Ati folosit faguri de la combinatul apicol ?

Creat de dragos2006, Noiembrie 13, 2010, 09:46:01 PM

« precedentul - următorul »

balasbebe

Citat din: jonny_it din Februarie 02, 2012, 09:46:37 AM
Citat din: balasbebe din Februarie 02, 2012, 08:18:21 AM
Daca as fi miscat stupii as fi inteles cauza. In 2010-11 am insarmat numai ramele cu 5 randuri orizontal

Permiteti-mi sa va dau un sfat legat de insarmarea ramelor.
Nu mai folositi capse pentru sarma daca doriti sa nu se mai taie fagurele si nu intindeti la maxim sarma; cum asa? .. chiar daca sarma este fixa la capete daca ea este intinsa foarte bine tinde sa se miste prin capse. Daca nu este intinsa bine fagurele are o oarecare elasticitate si la extractie, transport,etc se misca putin fara sa se taie.
Eu nu folosesc de ceva timp capse, adica las sarma sa intre in lemn, nu am mai avut rame rupte la extractie sau la transport.

Revin cu un desen  :)

:hi:
Nu am inventat eu capsele. Toate ramele au capse si sarme intinse cu aparatul de insarmat. Nu sunt singurul. Ies din tara tiruri cu astfel de rame.
Daca ar fi asa ar trebui toate sa se prabuseasca, nu doar cateva zeci din sute. A da cu presupusu este simplu, dar noi trebuie sa rezolvam aceasta problema. Fenomenul exista si vin targurile care mai de care cu oferte generoase.

Daca ai folosi acel zigrinator ai vedea cum sarma nu mai este rigida, este practic un resort. Colegul din Serbia, acum vrea sa introduca la toate ramele capse, dar el i-si toarna fagurii si nu se mai gandeste la speculanti.

jonny_it

Citat din: balasbebe din Februarie 02, 2012, 02:56:08 PM
Nu am inventat eu capsele. Toate ramele au capse si sarme intinse cu aparatul de insarmat. Nu sunt singurul. Ies din tara tiruri cu astfel de rame.
Daca ar fi asa ar trebui toate sa se prabuseasca, nu doar cateva zeci din sute. A da cu presupusu este simplu, dar noi trebuie sa rezolvam aceasta problema. Fenomenul exista si vin targurile care mai de care cu oferte generoase.

Daca ai folosi acel zigrinator ai vedea cum sarma nu mai este rigida, este practic un resort. Colegul din Serbia, acum vrea sa introduca la toate ramele capse, dar el i-si toarna fagurii si nu se mai gandeste la speculanti.

Nu am dat cu presupusul deloc. Si eu am constatat ca unde am avut capse sau unde sarmele au fost foarte intinse au sarit de multe ori fagurii chiar si inainte sa ii pun in stup(transport pe drumuri de tara .. ). Nu se taie toti, doar cativa, asa cum spuneati si dvs cu cateva randuri mai sus.
Din cauza padurii nu vedeti copacii.

balasbebe

Pun 5 rame, fac un roi si din 5 rame fara sa le misc, fara sa le storc gasesc o rama sau doua prabusita.Eu nu cred ca stand o rama plina de albine si miere sa intre in vibratie de la ventilatie, si sa o gasesc prabusita. Lasa padurea  si incearca sa gasesti o explicatie. Si sa nu uit, nu se prabusesc cele de pe margine pline cu miere si pastura, le gasesc pe cele cu coroane si puiet capacit.

D006

Exceptand bostinarii....nu am avut probleme cu fagurii artificiali.Aceeasi  Marie  cu alt .... pret. Il prefer  pe Rascanu .Imi face faguri din ceara mea....la dimensiunea visata peste  noapte   :beer:

orbanstefan64

hai sa nu mai luam algocalmin cind ne doare pciorul in care o intrat un cui ...tre sa scoatem cuiul ...??????

jonny_it

Citat din: balasbebe din Februarie 02, 2012, 04:59:07 PM
Pun 5 rame, fac un roi si din 5 rame fara sa le misc, fara sa le storc gasesc o rama sau doua prabusita.Eu nu cred ca stand o rama plina de albine si miere sa intre in vibratie de la ventilatie, si sa o gasesc prabusita. Lasa padurea  si incearca sa gasesti o explicatie. Si sa nu uit, nu se prabusesc cele de pe margine pline cu miere si pastura, le gasesc pe cele cu coroane si puiet capacit.

Se mai intampla sa roada albinele fagurele artificial daca sarmele taie fagurele .. dar daca bagati rame deja cladite nu este cazul.

