o glumă dar văzând că era o mică... "morală" m-am simţit dator să remarc frumuseţea dar şi complexitatea limbii române !

Sărbători fericite tuturor şi scuze "gazdei" pentru "poluarea" topicului !


Cipi

N-am facut nicio referire la dvs. in legatura cu scoala sau orele de romana pe care le-ati frecventat, ati inteles gresit, m-am referit "in general"...
Sarbatori fericite!

marius_vfp

pustiuleeee mai faci vreun film asta seara , caci de inviere am inteles  : sampanie:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Pustu

Citat din: marius_vfp din Mai 01, 2016, 07:30:18 PM
pustiuleeee mai faci vreun film asta seara ...
Interlocutorii mei nu prea mai vor sa apara live . Dar am vazut ca te pricepi . Nu vrei sa faci o incercare ?

dan sebastian

Am revenit in oras. Intru eu deseara. Poate mai vor si altii. Ca de la vremea asta sigur se vor gasii si altii sa aiba ceva timp liber. Ne auzim la 9 daca e Pustiu de acord !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Aurelian A.

si eu o sa fiu pe fir
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Pustu


Cipi

Super! Unde ai gresit cu masuratorile? As vrea sa-mi dai si mie dimensiunile componentelor :)