Stupina de la GHIOLPUNAR

Creat de tinumaftei, Ianuarie 13, 2016, 02:13:07 AM

« precedentul - următorul »

Cristel

Si daca ne trezim cu ger si viscol in februarie? Nu e prea devreme turarea? Chiar preconizati ca salcamul va fi mai devreme? Anul trecut mi-am luat-o cu un ger de -4 grade C pe 28 aprilie. Salcamul facut praf. Teiul la fel... Seceta si-a facut apoi de cap
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Am discutat strict la conditiile mele. Salcamul de aici nu va inflori mai tarziu de 1 mai. Pana acum am avut doar una sau doua zile cu maxime negative. Iar metereologia devine din ce in ce mai competitiva, nu atat la detalii cat la tendinte.
Nu pot estima conditiile meteo din timpul infloririi salcamului, prin urmare nici productia acestuia, dar tot ce pot face este sa fac familiile gata de cules la acel moment.
Cat despre viscol, aici nu cred ca mai este posibil, prognoza arata numai maxime pozitive pana in luna aprile.
Succes

cobi


tinumaftei

Anul acesta UltraBee. Nu am mai folosit pana acum.

tinumaftei

Azi, vreme se primăvara. Albinele zboară de voie, fac curat prin stup și aduc primul polen, portocaliu intens, însă coșulețele sunt mici. Probabil de brandusa. Cornul se pregătește de înflorit.

Eugen B

Nu e bine deloc ce se intampla, natura e foarte avansata, are 3 saptamani cel putin avans la mine in zona fata de normal
ziua 3-7 grade si seara -2 - 2 grade, iarna destul de usoara, foarte rar a inghetat

stefan1

  Si eu zic ca aceasta vreme calda se va razbuna mai tarziu, afectand vegetatia dar si albinele.   :sad:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

orbanstefan64

Citat din: stefan1 din Februarie 03, 2018, 05:11:35 AM
  Si eu zic ca aceasta vreme calda se va razbuna mai tarziu, afectand vegetatia dar si albinele.   :sad:

2014 -2018 intr un singr an 2017 putem spune ca am avut iarna stim cu totii rezultatele .  :uimit:

tinumaftei

Nu am mijloace sa pot controla vremea in vreun fel. Prin urmare, tot ce pot sa fac este sa încerc sa controlez dinamica familiei de albine.
Cu un ochi pe prognoza, cu un altul pe tehnologie, cu mâna in punga, trebuie ca la 5-10 Aprilie familiile sa fie cu arma la picior. Asta este motivul pentru care am sunt mobilizarea in Ianuarie. Trebuie sa ne folosim de anormalitatea aceasta a vremii pentru a avea cât mai timpuriu familii puternice!!

bismark

     De cind cu tunamiul din Pacific pamintul s-a deplasat cu 1 grad de atunci observatiile mele sint ca iarna incepe din 15 feb.-15 aprilie cu mici diferente. asa ca aveti grija la hrana,ca de luna asta vine iarna.Cu respect  ^:)^ :bzz: %%-
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tinumaftei

Dacă la Ghiolpunar se prognozează pentru săptămâna viitoare maxime de -6 și minime de -12, nici nu vreau sa ma gândesc ce va fi in restul țării!
Sunt curios sa văd ce se va alege de corn fiindcă începuse sa înflorească?!

oroles

Ghiolpunar nu e Oymiakon. Oricum, interesanta denumire. Cred ca vine de la cuvintele turcesti "ghiol" (adancitura) si "punar" (fantana).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Cum au trecut de zapezile din ultimele 2 saptamani?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tinumaftei

Am trecut in fuga azi pe acolo.
Ultima data am fost pe 16 Martie.
Termometrul arată de la ultima vizita o maxima de 21 de grade și o minima de -7,2 la exterior și -2,1 la interior.
Cred ca sperietura de iarna a fost mai mare decât zăpada.
Duminica am plecat la stupii de la Dunăre și zăpada era de 15 cm. Azi când am plecat de acolo puteam zice ca ultima data a nins acum o luna.
Nu am controlat in stup, dar de deasupra coloniile par oK.
Am dat sirop la punga și continuam.
Am văzut sole se rapița foarte dezvoltată. S-ar putea sa avem surprize plăcute!

dan sebastian

Ar fi supeb sa fie o rapita buna. Eu am vazut doar amarata, rara, slab dezvoltata. O sa mai verific din nou de Paste. Atunci se va vedea mai bine. O prognoza de inflorire puteti face ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.