MAPE 48

Creat de mape 48-petru manea, Noiembrie 21, 2010, 10:11:00 AM

« precedentul - următorul »

Vyktor

Si eu care credeam ca ai avut cules....la zapada  :) :hi:

cipik

Sau flori de gheata.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

polen de alun

mape 48-petru manea

inlocuitori : lapte praf,faina de soia si drojdie in parti egale


albinasebes

mai dau si eu asa dar unele se mai ineaca in faina si mor acolo
incerc anul asta sa dau un strat mai subtire
maine imi vine faina de soia
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Dan Pașca

 :) cu tava hranim si albinele vecinilor,  corect ar fi sa se prezinte cu borcanu de miere la salcam :)  :)     Eu iam zis unui vecin....

dorindafi

Citat din: Dan Pașca din Februarie 15, 2016, 07:41:25 AM
:) cu tava hranim si albinele vecinilor,  corect ar fi sa se prezinte cu borcanu de miere la salcam :)  :)     Eu iam zis unui vecin....
si vecinul a spus : anul asta lasa polenul in rame nu in colector   :rotfl:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

albinasebes

am dat si eu astazi la tava faina de soia si lapte praf degresat
s-a facut o agitatie ca nu puteai sa stai intre ele
se anunta doua zile destul de calde, asa ca voi profita si le voi alimenta la tava, macar sa duca cateva kg  si tot e ceva
cat va ajuta de mult, nu stiu, dar sigur ajuta
pun si eu o intrebare: cat consuma in februarie, ca am dat de o saptamana 1 kg de turta la fiecare si unii au terminat-o
cred ca au carat-o in rame fiind cald
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

dorindafi

doua variante :
1- fiind cald au carato in rame = cum ai spus
2-daca n-au mincare au halito si atunci e bai
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

albinasebes

voi deschide 2-3 sa vad cum stau
oricum vreau sa le dau proteice saptamana viitoare, sau mai repede daca reusesc sa le fac
imi vine maine faina de soia si apoi trecem la turte
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

albinasebes

totusi nu e cam mult sa consume 1 kg intr-o saptamana?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

mape 48-petru manea

Este clar ca nu au consumato---au carato in cuib---aici intervine si insusirile familiei ,unele o cara repede altele mai incet si mai depinde si de puterea familiai

albinasebes

am intrat azi la revizie in 25 de stupi si am constatat ca in general au mancare
am gasit unul cu matca trantorita si l-am unificat cu un roi dupa ce in prealabil am omorat matca cu probleme, sper sa o primeasca
cu puietul stau destul de bine
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bucovineanu

Unificarea in acest caz e reusita 100%.