MAPE 48

Creat de mape 48-petru manea, Noiembrie 21, 2010, 10:11:00 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

multumesc pentru aprecieri--dar sa stiti ca mai sunt in gradina mea si imagini negative ---pe care le ascund sub pres  :P

mape 48-petru manea

o matca din schimbare linistita --inca nu a inceput ponta

mape 48-petru manea

Castel din ceara  :smile:

si activitate de sezon

happy

Super stalagmitele cu alveole!!! =D> Unde au crescut minunatia?
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

mape 48-petru manea

#244
Citat din: happy din August 04, 2013, 09:43:03 PM
Super stalagmitele cu alveole!!! =D> Unde au crescut minunatia?

Eu folosesc si iarna si vara cate un corp gol deasupra foliei ---vara pun acolo descapaceala sau stimulare cu miere cristalizata etc.---iarna pun pernite haine vechi etc.  :hi:
si albinele mele namaiavand spatiu sub folie au urcat sus (vara indoi un colt al foliei sa aiba acces la mansarda ) si pe capaceala au construit castelul

mape 48-petru manea

cateva poze

tassevasi

 :bravo:  :bravo:  :bravo: de 3 ori  pt ca meritati , mai ales mindretea de nepotica  .  =D> =D> =D>
     Sa fiti fericiti alaturi  de toata  familia .

puiu

Crezi ca un lucru bun sa curga miere din acea...centrifuga? :nono:

andreiu

      Petrica, vad ca stai bine la capitolul fructe si nu duci lipsa nici de ajutor in aranjarea ramelor la rezerva.
La mine perele si prunele sunt foarte rare anul acesta Au cazut masiv in ultimele 3 saptamani, din cauza secetei.    Sanatate !  :hi:

mape 48-petru manea

Citat din: tassevasi din August 18, 2013, 09:38:36 PM
:bravo:  :bravo:  :bravo: de 3 ori  pt ca meritati , mai ales mindretea de nepotica  .  =D> =D> =D>
     Sa fiti fericiti alaturi  de toata  familia .
Ca intodeauna tu esti atent la ce postez eu-multumesc

Citat din: puiu din August 18, 2013, 11:48:03 PM
Crezi ca un lucru bun sa curga miere din acea...centrifuga? :nono:
puiule ai dreptate---acea centrifuga are peste 40 de ani --eu am 65 de ani ---crezi ca ar fi o investitie rentabila sa cumpar una noua ? ---centrifuga mea este confectionata de sfabii care locuiau pe vremuri in comuna mea --este reversibila  si mi-e foarte draga ,cu ea am stors zeci si zeci de tone de miere ---daca te referi la igiena sa sti ca sunt foarte atent  la acest lucru
Aspecte pozitive nu ai vazut in postarile mele ?---pacat

Andreiule sa sti ca am invatat multe de peacest forum --am facut un fel de scoica la radacina pomilor si pun apa multa cu furtunul ---invataminte de la Batranul ---multumesc

sandupop

Eeeee.. deja ai ajutor, draguta de tot aia mica, bine ca te ajuta. :bravo: :bravo:
In legatura cu centrifuga aia veche pune cateva poze cu ea sa vedem si noi cum lucrau nemtii cu ele.. Multumesc. :thanks: :thanks: :thanks:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.


sandupop

Mulțumesc pentru promptitudinea cu care postat filmul. :thanks:...... Ce mai .......cap de neamt,...... pe vremea ei sa fie si reversibila, intersant de tot..si eu as vrea sa am una ....daca nu este prea mult, si când o sa ai timp,  te rog nea Petrica, cand nu ai rame in ea, rogute fa niste poze (sau chiar  un fimulet) cu mecanismul care permite reversebilitatea ramelor,  ca ma bate gandul sa incerc sa copiez si eu una. Ca de una noua nu am ......".timp" =))
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

mape 48-petru manea

Da nemtii erau buni meseriasi,dar din pacate nu mai avem.....nemti  =))
O sa mai fac un film cu ceva explicatii  :hi:

sandupop

Citat din: mape 48-petru manea din August 20, 2013, 06:33:05 PM
Da nemtii erau buni meseriasi,dar din pacate nu mai avem.....nemti  =))
O sa mai fac un film cu ceva explicatii  :hi:
N-avem nemti dar....putem cumpăra câțiva sau ii putem inventa :). Cu explicatiile si filmul, nu-i graba, ca iarna-i lunga......
Toate cele bune..
Nu trageti!! ...Sunt incepator.