MAPE 48

Creat de mape 48-petru manea, Noiembrie 21, 2010, 10:11:00 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Eu anul acesta am facut reteta lui nea Marin. Am folosit zahar pudra si am fiert compozitia. Desi nu aveau cristale mari mi-au mai scos din ele pe urdinis. Am mai gasit cristale si prin celule. In acest caz nu cred ca putem vorbi de stimulare. La Apifonda, am observat anul acesta bucati uscate, tari. Cel mai probabil din cauza caldurii s-a uscat.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Multa sanatate Petrica. Apifonda e intradevar un fel de serbet care nu are deloc cristale. Dar de ce sa ne batem capul cu tot felul de turte cand se poate folosi foarte bine stimularea cu sirop? Spun asta deoarece se stie ca albinele consuma hrana lichida nu solida. Ori pentru a dizolva turtele albinele se uzeaza mai mult decat pentru a inverti siropul.

mape 48-petru manea

Apifonda se usuca la fam. cu populatie mica ---la cele cu populatie multa nu apuca sa se usuce ---o care in celule  sub forma lichida ---stimularea inseamna sa le dam de lucru chiar si descapacirea coroanelor inseamna stimulare
Sa nu uitam ca si inversarea ramelor de langa puiet si zgarirea lor este stimulare

mape 48-petru manea

Citat din: bucovineanu din Martie 06, 2016, 04:41:09 PM
Multa sanatate Petrica. Apifonda e intradevar un fel de serbet care nu are deloc cristale. Dar de ce sa ne batem capul cu tot felul de turte cand se poate folosi foarte bine stimularea cu sirop? Spun asta deoarece se stie ca albinele consuma hrana lichida nu solida. Ori pentru a dizolva turtele albinele se uzeaza mai mult decat pentru a inverti siropul.

Din nou ai dreptate (ca deobicei )---ieri am inceput stimularea cu sirop--- am terminat cu turtele ---am folosit turte cand a fost mai frig si intradevar cum spuneai undeva  , efectul a fost cam mic la fam.slabe

tinumaftei

Citat din: mape 48-petru manea din Martie 06, 2016, 04:50:07 PM
Citat din: bucovineanu din Martie 06, 2016, 04:41:09 PM
Multa sanatate Petrica. Apifonda e intradevar un fel de serbet care nu are deloc cristale. Dar de ce sa ne batem capul cu tot felul de turte cand se poate folosi foarte bine stimularea cu sirop? Spun asta deoarece se stie ca albinele consuma hrana lichida nu solida. Ori pentru a dizolva turtele albinele se uzeaza mai mult decat pentru a inverti siropul.

Din nou ai dreptate (ca deobicei )---ieri am inceput stimularea cu sirop--- am terminat cu turtele ---am folosit turte cand a fost mai frig si intradevar cum spuneai undeva  , efectul a fost cam mic la fam.slabe
Apifonda este cea mai buna pentru ca are mai mult lichid in compozitie, dar nu se pune mai mult de 300-500 de grame pentru ca altfel se poate usca.
Daca albinele au reinceput zborurile macar un zbor pe saptamana se poate da lejer sirop. 1-1,5 la 1 apa.

cipik

Daca are populatie un kg il baga in rame in 5-6 zile. Eu am pus sambata trecuta si azi nici urma de Apifonda.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

tinumaftei

Citat din: cipik din Martie 06, 2016, 11:07:32 PM
Daca are populatie un kg il baga in rame in 5-6 zile. Eu am pus sambata trecuta si azi nici urma de Apifonda.
Daca stupul are suficienta miere, nu trage turta foarte repede. De asemeni, nu o trage repede daca nu are umiditate, pentru ca albina nu duce in celula decat lichid 100%.
Pentru mine turta (apifonda) nu reprezinta decat o eventuala solutie de avarie in cazul in care vreunul ar ramane fara hrana (cuib izolat de hrana). In nici un caz turta nu este o stimulare. Siropul este stimulare. Seamana cu nectarul.

mape 48-petru manea

Azi a inceput sa infloreasca caisul ---se anunta 2 nopti cu ceva minus ---pacat

mape 48-petru manea

+

happy

Ce frumos este cand straluceste soarele chiar daca este cam frig.Se cam duce productia de caise...Ramanem cu prune,mere,pere,zmeura,mure,coacaze.Abia astept.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

mape 48-petru manea

Atac la zambila

oroles

Anul trecut au adus la magazinul satesc zambile in ambalaj. Era cu o zi sau doua inainte de 8 martie. Albinele mele au descoperit repede sursa. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorinma

oroles, din curiozitate ce rasa de albine ai?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

MirceaCalin

Citat din: mape 48-petru manea din Martie 16, 2016, 04:57:10 PM
Atac la zambila

De 8 martie o tânără florăreasă vindea la măsuţă flori de primăvară (inclusiv zambile) într-o staţie de transport în comun într-un cartier plin de blocuri şi biata era cam speriată de albinele care-i vizitau de zor florile expuse !