MAPE 48

Creat de mape 48-petru manea, Noiembrie 21, 2010, 10:11:00 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

mai sus am pus un video cu evodia si albine la cules
urmeaza flori ,stupi si albine

mape 48-petru manea

+

mape 48-petru manea

+


stefan1

  Foarte frumos, mai vrem!    :thanks:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

  Petre, mai facut invidios pe evodia ta,cred ca la anul voi vedea si eu primele flori.Am 4 evodii in diferite stadii.Ma bucur pentru tine ca ai asa ceva.De fapt noi cei de virsta noastra, mosu Andreiu, banateanul,bucovineanul, eu si tu sintem ultimii care ne plac florile,pomii si albinele .Tineretul mai mult cu propaganda politica.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

Stefan 1= o sa caut o scara mai inalta si mai fac un film
Bismark= ai uitat mosule ca in tinerete alergai dupa flori cu 2 picioare si  prin natura treceai
fara sa o vezi ? si eu la fel ---ce mult am pierdut :nod: :nod: :nod: :nod: :bzz: %%- @};--adevarata viata

bismark

   Amintiri, amintiri. Iti mai aduci aminte de acest cintec. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

in gradina

mape 48-petru manea

#489

Cipi

tuica in devenire? :))


stefan1

  E o placere sa vad culesul de evodia! Se vede ca sunt si alte specii care concureaza albinele. Nu stiu de ce, dar nu vad si albine cu polen, parca numai una am vazut, care ar putea chiar sa fi venit la cules cu polenul pe picioare. La evodia florile sunt separate pe sexe, adica unele numai feminine si altele numai masculine, dar in acelasi arbore. Sunt si arbori numai de un sex.
  Am mai discutat ca si la numele stiintifice sunt confuzii si aceeasi specie are mai multe nume stiintifice date de diferiti cercetatori. Pana la urma, numele care s-a consacrat pentru aceasta specie nu este evodia ci TETRADIUM DANIELLII.
  Are si o gramada de sinonime:
    Ampacus danielli (Benn.) Kuntze
    Euodia baberi Rehder & E.H.Wilson
    Euodia delavayi Dode
    Euodia henryi Dode
    Euodia hupehensis Dode
    Euodia labordei Dode
    Euodia sutchuenensis Dode
    Euodia velutina Rehder & E.H.Wilson
    Euodia vestita W.W.Smith
    Zanthoxylum bretschneideri Maxim.

Deci daca gasiti aceste denumiri sa stiti ca este vorba tot de evodia noastra.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

   Petre,Petre nu mai sta vino-n brate la mindra, ta evodia :razz:.Petre  ai gustat miere de evodia ? da-ne si noua un amanunt, cum arata,parfum etc.In imaginatia mea o vad ca si cea de salcim.Eu mai am de asteptat pina sa o gust. Cu respect =D> ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

TDI

Sunt 5 pana la 10 specii de evodia, cele 2 mari varietati fiind Tetradium danielii - Korean Euodia
Tetradium hupehensis - Hubei Euodia. Una din varietati înclină mai mult spre subarbust, cealaltă e mai mult arbore - deosebirile esentiale sunt in marime si in durata de viată.
sursa: Wikipedia si observatiile pe teren