Stupina de la GHIOLPUNAR

Creat de tinumaftei, Ianuarie 13, 2016, 02:13:07 AM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Ieri a fost cald. Poate ultima zi de toamna. Am terminat de impachetat. Ca niciodata, in stupi nu este puiet (cu exceptia a 2-3%)ceea ce nu mi s-a intamplat de foarte multi ani. Am si o explicatie sau chiar doua: ori albinele au presimtit o iarna mai adevarata ori este un efect al reducerii izolatiei termice a cuibului pe care am facut-o pe la sfarsitul lui septembrie.
Albinele se prezinta ochiometric ca fiind sanatoase, cu rezerve mici de hrana (mai mici decat de obicei). Am gasit 3% depopulati deja complet, stupi foarte buni dar executati probabil de varooa. (Anul trecut nu am avut decat unul in situatia asta). Am doua stupine in zona care inregistreaza in fiecare iarna pierderi mari si probabil ca au varooa si pentru vecini!
Dupa cum se prezinta in acest moment, pana la sfarsitul lui ianuarie nu au nevoie de nimic. Poate doar de un tratament inainte de Craciun.
Asa cum se anunta prognoza meteo acum pentru urmatoarele luni, vom avea aici o iarna mai adevarata cu viscol in a doua jumatate la lui decembrie, un alt viscol la mijlocul lui ianuarie si probabil ultimul in primele zile ale lui februarie.
Probabil primul zbor de curatire va fi pe la sfarsitul lunii ianuarie, atunci sunt anuntate cateva zile cu peste 10 grade.
Pana atunci iernare linistita tuturor!

mmacreanu

Citat din: tinumaftei din Decembrie 04, 2017, 07:16:54 AM
Ieri a fost cald. Poate ultima zi de toamna. Am terminat de impachetat. Ca niciodata, in stupi nu este puiet (cu exceptia a 2-3%)ceea ce nu mi s-a intamplat de foarte multi ani. Am si o explicatie sau chiar doua: ori albinele au presimtit o iarna mai adevarata ori este un efect al reducerii izolatiei termice a cuibului pe care am facut-o pe la sfarsitul lui septembrie.
Albinele se prezinta ochiometric ca fiind sanatoase, cu rezerve mici de hrana (mai mici decat de obicei). Am gasit 3% depopulati deja complet, stupi foarte buni dar executati probabil de varooa. (Anul trecut nu am avut decat unul in situatia asta). Am doua stupine in zona care inregistreaza in fiecare iarna pierderi mari si probabil ca au varooa si pentru vecini!
Dupa cum se prezinta in acest moment, pana la sfarsitul lui ianuarie nu au nevoie de nimic. Poate doar de un tratament inainte de Craciun.
Asa cum se anunta prognoza meteo acum pentru urmatoarele luni, vom avea aici o iarna mai adevarata cu viscol in a doua jumatate la lui decembrie, un alt viscol la mijlocul lui ianuarie si probabil ultimul in primele zile ale lui februarie.
Probabil primul zbor de curatire va fi pe la sfarsitul lunii ianuarie, atunci sunt anuntate cateva zile cu peste 10 grade.
Pana atunci iernare linistita tuturor!

cu ce faceti tratament in decembrie?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

tinumaftei

Citat din: mmacreanu din Decembrie 04, 2017, 08:13:06 PM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 04, 2017, 07:16:54 AM
Ieri a fost cald. Poate ultima zi de toamna. Am terminat de impachetat. Ca niciodata, in stupi nu este puiet (cu exceptia a 2-3%)ceea ce nu mi s-a intamplat de foarte multi ani. Am si o explicatie sau chiar doua: ori albinele au presimtit o iarna mai adevarata ori este un efect al reducerii izolatiei termice a cuibului pe care am facut-o pe la sfarsitul lui septembrie.
Albinele se prezinta ochiometric ca fiind sanatoase, cu rezerve mici de hrana (mai mici decat de obicei). Am gasit 3% depopulati deja complet, stupi foarte buni dar executati probabil de varooa. (Anul trecut nu am avut decat unul in situatia asta). Am doua stupine in zona care inregistreaza in fiecare iarna pierderi mari si probabil ca au varooa si pentru vecini!
Dupa cum se prezinta in acest moment, pana la sfarsitul lui ianuarie nu au nevoie de nimic. Poate doar de un tratament inainte de Craciun.
Asa cum se anunta prognoza meteo acum pentru urmatoarele luni, vom avea aici o iarna mai adevarata cu viscol in a doua jumatate la lui decembrie, un alt viscol la mijlocul lui ianuarie si probabil ultimul in primele zile ale lui februarie.
Probabil primul zbor de curatire va fi pe la sfarsitul lunii ianuarie, atunci sunt anuntate cateva zile cu peste 10 grade.
Pana atunci iernare linistita tuturor!

cu ce faceti tratament in decembrie?
Pana acum am tratat cu Varachet. Acum voi incerca cu AO sublimat. Probabil va fi inainte deCraciun. In functie de prognoza meteo.

tinumaftei

Azi au fost vreo 17-18 grade. Inca vreo trei zile va fi cel putin la fel de frumos.
Prognoza spune ca saptamana viitoare se raceste considerabil, altfel cred ca inflorea cornul.
Dupa o luna noiembrie foarte umeda si rece, decembrie arata foarte bine.
Cea mai scazuta temperatura nocturna a fost de -3,8 in exterior si 0,7 in pavilion.
Am pus la cativa sirop in hranitorul din podisor, sunt curios daca il vor trage in cuib pana duminica! Asta este cu nota de experiment, nu sugerez nimanui sa faca asta!!

