Oglinda stupului

Creat de dragos2006, Martie 02, 2008, 05:34:04 PM

« precedentul - următorul »

D006

Personal definesc ,,oglinda stupului''suprafata de 1 m.patrat de sol aflata in fata cat si sub stup la care se adauga urdinisul,scindura de zbor si peretele din fata al stupului.Cei care stiu sa citeasca aceasta oglinda economisesc timp si evita deranjul albinelor[sal.Florin]. Singur nu voi reusi sa arat totul asa ca va rog sa postati tot ce considerati ca apare deosebit si normal in aceste portiuni.Pt.inceput voi arata cum se recunoaste o fam. de albine fara regina la iesirea din iarna ,fara sa deschidem stupii.                           Albinele cerceteaza toata partea din fata a stupului de parca ar fi pierdut ceva.De cateva ori am  avut surpriza ca stupul controlat sa fie OK,dar verificand vecinii unul sa nu aibe regina.

D006

Alta.

bee_lover

mie mi-a spus cineva ca familia care nu aduce polen e fara matca.Pe cat e de adevarat?

viorel_v2000

Citat din: bee_lovermie mi-a spus cineva ca familia care nu aduce polen e fara matca.Pe cat e de adevarat?
Nu cred ca este valabil.
Ieri, la o familie besmetica am vazut albine cu polen pe picioruse.
Poate aduc in cantitati mai mici dar de adus se pare ca mai aduc.
VV

D006

Corect.Singura conditie sa nu fie regina trantorita ori familia bezmetica.

filip

Cineva cunoscut era foarte ingrijorat ca in fata stupului e multa ceara marunta scoasa afara.E ceva normal ,albinele fac loc reginei sa depuna oua sau descapacesc fagurii de miere .Reasezand mierea aproape de puiet sa o aiba la indemana pentru zilele friguroase.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Si asa este in regula la inceputul primaverii.

PricopArthur

O familie besmetica este o familie in care se depun oua, se creste puiet, si prin urmare este nevoie de polen.
Zilele acestea, am trecut in fuga prin stupi, si le-am ajutat sa adune rosatura de ceara de pe fundul stupilor. Sub ea se poate ascunde cate o larva de gaselnita.
In fata stupului albina arunca tot ce nu ii ami este de trebuinta. Spre exemplu, daca in fata stupului vom gasi albine mucegaite, inseamna ca in lada e mucegai, probabil datorita ventilatiei insuficiente.
Oglinda unui stup, inainte de revizia sumara.
Miere multă şi inimă curată!

viorel_v2000

Citat din: PricopArthurO familie besmetica este o familie in care se depun oua, se creste puiet, si prin urmare este nevoie de polen.

Tot asa si la o familie la care din greseala am omorat matca azi, sa zicem, cel putin 9 zile au nevoie de polen sa creasca puietul necapacit.
Si atunci ramane intrebarea: O familie fara matca mai aduce polen?
Se pare ca tot timpul au motiv "sa aduca".
VV

bucovineanu

O familie de albine nu aduce polen sau aduce foarte putin atunci cand nu are puiet in stare de larve. Acest lucru se petrece in urmatoarele situatii:
- a pierdut regina cu mai mult de 10 zile in urma si ca urmare are numai puiet capacit, sau nu are defel puiet dar inca nu este bezmetica (inca nu au inceput sa oua albinele).
-are regina tanara care inca nu s-a imperecheat.
-ne aflam la sfarsitul sezonului activ si regina a incetat sa oua de cel putin 10 zile.
Trebuie sa ne sesizam daca la o examinare atenta a zborului, toate celelalte familii aduc polen si respectiva familie nu.

D006

Familie distrusa in totalitate de ciocanitori.Totodata se vad urmele furtisagului[bucatele mici de ceara lipitepe lemnul urdinisului].

D006

Alta.

bee_lover

Albinele au supravietuit? Foarte instructive aceste poze cu explicatiile. Va multumim.Va mai asteptam cu altele daca e posibil.

D006

NU.Am pierdut 3 fam de albine din cauza ciocanitorilor .Nu am mai gasit nici macar 1 albina moarta in stupii respectivi[te pui cu doctorul padurii?]

PricopArthur

Citat din: teinegru64NU.Am pierdut 3 fam de albine din cauza ciocanitorilor .Nu am mai gasit nici macar 1 albina moarta in stupii respectivi[te pui cu doctorul padurii?]
Nu am vazut niciodata asa ceva. E demoralizant.
Impotriva ciocanitorilor albinele nu se pot apara? Actiunea s-a petrecut in timpul sezonului activ?
Miere multă şi inimă curată!