MAPE 48

Creat de mape 48-petru manea, Noiembrie 21, 2010, 10:11:00 AM

« precedentul - următorul »

tassevasi

  Frumos  peisaj in statiune , va doresc  tratament  cu rezultate  f bune si  multa sanatate dvs  si  sotiei  . :hi: :hi:

mape 48-petru manea

Multumesc ---la fel  :hi:

stefan1

Citat din: mape 48-petru manea din Octombrie 27, 2013, 05:56:11 PM
Poze facute in parcul Baile Calacea unde fac tratament

  Am tot scris despre acea satiune. Avea un parc imens cu foarte multe specii de arbori. O mare parte din el a fost retrocedat, dar tot mai are. Acum vreo 10 ani, unul din directori (cred) se lauda ca are plantata o padurice de Evodia si chiar voiam ca un stupar sa vada si sa povesteasc din perspectiva apicola, dar pana acum nu s-a bagat nimeni. Impresia mea este ca acel director avea tangenta cu apicultura, ca altfel Evodia nu e cel mai indicat arbore ornamental.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mape 48-petru manea

O sa caut prin parc parcela cu evodia
Aici cu mine este si "gheghe"un bun apicultor care nu prea posteaza din cauza "unora " povestea ca in urma cu ceva ani aici in parc era si o stupina ----ce stiu este ca erau doi medici (sot si sotie ) din Arad care din pocate au decedat --se poate ca acel medic sa fi avut acea stupina---mai ma interesez



mape 48-petru manea

Priviti ce mi-a facut capra vecinului---pai sa nu-i moara capra vecinului ?
ce ma sfatuiti sa fac ?---a ramas din coaja o fasie lata de 5 cm


orbanstefan64

faceti un amestec de apa cu pamint de gradina si izolati tot trunchiul,dupa care legati o fisie de  carton .
:hi: :hi: :hi:

mape 48-petru manea


joohny

Va salut.D-le Mape,acel pom(pomi) sint ca si uscati.Puteti sa-i scoateti si sa pregatiti terenul pt. plantare in primavara.Indiferent ce tratament o sa-i aplicati ii prelungiti un pic viata insa numai pomul stie cu ce sacrificii.Daca era pe o suprafata mai mica poate mai erau sanse de vindecare insa in aceasta situatie sansele sint aproape de 0%.Sanatate.

andreiu

     Petrica, consoleaza-te cu gandul ca ai avut odata un mar frumos si viguros. Bucura-te ca nu ti-a jucat tontoroiul pe stupi pe vremea aceasta geroasa. Drept recompensa i-as da si o varza, ca supliment.  :razz: Solutia cea mai corecta dupa umila mea parere ar fi ca impreuna cu vecinul sa studiati niste retete de virsli din carne de capra pentru Revelion.  :hi: Iti doresc Sarbatori fericite, tie si intregii familii !

mape 48-petru manea

Ma gandeam ca daca il retez cat mai de jos o sa-i dea lastari din altoi de jos
Va multumesc pt. sfaturi
Sa sti casi trei stupi de langa acel pom au fost deranjati sa auzit un bazait intens pana seara ---o sa-i ascult azi din nou
Aceleas urari de sanatate si sarbatori fericite si din partea mea  :hi: : sampanie: :birthday:

joohny

Va salut.Daca pomul a fost altoit la plantare,iar acum o sa-l retezati cit mai de jos,la primavara
o sa-i dea lastari din radacina.Acesti lastari (li se mai spune si drajoni) cind vor creste for fi foloditi numai ptr. umbrar la stupi,atit.Deci nu vor fi lastari roditori.Sanatate.

bismark

    Eu am avut si mai tare mincati tot de capre si si-au revenit si mai vigurosi.Daca sint ceva de soi merita sa-i salvezi cu un amestec de pamint galben si balega de vaca proaspata jumi /juma faci o pasta cu care ii tencuiesti  frumos si ii infasori intr-o cirpa ca un bandaj, la mai-iunie vor avea coaja din nou ca vad ca nu sint rosi prea tare.Daca nu, ii tai in primavara cam de la 30 cm de la pamint si altoiesti in despicatura alte soiuri.Este pacat ca au radacina formata sa pierzi un pom batrin sa astepti unul tinar sa creasca.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

Multumesc Bismark,asa voi face
Sarbatiri fericite si sanatate tie si la intreaga familie  : sampanie: :birthday: