Cladirea ramelor de catre albine

Creat de cocobeny, Iunie 22, 2011, 09:57:16 PM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: orbanstefan64 din August 06, 2011, 11:32:34 PM
nu :nono: :nono: .
fanica.... nu, nu, ... am inteles.
dar de ce?
le bag pe stimulare ca sa nu manance din rezerve
nici asa?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

orbanstefan64

mi o luat o mihai inainte  :hi: :hi: cu stimulari vei gasi sub hranitoare citeva limbi construite sau chiar faguri mai mari si umplute partial cu miere

apiservis

cind e cules albinele cladesc singure pe orce daca le ajuti cu o rama de puiet gata de ecluzionare e si mai bine

Mihai Sergiu


Sunt incepator si vreau sa va intreb mai multe lucruri legate de faguri:
   -am vazut un video al domnului prof Ursu si el zicea ca poate capta  ca albinele sa creasca celule de trantori pe rama claditoare acuma va intreb la un stup vertical cum facem ca albine ca creasca faguri cu celule normale?
   -cand creste acele celule de trantori?
   -prin aprilie se poate sparge cuibul prin introducere de faguri claditi, daca n-am asa ceva pot introduce fagure artificial?
   -sambata am inceput sa stimulez roii cu cate 250 ml de sirop 1:1 azi cand m-am uitat l-au tras tot mai putin o familie si toti au inceput sa cladeasca pe hranitor faguri mai inchisi la culoare se poate bloca cuibul? albinele aduc intruna polen
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

adriann

daca le dai f.f.f. mult sirop pot ajunge la blocarea cuibului oricand.
CU polen f. slabe sanse acum cand abia incepe sa apara polenul in natura si ele sunt in expansiune.
E normal sa inceapa sa contruiasca faguri incepand de acum....baga-le un fagure artificial eventual in fata hranitorului.
Dupa jumatatea lui aprilie poti sa incerci sa spargi cuibul cu 1-2 faguri, dupa ce incep sa infloreasca pomii.
Fagurii claditi in timpul pomilor fructiferi sunt cei mai frumosi se spune.

Mihai Sergiu

 pai dau 250 de ml sirop/fam cu protofil la 4 zile si nici nu as vrea sa largesc cuibul prea tare
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

cocobeny

Se poate pune foite la cladit daca au inflorit pomii, unde  si cate se pot pune?
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

Obombo

In functie de puterea familiei, un fagure artificial dupa ultima rama cu puiet.

Bătrânul

Citat din: Obombo din Aprilie 26, 2012, 12:12:22 AM
In functie de puterea familiei, un fagure artificial dupa ultima rama cu puiet.
La vara fac o excursie prin italia, ma primesti sa-ti vad stupina ???? All inclusiv ? Cite zile ?  :uimit: :uimit:

Obombo

Citat din: Bătrânul din Aprilie 26, 2012, 02:49:05 PMAll inclusiv ? Cite zile ?  :uimit: :uimit:
Cate poti sa rabzi  :rotfl:.
Cand vrei, esti binevenit.

Mihai Sergiu

 
am bagat fagure la cladit si in partea de jos am observat ca au construit celule de trantori :(( unde am gresit ?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Obombo

Nicaieri, e primavara si albinele au chef de roit. Se vede ca nu aveau suficiente celule de tantori.

Mihai Sergiu

sincer din toamna am lasat cele mai bune rame cu celule numai de albina lucratoare credeam ca fac bine pentru a nu avea trantori si a impiedica roitul dar vad ca imi dau peste nas
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Porfy66

Folosesti rama oarba? Prin folosirea ramei oarbe se reduce riscu ca ramele bagate la cladit sa fie crescute si cu celule de trantori.  :hi: :hi: :hi:

Mihai Sergiu

Citat din: Porfy66 din Aprilie 27, 2012, 06:17:23 AM
Folosesti rama oarba? Prin folosirea ramei oarbe se reduce riscu ca ramele bagate la cladit sa fie crescute si cu celule de trantori.  :hi: :hi: :hi:
Am zis sa nu o bag pentru a nu largi cuibul prea tare si sa nu raceasca puietul. trebuia folosita in cuib? cam de pe cand?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!