vopsea antifon pentru funduri stup

Creat de adrian22078, Ianuarie 28, 2015, 10:17:03 AM

« precedentul - următorul »

adrian22078

am o cutie de vopsea cauciucata si as vrea sa stiu daca a mai incercat cineva pe lemn!as vrea sa dau fundurile.... :bzz:

bio

Ani in urma cind lucram in marina se folosea un tip de vopsea cauciucata pentru a proteja "opera vie" a navei. Stiu din colegii dupa vapor  care au luat sa incerce, sa o foloseasca in scopuri casnice si nu a dat randament--se exfolia..

"operă vie"--- partea care sta in apa a unei nave încărcate, mai precis partea  care se află sub linia de plutire. Este vorba doar de suprafata respectiva .

Adrian depinde si ce tip de vopsea ai..ca am mai inti8lnit termenul de vopsea cauciucata si la vopseaua pentru piscine..... sa se vopseasca la fel tot partea care se afla sub apa.

Daca te gindesti la "antifonarea" stupilor ... ani de zile am tinut stupii iarna in curtea parintilor si prin fata la nici 60 de metrii trece calea ferata pe care trec trenurile din toata tara spre Constanta si tremura geamurile la casa cind trece vreun tren,.... si trec trenuri fara numar.
Cum stupii aveau nevoie de liniste m-am gindit ca trepidatiile ase transmiteau prin sol.....si toti stupii ii asezam pe cauciucuri sperind ca la nivelul familiei dee albine sa nu se mai simt vibratiile respective.

oroles

Eventual daca ai suporti si ai mai multi stupi poti pune bucati de cuciuc sub suport si nu se mai simt trepidatii. O varianta ar mai fi un paravan din cofraje de oua pus in directia din care vine sunetul. Se mareste suprafata absorbanta. Problema e ca la ploaie cartonul se inmoaie.

Daca e vorba despre vopsea Terosol si o dai pe lemn se exfoliaza. E facuta special pentru fier.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

adrian22078

multumesc pt. raspunsuri,vroiam doar pt a prelungi viata fundurilor cand merg in pastoral,acasa am suporti metalici

roi_ag

#4
Foloseste PROXILIN ! Asa arata dupa 3 ani !

xvader

aproape orice vopsea facuta special pentru metal, daca o diluezi mai mult, merge si pe lemn...am un mic atelier de confectii metalice si am mai incercat