MAPE 48

Creat de mape 48-petru manea, Noiembrie 21, 2010, 10:11:00 AM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

Hristos a inviat si sarbatori fericite

mape 48-petru manea

Adevarat a inviat !  sanatate si inpliniri

mape 48-petru manea

Prima transvazare din acest an ---din 22 au acceptat 9---e bine si asa ,dacat deloc

mape 48-petru manea

Altoiri din acest an

marius_vfp

felicitarile mele domnule petru pentru altoiri , anul acesta e primul cand incerc o altoire la vita de vie , poate pe de alti ani trec si la pomi.

referitor la rama cu botci e ceva suspect acolo , pe leatul de sus deobicei albina ia cele mai multe botci in crestere , pe leaturile inferioare mai putin ,ma refer in aceasta perioada cand temperaturile nocturne nu sunt asa de ridicate , insa din poza constat ca leatul superior e complet gol si nici o botca luata in creestere iar jos toate la rand , sigur a fost o greseala din partea apicultorului , a-ti scapat leatul dupa transvazare ,sau la-ti lovit , ori larvele au fost tinute in soare ori s-au uscat, nu pot sa inteleg de ce mai jos au luat tot la rand iar sus nimic. poate ne dati o explicatie .
in curand ma apuc si eu de transvazat si poate evit greseala .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dodo79

ptr ce sunt puse tiglele la urdinis?
am vazut si la altii scanduri sau leaturi. :hi:

sorinma

Se mai urca albinele cand sunt obosite.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

mape 48-petru manea

Marius,botcile au fost acceptate pe sarite si sus si jos si eu le-am incolonat pe o singura stinghie
Sorin a stiut ---o sa fac un filmulet sa vedeti cate albine incarcate cu polen sau nectar se odihnesc pe acea tigla inainte de a se duce in stup---fara asa ceva aterizeaza si sub stup si seara pot ramane acolo si mor peste noapte ---sigur asta se intampla in serile reci

anul trecut am altpit pentru prima data dupa ce am studiat mai multe filmulete pe net

mape 48-petru manea

Marius,cand temp.nocturne sunt de 8-9 gr stinghia de jos se afla cam la mijlocul ghemului unde temperatura este mai mare ---mai tarziu cand temp.noaptea este de 20 gr.atunci poate lua in crestere mai multe botci sus
ex.acum am avut sus 3 botci si jos 6 ---josu asta este cam la mijlocul ghemului

marius_vfp

salut domnule petru , eu prefer sa cresc matcile in perioada salcamului nu inainte de luna lui mai , cam pe 10 mai obisnuiesc sa fac primele transvazari , stiu ca se pierd timpi pretiosi , dar familiile se dezvolta mai bine si imediat dupa ce se termina salcamul fac roii(3 rame) , le dau cate o botca coapta  , 2 rame cu puiet capacit si 1 rama cu mancare ,ma gandesc ca atunci dupa salcam familia este in plina dezvoltare daca as rupe din familii inainte de salcam consider ca as infrana dezvoltarea ei sau a culesului ,parerea mea . consider ca perioada roitului natural e cea mai potrivita pentru roii artificiali dar nu e litera de lege, astfel familiile nu mai roiesc nu ma sui prin pomi , si fructific si culesul de tei din plin a familiilor de baza , dupa culesul de tei ajut roii cu cate o rama de puiet ,care la floara soarelui incep sa stranga si ei ceva . un alt aspect la vremea asta nu stiu cati masculi viabili sunt in stupina iar timpul din primavara asta nu prea a permis imperecherea in conditii optime .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

clabescu.marius

Citat din: mape 48-petru manea din Aprilie 25, 2014, 08:43:54 PM
Prima transvazare din acest an ---din 22 au acceptat 9---e bine si asa ,dacat deloc
Ce folositi pentru transvazare,lanteta chinezeasca sau ce instrument?a-ti folosit vreodata cutia nicot?Sanatate!

Vyktor

?Salutare tuturor
Vin si eu cu o intrebare de mare incepator.
Vad ca mare parte dintre voi pomeniti de perioada salcamului,  cand e vorba de formare roi sau de divizare,  majoritatea spuneti ca:-)momentul oportun este dupa salcam. Intreb si eu....cand spuneti asta va referiti  ca perioada,  adica dupa ce trece salcamul sau toti  aveti,  in zona in care va aflati,  salcam care sa asigure un cules important. ? Intreb asta deoarece la mine in zona in care ma aflu salcamul nu cred ca reprezinta o sursa importanta de nectar si in cazul asta nu prea stiu cum sa interpretez postarile voastre :thanks

mmacreanu

Citat din: Vyktor din Aprilie 26, 2014, 04:11:45 PM
?Salutare tuturor
Vin si eu cu o intrebare de mare incepator.
Vad ca mare parte dintre voi pomeniti de perioada salcamului,  cand e vorba de formare roi sau de divizare,  majoritatea spuneti ca:-)momentul oportun este dupa salcam. Intreb si eu....cand spuneti asta va referiti  ca perioada,  adica dupa ce trece salcamul sau toti  aveti,  in zona in care va aflati,  salcam care sa asigure un cules important. ? Intreb asta deoarece la mine in zona in care ma aflu salcamul nu cred ca reprezinta o sursa importanta de nectar si in cazul asta nu prea stiu cum sa interpretez postarile voastre :thanks

multi apicultori merg in diferite locatii pentru a culege miere de salcam, si nimeni nu isi slabeste o familie de albine inainte de un cules asa important, nici daca stai acasa cu stupii nu este indicat acest lucru, prin majoritatea localitatilor predomina salcamul prin gradinile oamenilor si ofera primul cules bun pentru colonia de albine iar albinele in acest timp se dezvolta foarte mult in prezenta culesului. dupa salcam urmeaza o perioada de pauza in care mai arenjezi stupina (roiuri, tranzvazari, etc)
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

nicu84

cine imi spune si mie cum se face o tranzvazare de la A la Z, sau unde pot citi, si sa si pricep, sau poate un filmulet?

mmacreanu

Citat din: nicu84 din Aprilie 26, 2014, 07:31:13 PM
cine imi spune si mie cum se face o tranzvazare de la A la Z, sau unde pot citi, si sa si pricep, sau poate un filmulet?

scrie pe youtube = tranzvazare = si ai zeci de filmulete!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.