MAPE 48

Creat de mape 48-petru manea, Noiembrie 21, 2010, 10:11:00 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Am mai experimentat ceva = 5 kg apifonda topita---am lasato sa se raceasca --cand a ajuns la 45-50 * am adaugat 600 g de polen uscat (multumesc Bio ) si a iesit o turta proteica ---nu stiu procentul de PB din polen
Cineva amabil sa calculeze PB din din turta ---si iata ce a iesit

mosunick

Genial! Care zice ma ca nu se mai poate inventa ceva in vremurile noastre???!!! Ca-l halesc  :rotfl: :rotfl: :rotfl:
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Vyktor

Pai daca polenul contine cam 25% proteina bruta , amestecul  pe care l-ai facut are un continut de cca 3% , ceea ce mi se pare cam putin ?

mape 48-petru manea

Citat din: mosunick din Februarie 21, 2016, 10:34:20 AM
Genial! Care zice ma ca nu se mai poate inventa ceva in vremurile noastre???!!! Ca-l halesc  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Am sesizat ironia (si nu ma supar  :nono:)
Am folosit si eu materiile din dotare ---

mape 48-petru manea

Citat din: Vyktor din Februarie 21, 2016, 10:43:18 AM
Pai daca polenul contine cam 25% proteina bruta , amestecul  pe care l-ai facut are un continut de cca 3% , ceea ce mi se pare cam putin ?
in aceasta reteta de 5 kg de apifonda se poate adauga 1,5 kg de polen uscat dar si ceva miere urmeaza sa testez in continuare

Eugen B

polenul e mult mai de calitate decat prafurile alea, are in plus vitamine, etc. Daca pui si ceva protofil si putina miere si ceva zahar pudra cred ca vei face ceva turte f bune.
Si eu am facut ceva turte, defapt un fel de pasta, si a mers f bine

mosunick

Citat din: mape 48-petru manea din Februarie 21, 2016, 10:44:35 AM
Citat din: mosunick din Februarie 21, 2016, 10:34:20 AM
Genial! Care zice ma ca nu se mai poate inventa ceva in vremurile noastre???!!! Ca-l halesc  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Am sesizat ironia (si nu ma supar  :nono:)
Am folosit si eu materiile din dotare ---
M-ai interpretat gresit!!! Eu am scris exact ce am gandit si fara ironie!!! Nu fac parte din aia care ii ironizeaza pe altii. Eventual pe mine insumi...
Sorry pt orice neintelegere!!!
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

mape 48-petru manea

Citat din: mosunick din Februarie 23, 2016, 10:42:53 AM
Citat din: mape 48-petru manea din Februarie 21, 2016, 10:44:35 AM
Citat din: mosunick din Februarie 21, 2016, 10:34:20 AM
Genial! Care zice ma ca nu se mai poate inventa ceva in vremurile noastre???!!! Ca-l halesc  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Am sesizat ironia (si nu ma supar  :nono:)
Am folosit si eu materiile din dotare ---
M-ai interpretat gresit!!! Eu am scris exact ce am gandit si fara ironie!!! Nu fac parte din aia care ii ironizeaza pe altii. Eventual pe mine insumi...
Sorry pt orice neintelegere!!!
Sanatate!



:ok: :hi:

mape 48-petru manea

Toate roiurile facute anul trecut sunt bine si au turat motoarele pe 2-3 rame puiet---populatie mai numeroasa decat anul trecut in primavara (iarna blanda )---am inceput si stimularea cu sirop,dar si cu candy+retata lui Calmus

MARIUS_bc

Arata foarte bine roiul ....va ajuta mult vremea ....eu nu am indraznit sa pun altceva decat miere cristalizata si turta home made cu lapte praf si drojdie ....abia s-au atins de ele

ionel07196555

Citat din: mape 48-petru manea din Martie 05, 2016, 07:19:01 PM
Toate roiurile facute anul trecut sunt bine si au turat motoarele pe 2-3 rame puiet---populatie mai numeroasa decat anul trecut in primavara (iarna blanda )---am inceput si stimularea cu sirop,dar si cu candy+retata lui Calmus
Daca da rezultate cu acea pasta facetiva din timp canale cum se vede la una din rame si deranju va fi mai mic pentru albine ,mai merge si putin sirop cu startovit sau clorura de cobalt si pentru nosema ceva varsat la momentu potrivit [ cit mai timpuriu ],alte ciaiuri si boli preventiv

costelgeorgel

Citat din: mape 48-petru manea din Februarie 16, 2016, 08:12:54 AM
Este clar ca nu au consumato---au carato in cuib---aici intervine si insusirile familiei ,unele o cara repede altele mai incet si mai depinde si de puterea familiai
Am pus si eu preventiv la inceputul lui februarie cate jumatate de turta apifonda  si ieri am constatat ca unii au tras toata turta dar am gasit-o depusa in rame altii doar partial in rame . La cata miere este pe rame turta nu era necesara. De aceea nu prea inteleg apicultorii care baga turte la greu dar UITA sa lase miere suficienta din toamna.

mape 48-petru manea

Turta se pune pentru stimulare nu pentru completare ---indiferent cata miere ai in cuib

bucovineanu

Turta ar avea orice eficienta in iernile grele, cu temperaturi scazute, cand albinele au deja puiet, termina mancarea de pe ramele cu puiet si nu se pot deplasa dupa mancare pe ramele alaturate din cauza frigului. Altfel sunt bani aruncati. Mai devreme sau mai tarziu va fi gasita pe fundul stupilor sau in iarba in fata lor.

mape 48-petru manea

Sa traiesti Vasile !---in parte ai dreptate --cand faceam turte din miere cu zahar macinat de mine (zaharul nu era pudra ) albinele mancau mierea ,iar o mare parte din zahar -granulele mai mari le gaseam pe la urdinis
Din turta de apifonda nu arunca nimic ---din candy gasesc pe subar f.putin ---ce este pus in pungi nu se pierde nimic ---ce am scris este testat de mine  :hi: