Folie

Creat de Viorelalbinaru, Septembrie 27, 2012, 06:18:48 PM

« precedentul - următorul »

Viorelalbinaru

Buna seara/am omare rugaminte  se poate pune folie deasupra ramelor de albine pentru ernare sau numai carton  pentru ca folia tine de cald si nu intra curenti de aer rece va multumesc ?

C@T@LIN

parerile sunt pro sicontra.la unii functioneaza la altii face condens,eu cred ca depinde si de zona,ape curgatoare in apropiere,etc.http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=5504.0;topicseen link cu impachetarea pt iarna.

Viorelalbinaru


dorindafi

Citat din: Viorelalbinaru din Septembrie 27, 2012, 06:18:48 PM
Buna seara/am omare rugaminte  se poate pune folie deasupra ramelor de albine pentru ernare sau numai carton  pentru ca folia tine de cald si nu intra curenti de aer rece va multumesc ?
ei shi tu acuma vi cu asemenea intrebari fara a ne spune daca stupii tai au unul s-au mai multe etaje ori numai parter , daca au pishcina cu anti varoua  :rotfl:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Viorelalbinaru

Scuze nu va suparati sunt incepator  ,nu au mai multe doar un etaj  seara buna ?

Toma Sergiu

Daca ai fund antivaroua sau macar cateva gauri pt aerisire la fund foloseste cu incredere folia iar daca ai fundul plin pune un material din patura  + alte materiale care tin de cald si absoarbe umiditatea sanatate!!!

Viorelalbinaru

Va multumesc= mult pentru /raspuns .sa aveti oiarna frumoasa !!

dorindafi

Citat din: Viorelalbinaru din Septembrie 27, 2012, 09:54:16 PM
Scuze nu va suparati sunt incepator  ,nu au mai multe doar un etaj  seara buna ?
pe acest forum suntem colegi de breasla asha ca aici nimeni nu trebue sa se supere
shi eu am fost incepator shi se intampla ca shi acum sa mai am de invatzat , numai ca atunci cand nu sunt sigur rasfoesc paginile din urma   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Kiwi Bee

Viorel iti recomand sa incerci la unul din stupii tai metoda urmatoare.
Peste rame o folie.
Peste folie un polistiren de 30mm.
Peste polistiren capac.

Sub folie se creaza climat bun(de catre albine tinind cont de etansarea facuta de ele).
Deasupra foliei in mod normal este frig si diferenta asta mare de temperatuta face condensul.
Ca sa nu ajunga frigul la folie(frigul vine de la capac) multi apicultori din NZ pun o coala de polistiren pe toata suprafata cutiei peste folie. Deabia apoi vine capacul. Cei 30mm de polistiren izoleaza foarte bine. Cei care folosesc polistirenul aici in NZ nu se pling de uniditate si mucegai in stup. Si noi avem umiditate aici in NZ nu gluma.
Chiar daca nu ai fund cu plasa(mai recomandat) sa inclini putin stupul in fata(ridici spatele si pui un leatz sa stea inclinat).

Viorelalbinaru

Va multumesc= mult pentru /raspuns ...

Bătrânul

Albinarule !!! Trei degete de carton sau ziare si deasupra folia.  :wink2:

Viorelalbinaru

Buna ziua. Domnule batranul  -se lasa vreo gaura ceva pe deasupra ramelor sa aiba aer iarna la stupi am si 3 gauri de airisire pe fundul stupului va multumesc pentru ajutorul acordat 

parohia27

Dragul meu, te sfatuiesc sa pui folie direct pe rame, nu carton sub folie, cum spunea batranul, ca s-ar putea sa faci mai mult rau decat bine(cartonul retine apa si folia nu-i da voie sa iasa, prin urmare ramane pe albine!!!)
Eu folosesc asa: folie, un podisor din QSB cu chenar din sipci de 2 cm iar intre sipci polistiren, 2,5 cm spatiu gol iar apoi capacul captusit si el cu o foaie de polistiren! Mentionez ca nu am condens, e al 6 an in care folosesc sistemul asta si sunt multumit! Numai bine si sanatate familiilor de albine!

SPYKAL

Citat din: parohia27 din Februarie 11, 2014, 09:31:55 PM
Dragul meu, te sfatuiesc sa pui folie direct pe rame, nu carton sub folie, cum spunea batranul, ca s-ar putea sa faci mai mult rau decat bine(cartonul retine apa si folia nu-i da voie sa iasa, prin urmare ramane pe albine!!!)
Eu folosesc asa: folie, un podisor din QSB cu chenar din sipci de 2 cm iar intre sipci polistiren, 2,5 cm spatiu gol iar apoi capacul captusit si el cu o foaie de polistiren! Mentionez ca nu am condens, e al 6 an in care folosesc sistemul asta si sunt multumit! Numai bine si sanatate familiilor de albine!
Banuiesc ca aerisirea se face prin fundul AV si urdinis!

Naestuparul

 :hi: Am stupi cu soclu antivaroa iar subarele le-am lasat deschise peste iarna cam jumatate. Vazand ca unii recomanda folosirea foliei peste cuib (iernare pe un corp m.e.) am pus si eu la inceputul lui decembrie sub podisor. Pe la jumatatea lui februarie fiind o zi mai calda cu soare din plin, am facut un control prin deschiderea unui stup. Am gasit multa apa sub folie, pe rame si chiar mucegai pe margini astfel a trebuit sa umblu la toti si sa scot folia. Locatia este in jud.Giurgiu intre valea Argesului la cca.1 km. spre nord si zona unor lacuri, spre sud la cca.5 km.