tinumaftei

De trei zile este primavara. Noaptea insa coboara sub zero.
Am mai restrans cate unul sau am mai inversat vreo rama in cuib. Desi albinele zoara de voie, totusi cuiburile sunt destul de stranse.
Cei la care le-am dat ceva sirop in hranitorul de podisor acum doua saptamani l-au cam halit.
Nu au inceput sa oua, fireste cu niste excepptii mai exotice care nu eu frana la teava!
Dupa o toamna mai rece decat de obicei, luna decembrie a avut ferestre neobisnuit de calde, iar prognoza pentru ianuarie si februarie arata temperaturi maxime constant pozitive. Daca se va confirma, inseamna ca vom avea insa o primavara rece si luunga.
Stupii sunt mai slabuti decat anul trecut, insa pana acum sunt toti prezenti in front.
Dupa anul nou ne apucam de tamplarie, turnat faguri artificiali, asamblare rame.....

Aurelian A.

Citesc si nu cred, la mine nu au zburat din octombrie...
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

oroles

Nu stiu de unde ati tras concluzia cu primavara lunga si rece.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cipik

Citat din: oroles din Decembrie 28, 2017, 09:01:57 AM
Nu stiu de unde ati tras concluzia cu primavara lunga si rece.

E o vorba din popor.

P.S. - Am verificat si splina la porc.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

tinumaftei

Citat din: oroles din Decembrie 28, 2017, 09:01:57 AM
Nu stiu de unde ati tras concluzia cu primavara lunga si rece.
Suma temperaturilor maxime/minime ale unui an este aproape aceeași an de an. Creste cu câteva grade la secol și are o variație de doar câteva grade de la an la an.
Dacă acum sunt 8-10-12-14-16-22 de grade, când ar trebui sa fie -3 la +5, și nu este vorba despre o zi razleata ci de mai mult decât o săptămâna, pe cale de consecință, vor veni zile in anotimpul următor care vor "compensa" cu temperaturi semnificativ sub media multianuală.
Iernile calde înseamnă veri reci și invers. Pot exista și excepții, dar regula generală este asta.
Și dacă ne uitam pe prognoza următoarelor trei luni, iarna se arată a fi cumsecade!

Porfy66

Asa este. Iernile calde sunt urmate de primaveri lungi cu temperaturi sub medie.  E cel mai rau lucru. Cei mai dificili ani pentru apicultura au fost cand lunile de iarna au fost calde peste mediile multianuale. Anul trecut a fost o iarna normala si anul apicol a fost unul normal. 2016 a fost un an apicol dezastruos pentru ca a fost o iarna cu temperaturi f mari urmata de o primavara ce nu se mai  termina cu temperaturi sub mediile multianuale.

iulian61

Am avut zbor pe 26 si cred ca nu a fost o perioada mai lunga de 3 saptamani fara a vedea albinele la zbor.Un coleg zicea ca a gasit puiet la fam verificate,se poate sa fie si la mine dar nu am verificat,parerea mea ca nu este bine deloc.

tinumaftei

Ieri si azi, primavara. Azi am lucrat in stupina doar in camasa. Ceva papadie inflorita, insa albinele se arata neinteresate. A aparut puietul foarte tanar, insa pe o suprafata frumoasa. Azi am trecut la impachetajul de iarna. La unii am mai strans cate o rama. Miere este din belsug, insa peste 10-15 zile trebuie sa ne pregatim pentru primul meniu!
Prognoza meteo anunta o decada mai rece la mijlocul lui ianuarie si o alta, tot rece, in primele zile ale lui februarie, apoi.. primavara.
Ghioceii au inflorit deja!

tinumaftei

Am vazut datele oferite de prognoza meteo pana in aprilie.
Deloc surprinzator, daca se va confirma, inseamna ca salcamul va inflori in sud foarte timpuriu. Poate mai timpuriu ca niciodata. Inainte de 20 aprilie!
Cum se vor dezvolta coloniile pana atunci?
In anul 2000 a fost tot un an cu inflorire timpurie (22-23 aprile) insa atunci cantarul a inregistrat 27 kg la salcam I.
Asa ca spre sfarsitul saptamanii vom incepe sa apasam pe acceleratie: sirop 4:1+altele.. prima portie ~800g.

tinumaftei

Maine se anunta a fi cea mai racoroasa zi din aceasta iarna. Cea mai rece noapte a fost de aproape -9, iar maine maxima nu va depasi grade. Asa cu evolueaza vremea si daca prognoza se va confirma, este cea mai calda iarna din cele inregistrate de mine. In cateva zile se va instala aici primavara. E drept, cam devreme, si asta va forta devoltarea vegetatiei.
Asa ca turam motoarele.
Maine terminam de administrat primul sirop, la punga, de data asta cu proteina 9-10% si altele.
La apel sunt toti din cati am vazut pana acum unul singur mi s-a parut mai depopulat.
Aproape toti stupii din pavilion au cuiburile desfacute, probabil au deja puiet. Iar daca nu au, ar face bine sa calce acceleratia fiindca timpul se grabeste!

roi_ag

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 23, 2018, 07:47:39 PM
turam motoarele.
Ne forteaza familiile, datorita temp. ridicate, zboruri aproape in fiecare saptamana, asta nu a fost iarna, familii foarte populate care s-au apucat de treaba, majoritatea  au puiet .