MAPE 48

Creat de mape 48-petru manea, Noiembrie 21, 2010, 10:11:00 AM

« precedentul - următorul »

nicu84


mape 48-petru manea

Azi am avut mult de lucru in stupina---incerc sa dau cateva raspunsuri---toti aveti dreptate pentru zona unde aveti stupina
---Marius , la mine problema este ca incepe roitul inainte de salcam si sunt nevoit sa declansez cresterea matcilor cat mai devreme cu rezultate destul de modeste zic eu
Clabescu,eu folosesc lanseta chinezeasca ---ieri am scos din cutia nicot 18 cupe cu larve de 1 zi si le-am pus in startes---maine controlez cate sunt acceptate---am folosit in cutianicot o matca pe care am folosito si anul trecut cu rezultate nu prea bune (din 110 cupe cu greu am putut alege 20 pentru a le pune in starter )---deci aceeasi matca anul acesta la 4 zile am avut prea multe larve de o zi pentru a le pune in starter---familia acestei matci mi-a dat anul trecut 62 kg miere

mape 48-petru manea

#437

mape 48-petru manea

Ati mai vazut asa ceva ---a dat flori din altoiul de anul asta  :yes:

bucovineanu

Se mai intampla, dar trebuie rupte,

mape 48-petru manea

asa ma gandeam si eu ,desi imi pare rau  :hi:

marius_vfp

in marea majoritate a cazurilor din cate stiu eu , ori cad singure ori nu fructifica , oricum arata destul de bine . asta inseamna ca s-au prins .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva


mmacreanu

Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

mape 48-petru manea

da sa pus aproape ,intr-un prun

mmacreanu

bun, ai fost pe faza :D ... il vei folosi pentru nuclee de imperechere sau il tii ca roi?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

NYK74

Citat din: mape 48-petru manea din Mai 02, 2014, 07:50:20 PM
Ati mai vazut asa ceva ---a dat flori din altoiul de anul asta  :yes:
Altoiul a facut flori pentru ca in mlâdita folosită la altoire se găseau si muguri de rod,de obicei se aleg mladitele cu mugurii de crestere,pinâ la urmă important este ca sa prins,fructele ar trebui rupte dacă nu cad singure. :hi:

mape 48-petru manea

Citat din: mmacreanu din Mai 02, 2014, 09:43:12 PM
bun, ai fost pe faza :D ... il vei folosi pentru nuclee de imperechere sau il tii ca roi?
pentru roi


mape 48-petru manea

pun aici ceva poze cu nucleul meu de inperechere pe care l-am copiat de pe forum ---nu stiu cine la inventat ,dar ii doresc sanatate ---dupa parerea mea este cel mai reusit nucleu de inperechere pe care l-am folosit ---pun pozele la rugamintea cologului si prietenului meu "Banateanul  "si pentru cine mai doreste poate viziona