Legea 145/2014 privind stabilirea unor masuri de reglementare apietei produselor

Creat de viorel55, Decembrie 23, 2014, 10:42:00 AM

« precedentul - următorul »

PACO


teoalbina

Citat din: filip din Februarie 13, 2015, 08:37:44 PM
Pentru orasele,comunele,satele,in care nu exista piete publice ce rost are CERTIFICATUL de PRODUCATOR? Pentru ce sa il obtin daca nu mi se ofera un loc unde sa vand?...
Cred ca va fi necesar pentru a putea transporta produsele agricole proprii de la locul de recoltare la cel de depozitare, cum prevede Legea 145/2014, cap III, art 11 alin 4 unde se mentioneaza ca: "În acest caz, producătorii agricoli trebuie să deţină documentul de identitate şi atestatul de producător".


ionel07196555

Citat din: teoalbina din Februarie 20, 2015, 08:21:22 PM
Citat din: filip din Februarie 13, 2015, 08:37:44 PM
Pentru orasele,comunele,satele,in care nu exista piete publice ce rost are CERTIFICATUL de PRODUCATOR? Pentru ce sa il obtin daca nu mi se ofera un loc unde sa vand?...
Cred ca va fi necesar pentru a putea transporta produsele agricole proprii de la locul de recoltare la cel de depozitare, cum prevede Legea 145/2014, cap III, art 11 alin 4 unde se mentioneaza ca: "În acest caz, producătorii agricoli trebuie să deţină documentul de identitate şi atestatul de producător".
Corect
Si daca am doar caturi cu miere sa estrag acasa ?

viorel55

Citat din: viorel55 din Februarie 13, 2015, 08:30:18 PM
Ce parere aveti de asta:

Art. 4. - (1) Atestatul de producator se elibereaza de catre primar in termen de 5 zile lucratoare de la data solicitarii, cu avizul consultativ al structurilor asociative profesionale/patronale/sindicale din agricultura, dupa caz, constituite potrivit legii si organizate la nivel local si judetean, care se inregistreaza la primariile comunelor, oraselor, municipiilor sau ale sectoarelor municipiului Bucuresti si care nominalizeaza cel putin un reprezentant in acest scop
(2) Pentru autoritatile administratiei publice locale la care nu s-a inregistrat nicio structura asociativa prevazuta la alin. (1), prevederile art. 3 alin. (4) si (5) se duc la indeplinire de catre o entitate teritoriala din subordine sau in coordonare, stabilita in conditiile legii, in acest scop, de catre Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale sau de catre consiliul judetean/Consiliul General al Municipiului Bucuresti, dupa caz
(3) In vederea inregistrarii, structurile asociative profesionale/patronale/sindicale din agricultura depun la primariile la care solicita inregistrarea urmatoarele documente:
a) certificatul de identificare fiscala;
b) hotararea judecatoreasca definitiva de constituire;
c) statutul, care sa prevada exercitarea de atributii privind furnizarea de servicii de consultanta, informarea si certificarea calitatii de producator a fermierilor;
d) situatiile financiare anuale pentru exercitiul financiar anterior inregistrarii prevazute la alin. (1), depuse/transmise la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice, cu exceptia structurilor asociative constituite in cursul anului in care se solicita inregistrarea la primarie;
e) documentul care atesta afilierea la o organizatie/federatie/confederatie reprezentativa la nivel national, dupa caz

PS  Incepe sa se aplice noua lege, astfel ca atestatul de producator se elibereaza numai daca solicitantul are avizul unei forme asociative..
Forma asociativa trebuie sa aiba in statut "exercitarea de atributii privind furnizarea de servicii de consultanta, informarea si certificarea calitatii de producator a fermierilor"


Atentie si la lit. e) forma asociativa care nu va fi afiliata la o federatie/confederatie REPREZENTATIVA  LA NIVEL NATIONAL.....

apisrom


bucovineanu

Daca am inteles bine pentru trimestrul intai s-a eliberat vechiul carnet de producator, urmand ca din trimestrul urmator sa se elibereze carnetul de comercializare.

Alutus

Ce trebuie sa intelegem din art 16 litera f? Chiar daca vindem din casa, suntem obligati sa avem acele documente? Certificat de producator s. a.?
Sa nu uiti Darie!