Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

sandupop

Nu trageti!! ...Sunt incepator.

jenica67

         Eu cred ca masina aia face toti bani, daca este folosita asa cum trebuie. Sa va zic de ce cred asta. In primul rand suntem o natie care suntem Toma necredinciosul. In alta ordine de idei, toate produsele fabricate in UE au obligatoriu 2 ani garantie. In cei 2 ani de garantie trebuie scos undul din produsul respectiv. Periodele cat este la reparat, sunt obligatoti sa iti prelungeasca garantia. In ceea ce priveste adancimea, traducerea este impartiala, ati citit ce scrie la Metabo in ceea ce priveste adancimea ? :
Adancimea maxima de taiere:
3.0 mm la materiale cu latime mai mica de 150 mm,
1.5 mm la materiale cu latime intre 150 mm si 240 mm,
1.0 mm la materiale cu latime intre 240 mm si 304 mm.
Aceasta are motor mai puternic decat cea de pe Metabo. Deci o folosire adecvata, prelungeste viata produsului. Daca o reglezi si o intretii corespunzator, eu sunt de parere ca pana ajungi sa faci bani din stuparit sa iti iei alta performanta, te va tine. O fabrica de atata timp si o vand in toata Europa, daca nu ar fi fiabila, ar fi dat faliment din cauza reparatiilor. In plus aceste masina este confectionata de foarte multi producatori, cu foarte mici diferente. Si de final o intrebare, ce faci daca nu ai bani de Mecedes, mergi pe jos si cari cu spate pana aduni, sau iti iei o masina mai prapadita, sa iti faci treaba ?    :P
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

marius_vfp

un sfat din partea mea , ar fi poate util pentru unii ,
daca motorul sculei e pe perii/carbuni , ar fi bine ca ventilatia sa fie cat mai buna , temperatura la care o folosim sa fie cat mai mica , ma refer la aerul ambiental , cel mai bine ar fi sa tragem iarna la minus 20 , da bine ca nu se poate , sau dimineata cand aerul e rece , o mare importanta are acest lucru , aerul cu care e ventilata scula . un alt aspect este metinerea turatiei in timpu lucrului cat mai mare , nu inecati motorul el are nevoie de ventilatie cat mai mare . daca vrei sa strici scula dute pe caldura cea mai mare si bagai pe gat sa vezi ce repede sare siguranta si face fum .

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

RazvanTi

prietene jenica. tu nu vezi ce greutate are? 20j de kile? din ce e facuta? din plastic?
numai axul meu de la abricht fara rulmenti cutite si portcutite (cutite de 30cm ce-i drept) are greutatea aia. nu mai pun si motorul...
de-aia zic ca-i praf...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

pistol28

Masina pentru rindeluire si grosime Stern TP-254A, 1600 W, 254 mm + accesorii
Tensiune 230V 
Frecventa 50Hz 
Putere 1.600 W 
Turatie motor 8.000 rpm 
Viteza de avansare 6 m/min 
Latimea maxima de taiere 254 mm 
Adancime de taiere 0-2,5 mm 
Dimensiuni reziduuri aspirate 6-130 mm 
Dimensiuni 475 х 300 х 410 mm 
Greutate 25 kg

Turatia motorului face toti banii,  8 000 rpm., pentru hobby.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

nicu68

tu ai o rindea ca asta acasa?eu as fi interesat sa comand una,daca zici ca e buna

crisian-nicolae

cu 990 roni  dotez tot atelierul de timplarie,momentan produc stupi si ramele cu ajutorul unui circular productie propie care ma costat cam 2 mil vechi cu ceva vreme in urma.

almasel2011

Chiar de jucarie nu-I!
Am tras cu ea vreo 3-4 mc de scandura si mai merge, chiar bininisor. E hobby, nu profi. Mi-am facut socoteala asa: daca in 2 ani cat e garantia o "prajesc", astia trebuie sa mi-o repare sau sa mi-o inlocuiasca. Stern e o firma prea mare ca sa arunce pe piata chiar gunoaie! Are aproape un an si inca merge bine.
Cam toata e facuta din table, talpa de jos e din aluminiu, restul sunt niste tije de ghidaj, lanturi, axe si cam atat. E facuta atat de simplu incat iti vine ideea sa iti faci una singur!
Are un singur neajuns: rola de tragere (la iesire) este acoperita cu un fel de cauciuc. Asta am stricat-o din vina mea. Asa ca dupa ce scandura trece de rola de impingere (aia din spate cu canale zimtate), trebuie ajutata cu mana.
In rest, trai si viata!
Nihil sine Deo.

almasel2011

Citat din: ursulakhe din Noiembrie 11, 2013, 07:24:27 AM
almasel2011  -in poza a doua au un abrict?
ce dumensiune de scandura poti baga pe el?
cat acostat?
motorul este pe perii?

nu stiu daca motorul este pe perii.
cost in jur de 900 ron cu transport cu tot (am luat-o "la oferta", acum apro un an)
scandura de 25 cm. este si varianta de 33 cum
Nihil sine Deo.

nicu68


marius_vfp

ala e pe perii/carbuni , daca maresti poza se vede surubul pe unde se schimba carbunii .

spor .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

almasel2011

Citat din: crisian-nicolae din Noiembrie 12, 2013, 08:31:16 PM
cu 990 roni  dotez tot atelierul de timplarie,momentan produc stupi si ramele cu ajutorul unui circular productie propie care ma costat cam 2 mil vechi cu ceva vreme in urma.

In mesajul unde am pus pozele e si circularul... iesit acu' o saptamana de la meserias din mana... Monstru, frate, nu gluma. Urmatorul proiect e abricht cu grosime home made... Pana una alta, merge si Stern!
Nihil sine Deo.

almasel2011

Citat din: marius_vfp din Noiembrie 13, 2013, 10:29:37 PM
ala e pe perii/carbuni , daca maresti poza se vede surubul pe unde se schimba carbunii .

spor .

Partea "electro" nu-I chiar punctual meu forte! In weekend merg la stupina si o sa verific!
Nihil sine Deo.

almasel2011

Cam asa ceva.
Cost redus si facut la dorinta beneficiarului!
Nihil sine Deo.

marius_vfp

sistemul de ridicare coborare a panzei e foarte util , insa problema e la motorul care trebuia palsat pe ansamblul mobil si nu pe shasiul mesei ,
ce faci daca ai nevoie sa cobori panza sa tai doar 1 cm din material , oare cureaua va mai fi tensionata?
motorul acestui circular e pe inductie , sau cu rotor indus , cele mai bune motoare pentru uz indelungat.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva