MAPE 48

Creat de mape 48-petru manea, Noiembrie 21, 2010, 10:11:00 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

 Partea ramasa cu coaja e destul de mica. Sansele sa-si revina sunt spre zero. Chiar daca se mai prelungeste un pic viata, sunt compromisi.

bismark

 Si  daca nu mai avea nici un pic de coaja dar avea cambiu adica pojghita aceea de sub coaja care se ia in fisii tot poate fi salvat dar bandajat cit mai repede sa nu apuce sa inghete.Vad ca mai are si un pic de coaja asta fiind foarte bine.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

Din pacate a ramas cateva fasii de cambiu in rest a ros pana la lemn

tassevasi

 Acum  aveti dreptate  sa-i moara  capra  vecinului , si eu am patit  cu un cires dar cam pe  jumatate din suprafata  tulpinei , si-a revenit  dar  dupa ce s-au  uscst  cam jumatate din coroana .
   E bine  cu balega si  pamint ,cum zice si Bismarc  dar la  primavara  treb curatat  mult  ca nu face  fata  sa transporte  hrana la  o  coroana  mare .
   Numai bine  si acum sa  aveti sarbatori  fericite .
     Numai bine .

mape 48-petru manea

Da o sa incerc de toate :pansament ,curatirea crengilor etc.
Multa sanatate tie si familiei  :hi: : sampanie: :birthday:

mape 48-petru manea

Mos Craciun mi-a adus si mie un zbor de curatire  :yes:

zbor de curatire 24 12 2013 004 petrumanea

dan sebastian

Craciun Fericit !
Ma bucur ca ati avut zborul acesta acum. La mine acum o saptamana a fost vremea potrivita. Astazi au fost 5 - 6 grade si a fost liniste deplina in stupina.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

fiug1970


mape 48-petru manea


dan sebastian

Ai scapat de o grija, Pana in februarie nu mai ai probleme.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Marius-ursulakhe

Da nea Petru a scapat de o grija la fel si eu numai ca daca mai continua mult aceasta vreme incep sa imi fac alte griji incepe ponta frigul de acuma vine si mai am una deja am vazut albine plimbanduse prin spatele stupilor si pe la aierisiri (doresc sa inceapa furtisagul)

dan sebastian

Da-le turte ca nu mai au hrana, sau miere cristalizata in pungi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Marius-ursulakhe

Am sa le dau doamne fi marit si laudat miere productie propie si cristalizata si ne cristalizata numai ca eu cred ca papa mai destula in stupi
Eu cred a albinelecare dadeau tarcoale nu erau ale mele (spun acest lucru pt ca atinci cand am vazut eu acest fenomen albinele mele nu erau iesite)
Am un vecin care are un pavilion si un alt vecin care ii are varsati  in total in jur de 80-90 stupi din cate stiu eu (nu sunt sigur)

mape 48-petru manea

Albinele sunt curioase din fire.In aceasta perioada nu este pericol de furtisag
Consumul pana acum a fost mic 3-500 grame pe luna daca nu au crescut puiet
asa ca pana in 15 feb.au miere suficienta daca rezervele au fost de minim 10 kg

cipik

Un consum normal pentru aceasta perioada. Cineva spunea ca in ultima luna jumate, familiile au consumat 8 KG de miere.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/