MAPE 48

Creat de mape 48-petru manea, Noiembrie 21, 2010, 10:11:00 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea


andreiu

        Petrica, familia cu pricina este orfana din toamna. Maine verifica si pune de o unificare cu vecina din dreapta/stanga.  :hi:

mape 48-petru manea

In 8.10 2014 am vazut matca din 2014 ---daca vremea permite desfac cuibul---este posibil ca a vrut sa schimbe matca linistit si avea nevoie de trantori---pe scandura de zbor sa vazut o nimfa de trantor scoasa afara ceace inseamna ca si-a crescut trantori pana tarziu  ---nu o unesc pana nu vad ce este inauntru-din curiozitate  :hi:

bismark

   Petre cum era ieri la tine, la mine se intimpla prin septembrie cind albinele ii tiriau afara pe trintori ca aflasera  ele ca vine iarna grea.Am avut si -20 grade si pina acum doar un zbor de aerisire ca nu am vazut fecale in rest zumzet linistit de relanti.Am pierdut ceva din cei care au roit masiv si nu au mai reusit sa se refaca dar nu-i bai ca este.La anul ii voi unifica mai mult in toamna sa nu ramina cu albina putina cu toate ca la pregatirea de iarna pareau bine dotati acum i-am gasit cu un pumn de albine si miere angro.Iernare usoara in continuare si imi place gornita cocosului tau care face a vreme buna :razz:.Cu respect ^:)^ =D>
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

continuare la filmul din 11.01.2015

mape 48-petru manea


bmdna

Foarte interesant filmul dumneavoastra. Observ si un avantaj pe care il are un fumator. Parerea mea e ca albinele din aceasta familie fara matca vor migra incet in nucleul de alaturi, cu exceptia trantorilor, care nu vor putea trece prin gratie. In functie de spatial din nucleu, poate ar fi bine sa-i mai puneti 1-2 rame cu miere, pentru a face loc.

Se vede ca au consumat foarte mult. Daca nu era vremea asa si albinele nu puteau zbura cred ca ramele ar fi fost compromise... la fel si albinele. Fiind vremea asa, eu cred ca veti recupera albinele care va vor intari nucleul.

Succes!
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

mape 48-petru manea

Cred ca singurul avantaj al fumatorului este cel care se vede in film
Din pacate spatiul nucleului este de numai 3 rame , dar avand matca nu au consumat mult si in continuare il voi hrani suplimentar
Cu toate ca au consumat multa miere nu a aparut diaree avand zboruri de curatire in aceasta iarna blanda

orbanstefan64

fain pe la d ta !!!  :hi: :hi:

romikele

Multe multumiri pentru sposorizare, urmatoarele 4 luni veti fi gazda Apiardealului!
:thanks: ^:)^ =D>

mape 48-petru manea

Citat din: romikele din Ianuarie 18, 2015, 12:14:53 AM
Multe multumiri pentru sposorizare, urmatoarele 4 luni veti fi gazda Apiardealului!
:thanks: ^:)^ =D>

:cu plăcere:

mape 48-petru manea

Si la mine au zburat ---13 gr.


bmdna

Ce frumos! Eu mai am de asteptat cel putin o luna ca sa vad asa ceva pe la mine...
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

mape 48-petru manea

La mine a inflorit alunul

Eugen B

Fain. La mine alunul in gradina nu a inflorit, dar am vazut ca mai aduc ceva polen rar de pe la ghiocei si eu mai stiu ce. Cum e vremea faina la noi in zona in 1 sapt astept alunu si salcia sa incepa sa dea polen bun