Atunci probabil "ceara" este vinovatul.
Au aparut de 1 an si ceva faguri care arata ca cei din ceara doar ca sunt realizati dintr-un extras din ceva planta tehnica ... un prieten a folosit(revin cu detalii).

balasbebe

Eu am cumparat asa zisi faguri BIO, de la d-l Mates din Blaj. Erau foarte frumosi, o culoare perfecta. Am fost atentionat ca nu sunt din ceara de albine. D-l Camarasanu mi-a confirmat ca nu ar fi ceara naturala de albine. Cred ca au trecut cam 5 ani, si i-am folosit pe rand la ramele de caturi, nu i-am pus in cuiburi. De 2 ani am pus la ramele miniplus. Poate va aduceti aminte cei care ati umblat pe la targul de la Faget de acesti faguri. Nici un fagure nu s-a prabusit in stup, desi erau dolofani, si in plus rama este de 45 cm, nu de 37 mm.

Jonny, nu stiu daca eu te-am convins, dar macar mi-ai dat putina dreptate.

Ieri m-am gandit in continuare la acest fenomen de prabusire a fagurelui artificial sau cladit in stup. Poate sarma este de vina. Eu folosesc doar sarma de inox. Pentru a lipi este necesara o tensiune de lucru de 24 de volti in loc de 12 volti. Poate in zona de contact temperatura de lipire este mai mare si prajeste ceara. Daca ar fi doar ceara CURATA  nu s-ar intampla nimic. Poate amestecul format sa se separe si sa apara o portiune mai subtire, invizibila ochiului. Doar asa pot eu explica prabusirea doar la o parte din fagurii pusi la cladit.
Mentionez ca este doar o presupunere neavizata, si astept din acest punct de vedere sa fiu contrazis.

D006

  Eu am o regula : nu cumpar faguri artificiali de la targurile apicole .

Obombo

Citat din: balasbebe din Februarie 04, 2012, 07:36:50 AM
Poate sarma este de vina. Eu folosesc doar sarma de inox. Pentru a lipi este necesara o tensiune de lucru de 24 de volti in loc de 12 volti. Poate in zona de contact temperatura de lipire este mai mare si prajeste ceara. Daca ar fi doar ceara CURATA  nu s-ar intampla nimic. Poate amestecul format sa se separe si sa apara o portiune mai subtire, invizibila ochiului. Doar asa pot eu explica prabusirea doar la o parte din fagurii pusi la cladit.
Nu este de vina sarma sau tensiunea. Si eu folosesc 24V pentru sarma de inox dar timpul in care inta in ceara este cam acelasi ca la sarma zincata incalzita cu 12V. Deci temperatura este aceeasi si tocmai de asta e nevoie de 24V ca daca nu stai si dormi langa ea pana se incalzeste.
In schim ideea cu punctul de topire diferit mi se pare buna si cred ca s-ar putea sa fie asta explicatia. Eu folosesc 6 sarme verticale ondulate dar nu am avut niciodata probleme, nici macar la transpor si dupa cum am mai scris, nici nu am auzit pe nimeni sa fi avut. E drept ca pe aici parafina in ceara e doar o amintire.

pharaonu75

Citat din: Obombo din Februarie 05, 2012, 12:37:51 AM
... E drept ca pe aici parafina in ceara e doar o amintire.

Iar la noi, unii faguri prezinta urme vagi de ceara in parafina:yahoo_cry: :yahoo_cry:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

balasbebe

Iar cei care se prabusesc prezinta urme vagi de ceara. Trebuie sa fie o explicatie doar concurenta poate sa fie de vina.

stefan1

  Fagurii cu mai multa parafina, nu mai vorbesc de alti inlocuitori, sunt mai greu luati in crestere de albine. Deea eu spuneam, dupa cum au fost de repede crescuti, ca cei de la Rascanu au fost OK si in ce priveste compozitia. E drept ca fiecare lot se face din alta ceara, fiecare cu puritatea ei. In plus am aflat de aici ca si alti ies pe piata cu faguri doar cu numele de "Apisrom".
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Februarie 04, 2012, 09:57:38 AM
  Eu am o regula : nu cumpar faguri artificiali de la targurile apicole .
eu am cumparat si au fost buni
am cumparat ceva timp in urma de la aca si daca va vine sa credeti, albinele au construit fagure paralel cu foita pusa de mine...
comentarii?... explicatii?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

bee_lover

Nu intotdeauna fagurii de la aca sunt de la combinat.

Lammert Vlad

In Dej faguri de la Apicola sunt de la S.C. ROMHUBNER S.R.L. din Oradea : sunt buni dar sunt foarte scumpi 48 RON Kg.
Avem noroc ca ii zona mai sunt 3 firme care produc faguri si la un pret convenabil 30-35 RON