MAPE 48

Creat de mape 48-petru manea, Noiembrie 21, 2010, 10:11:00 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Citat din: mape 48-petru manea din Februarie 16, 2015, 05:22:52 PM
La mine a inflorit alunul
Nu e deloc bine. O sursa foarte importanta si timpurie de polen va trece fara ca albinele sa beneficieze de ea decat in mica masura.

bio


mape 48-petru manea

Pentru zona mea nu este ceva neobisnuit sa infloreasca alunul la jumatatea lui feb.---binenteles asta nu se intampla in fiecare an
In ultimii ani sa intamplat sa fie o perioada calda ,dupa care a venit gerul si a inghetat florile la caisi
Eu as vrea sa fie iarna ,iarna si primavara ,primavara
Bio,
nu cred ca vremea schimbatoare ajuta la dezvoltarea normala a familiei de albine

bio

Eu ma gindeam .......daca va ajuta vremea ca albinele sa poata culege polen de la alun..

mape 48-petru manea

Am un singur alun si in localitate o mai fi vreo 30 asa ca nu e mare avantaj ca vremea e buna pana azi---urneaza 3 zile cu 3-4 gr.ziua si noaptea - 4 gr.

dorindafi

sa traesti , uica
la mine sa scuturat alunu  :)
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mape 48-petru manea

Sa scuturat de zapada ?

bio

..suntem trecuti de jumatatea lui februarie . Mai avem noi citeva zile mai reci dar  timpul frumos va ajunge in toata tara in curind.

...miine poimiine 1 martie si o sa avem saptaminal cite 2 zile bune de zbor pentru albine... apoi usor-usor sa avem din ce in ce mai multe zile bune de zbor pentru albine..

vioso

Sa dea domnul sa se faca vreme buna si sa nu mai avem un an la fel de slab ca cel de anul trecut care de  fapt a fost cel mai slab an de cand am albini de 25 ani.

mape 48-petru manea

Daca stuparii nu ar fi optimisti si plini de sperante ,albina ar disparea

bio

Citat din: vioso din Februarie 17, 2015, 04:28:20 PM
Sa dea domnul sa se faca vreme buna si sa nu mai avem un an la fel de slab ca cel de anul trecut care de  fapt a fost cel mai slab an de cand am albini de 25 ani.

..dar a fost si anul in care s-a platit cel mai bine mierea... :bravo:
... pacat ca nu prea s-a facut mai multa.... =))


Imi pare rau sa aud de necazul altor colegi privind anul 2014...

cipik

Pai tocmai lipsa mierii si interesul cumparatorilor a facut ca mierea sa fie scumpa, cand este miere multa rezulta pret mic - asa-i in tenis.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

vioso

Desi nu prea e corect ca pretul sa fie asa mic deoarece se face cu mult sacrificiu atat din partea superbelor albine dar si pasiunii si daruirii apicultorilor.Dar suntem in Romania unde produsele agricole nu sunt la fel de platite ca in alte parti.

mape 48-petru manea

#568
[jwp=425,344,image]https://youtu.be/FD9eAj4t60U [/jwp]

mape 48-petru manea

au inflorit si prunii