MAPE 48

Creat de mape 48-petru manea, Noiembrie 21, 2010, 10:11:00 AM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

Citat din: POSTASUL din August 11, 2012, 11:36:11 PM
frumos  :bravo: sa fiti sanatosi si poate am sa vin si eu pe  la tine Fanele , daca tu nu vrei sa vii la mine..  :rotfl:  :roll:   :hi:  :hi:  :hi:
momentan sau ivit niste probleme da o sa ajung dupa cum ti am promis .
poarta ramine deschisa .
:hi: :hi: :hi:

orbanstefan64

Citat din: bee_lover din August 12, 2012, 07:18:45 PM
Vad ca ati vizitat aproape tot orasul, la gara, pe vila, in cetate, sper ca v-a placut. Imi pare rau ca nu ne-am putut intalni sigur aveam ce invata de la dumneavoastra. Cel mai mult imi place poza cu domnu Petrica si cosmonautul  :D :rusine:
na las ca ne intinim noi  :razz: :razz:

orbanstefan64

Citat din: balasbebe din August 12, 2012, 07:17:19 AM
Pisti ste o buna gazda. Cand am trecut pe la el a cam plouat, dar nu ne-am speriat. Da este o buna gazda.
:thanks: :thanks: :thanks:

orbanstefan64

Citat din: pharaonu75 din August 12, 2012, 07:39:10 PM
Citat din: mape 48 din August 11, 2012, 09:26:15 PM
...
1. O primire exceptionala si comportament de gazda deosebit
2. Dar mai bine sa las pozele sa "vorbeasca "

1. Ai dreptate nea Petrica! Stefan este o gazda exceptionala!




2. O sticla de bere la trei pahare?  :uimit: =)) :uimit: Nu prea se gaseste bere la Sighisoara... ei sunt mai mult cu palinca!  =)) =)) =))
ii criza Dane  :P

mape 48-petru manea

invertirea zaharului

Mai baieti,
Reteta este scrisa.Acum descantecele.Le-am mai scris dar nu ati luat seama la ele.
1.Folositi oale emailate sau oale cu fundul gros.Eventual puneti si o tabla subtire sub fundul oalei.Oala sa aiba 10 litri
2.Puneti un litru de apa la fiert.Cand apa incepe sa cante (sa paraie) incepeti sa puneti zaharul.E mai bine sa-l puneti pe rand.Puneti 1-2 kg,amestecati,asteptati sa se incalzeasca catre fierbere,puneti zahar din nou,amestecati,asteptati sa se incalzeasca,s.a.m.d.Dupa primele kg de zahar puneti sarea de lamaie si amestecati.Veti observa ca amestecul 'se taie' ca maioneza si se subtiaza.Continuati  cu zaharul si cu amestecatul.
3. Atentie la foc.Daca focul este prea tare veti observa ca apare caramelizare pe peretii oalei.Daca focul este slab dureaza mai mult.Cand ati pus tot zaharul si amestecul ajunge catre 114 grade incepe procesul de invertitre.Aici trebuie mare atentie la foc ca sunt sanse sa se duca peste oala.Cand se termina invertirea totul e gata.Se lasa cam o ora.
4.In comert sunt niste pungi de diferite marimi la rola.Folia aceasta se moaie si incepe sa se intinda la 150 de grade,se topeste la 180 de grade.Eu torn in ele amestecul fierbinte pe la 100 de grade direct din oala,ochiometric sa fie 7-800 de grame,pun punga la masina de vidat,videz si apoi lipesc.Asa fierbinte o iau si o pun pe pardoseala.O punga are 5-7 mm grosime.
5.La 20 de grade placa este tare dar tinuta de o laterala se lasa.Catre zero grade se sparge ca geamul.
6.Dupa racirea completa le pun in cutii de carton stiva pe niste placi de placaj intr-un strat apoi alt placaj si alt strat.
7. Cand le pun la stupi le intep de 2-3 ori usor cu furculita.

Retata regretatului GICA ROMANESCU

ves.lucian

 aceasta reteta este din cate stiu eu pentru zahar ce se pune la albine iarna !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

mape 48-petru manea

La inceputul lui decembrie a inflorit trandafirul japonez
floarea a tinut numai 3 zile


dorindafi

despre invertirea zaharului sa mai discutat shi nu toata lumea a fost multzumita
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mape 48-petru manea

De 24 ore ninge zapada de 40 cm  viscolit 1 m

mape 48-petru manea

si

romikele

La noi ploua non-stop.

orbanstefan64

Citat din: romikele din Decembrie 09, 2012, 11:12:52 AM
La noi ploua non-stop.
ti o fi dor de zapada de iarna trecuta ????  :rotfl:

romikele

Inca nu... sa mai astepte putin, ca ne-a luat pe nepregatite  =))

orbanstefan64


tassevasi

Citat din: mape 48 din Decembrie 09, 2012, 10:30:53 AM
si

  La dvs e  frumos, la noi e urit si ploaie .
  Cum sa nu vrem si noi zapada  ,dar sa nu ne ia pe nepregatite  :)
   Numai bine va doresc , acum ca tot  am votat.