MAPE 48

Creat de mape 48-petru manea, Noiembrie 21, 2010, 10:11:00 AM

« precedentul - următorul »

Aurel

Citat din: ursulakhe din Octombrie 15, 2013, 12:33:54 PM
Domnule Petru ce ne facem cu familiile cu puiet intreb pt ca la o fam am gasit duminica oua proaspete si nu sa intamplat pana acum la mine sa am puiet pana la data asta
Intrebarea mea se refera la tratamente (pana acuma am facut 3 trat.la toate fam mele)
La cea care ai gasit acum puiet, urmareste-o si cum spunea Dl. Bucovineanu, in prima zi cu 12 grade(fara puiet) faci tratamentul.

Marius-ursulakhe

Multumesc de raspunsuri dragi colegi
Mie imi este frica ca nu mai prind acea zi cu 12 grade spun asta pt ca am gasit oua pe doua rame (in jur de aproape jumate din rame ouate pe ambele fete
Matca este din schimb linistit pe care l-a facut la a doilea cules de floarea soarelui

Aurel

#302
    Cu siguranta vei prinde.Numai ca trebue sa urmaresti daca se poate,cateva zile consecutive.
        Este un sait" vremea kappa"care face previziuni apropiate de realitate, pentru fiecare zona.
Eu dupa asta ma orientez si pot spune ca nu am dat gres.
   


mape 48-petru manea

Citat din: ursulakhe din Octombrie 15, 2013, 05:17:31 PM
Multumesc de raspunsuri dragi colegi
Mie imi este frica ca nu mai prind acea zi cu 12 grade spun asta pt ca am gasit oua pe doua rame (in jur de aproape jumate din rame ouate pe ambele fete
Matca este din schimb linistit pe care l-a facut la a doilea cules de floarea soarelui

Cateodatafamiliilecare nu au suficienta albina sa ierneze in bune conditii prelungesc cresterea puietului pana mai tarziu--- in zona mea de obicei mai au puiet pana spre sfarsitul lui octombrie

joohny

Va salut .Revin cu o alta intrebare(nelamurire)Am mai intrbat si alte persoane insa nu mi-au dat un raspuns.Poate va mai amintiti cind v-am scris de restringerea cuibului.Dupa ce am facut ultima restringere (duminica),le-am pus cite o rama dupa diafragma cu miere descapacita pt. a o cara in cuib.Ieri cind m-am uitat sa vad daca au carat-o,surpriza,am vazut pe  aceasta rama  mai multa miere iar unele alveole deja aproape de capacire.Mentionez ca nu prea au iesit din cuib(vreme rece) iar matca nu e pe aceasta rama.Oare de ce?Va multumesc anticipat.Sanatate.

mape 48-petru manea

Acelaslucru sa intamplat si la mine--mai departe trebuie luata acea rama si pusa la rezerva ---se poate intampla ca matca sa vina si ea pe acea rama sifara un control final (sa scoti din stup acea rama ) raman peacea rama si cand termina mierea mor de foama albinele si odata cu ele si matca
Familiile fiind stranse bine cauta si alt spatiu in care mai cara si miere
Fiind strane bine elibereaza celule pentru a avea suficiente celule goale pentru a-si face acolo ghemul de iernare
In concluzie :--pana in decembrie cand vine frigul (gerul) vor consuma o parte din mierea din cuib si vor si vor avea suficiente celule goale pentru ghem

joohny

Va salut si va multumesc pt. raspuns.Sa fiti sanatos.

Marius-ursulakhe

Nea Petru un batran apicultor din zona mea zicea ca in general familile la care se da rame descapacite dupa diafragma mai tarziu  este bine ca aceasta rama sa nu fie lipita de diafragma sau pusa in partea opusa a cuibului la margine din cauza aceleiasi teori pe care ati spus-o si dumneavoastra (sa nu treaca matca dincolo de diafragma si sa nu mute mierea acolo unde nu ne dorim)
Vreau sa mai mentionez ca eu am facut asa cum a spus batranul apicultor si rezultatele nu au intarziat sa apara (mai grau a carat-o dar rezultate pozitive)

mape 48-petru manea

Acel batran avea dreptate ---daca pui rama descapacita lipita de diafragma vor considera ca este ghem comun

mape 48-petru manea

imagini de azi---sfarsit de sezon

mape 48-petru manea

+

G. Iulian

Frumoase poze, a fost o zi frumoasă într-adevăr.   :hi:  :hi:  :hi:

dorindafi

Citat din: mape 48-petru manea din Octombrie 20, 2013, 05:36:34 PM
+
:hi:  sa traeshti uica
zimi shi mie daca iei tziglele de la urdinish , ramin albinele pe jos ? 
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mape 48-petru manea

Citat din: dorindafi din Octombrie 20, 2013, 06:52:24 PM
Citat din: mape 48-petru manea din Octombrie 20, 2013, 05:36:34 PM
+
:hi:  sa traeshti uica
zimi shi mie daca iei tziglele de la urdinish , ramin albinele pe jos ?

Da Dorine se intampla si asa ceva in serile reci cand se intorc albinele incarcate cu polen de la distante mari obosite aterizeaza sub stup si pana se odihnesc rebegesc si nu mai pot zbura la urdinis asta se intampla in special primavara la cules de polen la salcie

mape 48-petru manea

Poze facute in parcul Baile Calacea unde fac tratament