MAPE 48

Creat de mape 48-petru manea, Noiembrie 21, 2010, 10:11:00 AM

« precedentul - următorul »

relutu

Felicitari,eu am pierdut si sansa asta,ceata burnita.Asta e facem caca in stup.

bismark

     Frumos, ai controlat si in cuib sa vezi cit puiet ai?.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

Batea vantul prea tare si nu am verificat , in schimb am simtit caldura deasupra cuibului la multi din stupi

mape 48-petru manea

Azi au zburat ca nebunele ( Eugene imi pare rau pentru tine )

G. Iulian

Foarte frumos. Deci nea Petrica nici o problema sa iasa la zbor cu catul sub cuib. Si la mine au iesit ieri mai timid, dar azi si maine speram sa iasa la un zbor complet de curatire. Am turtele proteice pregatite.

MirceaCalin

Citat din: G. Iulian din Februarie 23, 2017, 06:05:59 AM
... Am turtele proteice pregatite.

Făcute sau cumpărate ?

mape 48-petru manea

Da Iulian ,ai avut dreptate ---cel mai mare avantaj totus este ca nu trebuie sa mai car caturile cu rame in porumbar
Acum dupa zborul facut chiar si roiurile mai slabute .pot linistit sa incep cu proteina : reteta Calmus

G. Iulian

Citat din: MirceaCalin din Februarie 23, 2017, 07:32:07 AM
Citat din: G. Iulian din Februarie 23, 2017, 06:05:59 AM
... Am turtele proteice pregatite.

Făcute sau cumpărate ?
Facute de mine. Turte proteice nu cumpar.

MirceaCalin

Dă-ne o reţetă dacă nu-i secret !
:D

G. Iulian

Nu e secret, e o reteta dupa Hristea: la 30 kg miere ( sau miere + sirop 2/1 ), pun 4 kg faina soia, 3 kg drojdie de bere, 3 kg lapte praf si 7 kg polen crud. La care mai adaug apicomplex si protofil, de anul acesta am pus si nozevit. Ultimile trei nu sunt dupa Hristea. Eu sunt multumit de reteta dar si deschis la a folosi ceva mai bun.

MirceaCalin

 :thanks:

PS: Scuze dom'Petru pentru... "poluarea" topicului personal !

mape 48-petru manea

Nu este nici o poluare ,dimpotriva adica ma bucur ca sunt colegi de forum fara secrete  :hi:

G. Iulian

Nea Petrica eu am mai spus, de ce sunt sigur impartasesc cu placere cunostintele ce le am, dar nu sunt genul sa imi dau cu parerea in necunostinta de cauza, sa mai sfatuiesc si rau pe alti colegi si eu mai am multe de invatat. Apropo; Marin Lelea la vremea asta ar face un tratament pentru varoa  :nod:  :hi:  :hi:  :hi:

mape 48-petru manea

Marin este bun apicultor---Daca tratamentele din toamna consideri ca nu au fost eficiente si temperatura permite poti face--- si daca la ultimul tratament au cazut mai mult de 10-15 varooa
La mine dupa ultimul tratament cu AO au cazut 1-2 sau nici unu---deci nu are rost sa stresez albinele
Am facut si tratament cu scabatox prin august +3 tratamente cu varachet in sep.-oct
Primavara trecuta am facut un test la 20 fam  cu VF si nu a cazut nimic
Tratement cu VF mai fac in timpul verii la cele fara puiet capacit ex.roiuri naturale ,roiuri artificiale chiar si la nuclee de inperechere dupa ce matca s-a fecundat

mape 48-petru manea

Polendin natura nu este deocamdata ,asa cale-am dat eu